هشدار مقامات امنیتی اروپا درباره خطر روزافزون تروریسم

124935679 164786691adeaf

مقامات و کارشناسان امنیتی اروپا درباره خطرات روزافزون تروریسم راست افراطی در اتحادیه اروپا هشدار داده و خواستار مقابله موثر با آن شدند.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان به نقل از بولتن نیوز، هفته نامه «اشپیگل» این خبر را با استناد به پروتکل دیدار این هفته وزرای کشور اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ منتشر کرده است. البته برخی کشورها هنوز نتوانسته‌اند درباره یک تعریف مشترک از خشونت راست افراطی به توافقی دست یابند.

بر اساس بیانیه وزرای کشور اتحادیه اروپا مربوط به روز سه شنبه کارشناسان پلیس اروپا (یوروپل) این انتقاد را وارد کرده‌اند که این پدیده خطرناک هنوز به اندازه کافی مستند نشده است. اغلب جنایت های با انگیزه های افراط گرایانه به عنوان اقدام تروریستی درک نمی شود.

نمایندگان کمیسیون اروپایی هشدار داده‌اند که افراط گرایان راستگرای خشونت طلب به صورت روزافزون از متدهایی استفاده می کنند که ما آن را از اسلام گرایان افراطی دیده‌ایم که از جمله آن ها گسترش نفرت در اینترنت است.

بر اساس پروتکل نشست وزرای کشور اتحادیه اروپا، «گیلز دو کرچوف»، هماهنگ کننده امور مبارزه با تروریسم اروپا گفته است که راستگرایی افراطی نه تنها در اروپا بلکه در سراسر جهان در حال صعود و افزایش است. وی در این راستا به حملات تروریستی در نیوزیلند، نروژ و آمریکا اشاره کرده است. البته تا به حال در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا هیچ تعریف واحدی برای خشونت های راست افراطی وجود نداشته است.

«گیلز دو کرچوف»، به عنوان نمونه به کشور کانادا اشاره کرد که برخی گروه های نئو نازی را در لیست ترور خود قرار داده است. وی پیشنهاد داد که چنین رویکردی از طرف اتحادیه اروپا هم باید مورد توجه قرار گرفته و در پیش گرفته شود.

بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله سوئد و آلمان اقدامات شدیدتر علیه راستگرایی افراطی در اروپا را تمجید می کنند.

«هورست زیهوفر»، وزیر کشور آلمان هم در این راستا اعلام کرده است که سازمان های امنیتی آلمان باید تقویت شده و اختیارات بیشتری را دریافت کنند.

وزرای کشور اتحادیه اروپا در نهایت در این باره توافق کردند که ابتدا باید یک نگاه بهتری از راست افراطی خشونت آمیز و  تروریسم در اروپا شکل گیرد.

«کورنلیا ارنست»، از نمایندگان بلند پایه پارلمان اروپا هم بر این عقیده است که رسما باید این مسئله به رسمیت شناخته شود که راست افراطی یک مسئله فوری کنونی در اتحادیه اروپا است.

کشور آلمان اخیرا شاهد خشونت های زیادی از طرف راستگرایان افراطی بوده است که از جمله آن قتل «والتر لوبکه»، فرماندار شهر کاسل آلمان به دست فردی با انگیزه های راستگرایی افراطی و همچنین حمله تروریستی اخیر در شهر هاله آلمان است.

وقوع یک تیراندازی مرگبار در روز چهارشنبه در شرق آلمان همزمان با مراسم یوم کیپور در نزدیکی یک کنیسه یهودیان در شهر هاله دستکم دو کشته بر جای گذاشت.

حالا نهادهای امنیتی آلمان نگرانی های خود درباره عاملان فردی ترور از گروه های راست افراطی را تایید شده می بینند.

هولگر مونش، رئیس ادراه فدرال پلیس جنایی آلمان هم در این باره گفته است که جدی ترین اقدامات خشونت آمیز از طریق عوامل فردی و یا گروه های کوچک از جمله تشکیل گروه های تروریستی در طیف راست افراطی باید مورد توجه قرار گیرد.

هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان هم چندین بار اعلام کرده است که وی راستگرایی افراطی را مانند اسلام گرایی افراطی خطری بزرگ می بیند. وی اعلام کرده است که مقابله با خشونت راست افراطی را شدیدا تقویت می کند.


جدیدترین مطالب

مطالب پربازدید بخش خبر

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان