چرخه صنعت هسته‌ای با شهادت مصطفی احمدی‌روشن پر فروغ‌تر شد

156748957

با شهادت مصطفی احمدی روشن به عنوان یکی از شهدای دانشمند هسته‌ای، چرخه صنعت هسته ای کشور با تلاش ادامه دهندگان راه این شهیدان پر فروغ‌تر و پر سرعت‌تر به راه خود ادامه داده است.

 

به گزارش هابیلیان به نقل از ایرنا، شهادت دانشمند و نخبه‌ جوان کشور ایران، شهید مصطفی احمدی روشن، اندوه دیگری بر دل دوستداران دانش و متعهدان به پیشرفت جمهوری اسلامی نهاد.

 

رشد شتابنده‌ علمی و فتح قله‌های دانش که با همت و عزم جوانان مؤمن و غیور و توانایی چون مصطفای شهید، رونق یافته، امروز قائم به هیچ فردی نیست، این یک جنبش تاریخی و برخاسته از یک عزم خلل‌ناپذیر ملی است.

 169361196

دانشمند شهید مصطفی احمدی روشن ۱۷ شهریور ۱۳۵۸ در شهر همدان به دنیا آمد. تحصیلات خود را در همدان، آغاز کرد و پس از گذراندن دوره راهنمایی و دبیرستان در سال ۱۳۷۷ وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و تحصیلات خود را در رشته مهندسی شیمی آغاز کرد.

 

در سال ۱۳۸۱ در رشته مهندسی شیمی موفق به دریافت مدرک کارشناسی شد و در همین رشته در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل داد و پس از آن وارد مرحله دکترای رشته نانو بیوتکنولوژی شد.

 

شهید احمدی روشن، در دوران تحصیل در دانشگاه در طرح ساخت غشاهای پلیمری برای جداسازی گازها که برای نخستین بار در کشور انجام شد، همکاری داشت و چندین مقاله ISI به زبان‌های انگلیسی و فارسی در مجلات معتبر علمی جهان به چاپ رساند.

 

شهید مصطفی احمدی روشن پس از اخذ مدرک کارشناسی از رشته مهندسی شیمی، به رغم اینکه همزمان موقعیت‌های کاری دیگری داشت با توانمندی‌های خود وارد سازمان انرژی اتمی شد.

 

ابتکارات شهید احمدی روشن همواره تیری در چشم دشمنان بود

 

تأثیرگذاری بالا، علم فراوان و ابتکارات شهید احمدی روشن همواره تیری در چشم دشمنان بود به نحوی که سرانجام ساعت ۸:۳۰ روز ۲۱ دی ۱۳۹۰، در حالی که عازم محل کار خود بود، در خیابان شهید گل نبی (میدان کتابی)، روبروی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، هدف عملیات تروریستی دو موتورسوار قرار گرفت.

 

دو تروریست موتورسوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی به خودروی وی که یک دستگاه خودروی پژو ۴۰۵ بود، او را به شهادت رساندند.

 164601924

با انفجار این بمب مهندس احمدی روشن بلافاصله به شهادت رسید و رضا قشقایی فرد، راننده خودرو نیز به شدت مجروح شد و ساعتی بعد در بیمارستان رسالت تهران بر اثر شدت جراحات وارده به شهادت رسید.

 

پیکر پاک شهید مصطفی احمدی روشن پس از نماز جمعه روز ۲۴ دی و با همراهی سیل عظیم عاشقانی که برای تشییع وی آمده بودند، در جوار امام زاده علی اکبر چیذر تهران به خاک سپرده شد.

 

شهدای نخبه‌ی جوان مایه‌ افتخار کشور هستند

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۹ دی  سال ۱۳۹۰ با حضور در منزل شهیدان مصطفی احمدی روشن و داریوش رضایی نژاد از شهدای نخبه کشور، در فضایی معنوی با خانواده‌های آنان دیدار و گفت وگو کردند.

 

ایشان در جمع خانواده شهید احمدی روشن با بیان اینکه این شهدای نخبه‌ جوان مایه‌ افتخار کشور هستند، خاطر نشان کردند: ارزش وجودی این شهدا از دو بعد قابل توجه است: جنبه اول، فعالیتهای علمی و تحقیقی و تسلط آنان به کارهای مهم و حساس است که نشان از استعداد برتر و نخبگی آنان دارد و جنبه دوم، ابعاد الهی و معنوی این جوانان است که همین عامل زمینه را برای شهادت آنان آماده می‌کند.

 169361287

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شهادت این جوانان را، در راه خدا و زمینه‌ساز پیشرفت اسلام دانستند و تأکید کردند: با پیروزی انقلاب اسلامی از تهمت‌های بزرگی که دشمنان علیه این انقلاب مطرح می‌کردند این بود که راه علم در این کشور بسته شد، اما جوانان کشور با مجاهدت و تصرف عرصه‌های علمی و به میدان آوردن حرفِ نو و ظرفیت‌های بالای خود، این تهمت دشمن را باطل کردند.

 

رهبر انقلاب همچنین با حضور در منزل شهید داریوش رضایی‌نژاد با تأکید بر اینکه تلاش دشمنان برای ترور جوانان نخبه‌ی کشور، نشان‌دهنده‌ی عظمتِ کاری است که آنان انجام می‌دهند، خاطر نشان کردند: امروز پیشرفت جمهوری اسلامی مایه‌ی دلگرمی ملتهای مسلمان و جوانان کشورهای اسلامی است.۱۳۹۰/۱۰/۲۹

 

شهدای هسته‌ای در یک نگاه

 169361219

شهید مسعود علی‌محمدی مدرک کارشناسی را از دانشگاه شیراز (۱۳۶۴) و کارشناسی ارشد (۱۳۶۷) و دکترای فیزیک با گرایش ذرات بنیادی را از دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۷۱ کسـب کرد. او دهها مقاله تألیف کرد و اولین دانش‌جوی دوره پسادکتری در پژوهشـگاه دانش‌های بنیادی بود.

 

تخصص اصلی او ذرات بنیادی، انرژی‌های بالا و کیهان‌شناسی بود و با پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات) نیز طی سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ همکاری داشت.

 

شهید علی‌محمدی، یکی از برگزیدگان جشنواره بین‌المللی خوارزمی در سال ۸۶ بود و در پژوهش‌های بنیادی رتبه دوم را کسب کرد.وی از سال ۱۳۷۴ در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران مشغول به تدریس و عضو هیئت علمی و هیئت ممیزه این دانشگاه بود.

 

وی همچنین در مقاطع مختلف تحصیلی شاخه فیزیک در تربیت معلم، به عنوان استاد راهنما و مشاور در پروژه‌های پایان‌نامه‌های مرتبط با علوم فیزیکی دوره‌های تحصیلات تکمیلی، به فعالیت مشغول بود و  همچنین با  دانشگاه مالک‌اشتر و دانشگاه امام‌حسین(ع) همکاری داشت.

 

169361218

شهید مجید شهریاری استاد دانشگاه شهید بهشتی، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای متولد زنجـان بود.

 

وی با کسب رتبه دوم کنکور سراسـری در سـال ۱۳۶۳، در آزمون ورودی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته‌ مهندسی الکترونیک پذیرفته شد. سپس در سال ۱۳۶۷ با کسب رتبه نخست در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی هسته‌ای وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و در نهایت در سال ۱۳۷۷ دکترای خود را در رشته علوم و تکنولوژی فناوری هسته‌ای از دانشگاه امیرکبیر دریافت کرد.

 

برگزاری دوره‌هایی چون «کارگاه آموزشی آشنایی با کدهای محاسباتی رآکتورهای هسته‌ای» از جمله خدمات شهریاری بود. یکی از طرح‌های مهم شهریاری، طراحی‌های تئوریک مربوط به ساخت نسل جدید رآکتورهای هسته‌ای بود که بازتاب زیادی نیز در مراکز علمی جهان داشت. او از جمله کارشناسان ارشد مبارزه با کرم رایانه‌ای استاکس ‌نت بود. همچنین ساخت صفحات سوخت نیز از کارهای مهم آن شهید عزیز بود.

169361217

شهید داریوش رضایی‌نژاد در سال ۱۳۵۶ در شهرستان آبدانان در استان ایلام به دنیا آمد. وی از همان کودکـی در سخن گفتن و دیگر رفتارهایی که از خود بروز می‌داد، نبوغ خود را به اطرافیان نشان می‌داد و در مدرسه نیز با هوش و توانایی خود، معلم و دانش‌آموزان را شگفت‌زده می‌کرد.

 

وی مهر سال ۱۳۷۳ در رشته مهندسی برق، در گرایش قدرت، در دانشگاه پذیرفته و وارد دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر اصفهان شد.

 

رضایی‌نژاد علاوه بر نبوغ ذاتی خود در امور کارگاهی و آزمایشگاهی که از ویژگی‌های عمومی نوابغ و مخترعان است، در تحصیل و پذیرش و اجرای آکادمیک نیز بسیار منظم و کوشا بود.

 

وی ضمن فراگیری و کسب تجربه در رشته خود، در زمینه استفاده از رایانه و علوم کامپیوتری بسیار توانا بود. با داشتن چنین توانایی‌هایی، توانست در مدت هفت ترم و با رتبه اول، به‌عنوان دانشجوی برتر دانشگاه خود فارغ‌التحصیل شود.

 

شهید دکتر داریوش رضایی‌نژاد به محض فارغ‌التحصیلی به‌ عنوان پژوهشگر در مراکز مهم تحقیقاتی و علمی کشور مشغول به کار شد. در عرصه‌ای که فعالیت می‌کرد، توانایی فراوان و نبوغ و تلاش خود را در مسیر خدمت به وطن خویش قرار داد.

 

وی ضمن تدریس و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، مسئول اجرای بسیاری از طرح‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و خواجه نصیرالدین طوسی بود. او در ۳۴ سالگی معاونت انرژی اتمی ایران را به عهده داشت.

 169361216

شهید محسن فخری‌زاده مهابادی معاون وزیر دفاع ایران بود. او ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را برعهده داشت.

 

شهید فخری‌زاده پیش از ورود به برنامه هسته‌ای کشور، به همراه شهید حسن تهرانی مقدم، صنایع موشکی کشور را پایه‌گذاری کردند و هدایت پروژه‌های دفاعی کشور را مدیریت کرد.

 

شهید فخری زاده استاد دانشگاه امام حسین(ع) و سپس رئیس دانشگاه مالک اشتر شد و هدایت بسیاری از دانشجویان آن دانشگاه را برعهده داشت. همچنین مؤسسه‌ای به نام سازمان نوآوری و تحقیقات دفاعی (معروف به سپند) را که به دانشگاه صنعتی مالک اشتر وابسته بود، اداره می‌کرد.

 

شهید فخری‌زاده دانشمند ارشد وزارت دفاع و دانش‌آموخته فیزیک هسته‌ای و توانمندی‌های مدیریتی وی زبانزد بود. یکی از آخرین کارهای این مدیر لایق کشور ساخت کیت تشخیص کرونا بود.

 

راه این شهیدان پر رهرو و نام و یادشان پایدار باد.

 

از: رضا رضایی مجد


نظر (0)

There are no comments posted here yet

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25