گزارشی درباره یک کتاب

«خیانت‌پیشگان» عنوان کتابی است که به مرور عملکرد گروهک تروریستی منافقین در هشت سال دفاع مقدس می‌پردازد. «خیانت‌پیشگان» در 3 مهر1397 در نشستی در خبرگزاری «تسنیم» با حضور محمدرضا سرابندی نویسنده کتاب و سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد دبیرکل بنیاد هابیلیان رونمایی شد.

مطالب و محتوای اصلی این کتاب، مشروح مذاکرات عناصر رهبری منافقین با استخبارات عراق است که پس از سقوط رژیم بعث صدام منتشر شد. این اسناد دلیل محکمی بر حضور خائنانه این گروهک در عراق علیه نیروهای ایرانی در هشت سال دفاع مقدس است. این اسناد در کنار دیگر مدارک به‌جامانده از این گروهک تروریستی، شرح مفصلی از یک مدل منحصربه‌فرد خیانت و جنایت در حق بشریت است. این کتاب به‌دنبال تحلیل چرایی حضور منافقین در عراق و برشمردن منافعی است که رژیم صدام حسین از این نوکران خودفروخته داشته است. هر چند منافقین نیز به‌پاس خدمات ارزنده خود به عراق در طول جنگ، پاداش‌های گزافی دریافت کردند اما نگاه تاریخ به آنان همیشه این است که خود را به بیگانگان ارزان فروختند.

یکی از مواردی که هیچ‌گاه از حافظه مردم ایران پاک نخواهد شد، همراهی منافقین با رژیم بعثی عراق در طول هشت سال جنگ تحمیلی است که طی آن منافقین دوشادوش دشمنان کشورمان با هم‌وطنان خود ‌جنگیدند و روی فرزندان ایران زمین آتش ‌گشودند. به لطف و عنایت حق، کتاب «خیانت‌پیشگان» حاصل تلاش فرزندان این آب و خاک است. این مجموع مستند، سرنوشت نکبت‌بار خیانت به آب و خاک و ایمان و عقیده را به تصویر کشیده است.

سوژه این کتاب حکایت افرادی است ایرانی که از اوایل جنگ تحمیلی با رفتن به عراق همراه ماشین جنگی صدام حسین در مقابل ایران جنگیدند. سازمان اطلاعات و امنیت عراق بیش از 20 سال با اهداف مشخص اقدام به تصویربرداری و ضبط کاملا مخفیانه از جلسات و روابط خود با سازمان مجاهدین خلق کرده است. قدیمی‌ترین اسناد و فیلم‌ها به سال 1359 و جدیدترین آنها به سال 1381، چهار ماه قبل از سقوط صدام برمی‌گردد. این مجموعه مستند با استفاده از صدها ساعت فیلم به‌ دست ‌آمده از روابط پنهان سازمان مجاهدین خلق ایران و رژیم سرنگون‌شده بعث عراق تهیه شده است. در برگردان این گفت‌وگوها و مذاکرات در قالب کتاب، به‌لحاظ ویژگی منابع نوشتاری تغییراتی در شکل و البته نه در محتوای این مذاکرات داده شده است. همچنین به‌منظور ارائه بهتر مطالب و آشنایی بیشتر خوانندگان با موضوع، از دیگر منابع نیز کمک گرفته شده است.

این مجموعه به مبحث خیانت و جاسوسی سازمان منافقین به‌نفع رژیم بعث عراق و شخص صدام حسین در سال‌های پرتلاطم دفاع مقدس می‌پردازد. درست در شرایطی که رزمندگان اسلام با دست خالی، جان خویش را در راه دفاع از این مرز و بوم و آرمان‌های والای نظام اسلامی فدا می‌کردند، تعدادی مزدور و بازی‌خورده استکبار به‌ بهانه نرسیدن به مطامع دنیوی خود، در مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران ایستادند و به‌همراهی با دشمن بعثی پرداختند.

کتاب «خیانت‌پیشگان» در 20 سرفصل ضمن پرداختن مختصر به تاریخچه گروهک منافقین، به تقابل آنان با انقلاب اسلامی پرداخته و زمینه‌های ارتباط منافقین با رژیم بعث عراق را در پیش از آغاز جنگ تحمیلی بیان می‌کند. این کتاب در فصول بعدی با بیان روند حیات سازمان در فرانسه و عراق به نقاط عطف این گروهک در طول هشت سال دفاع مقدس در عراق اشاره کرده و به ‌تفصیل در ارتباط با نحوه انجام فعالیت‌های جاسوسی منافقین و اشکال مختلف آن بحث می‌کند. شکل حیات سیاسی و اقتصادی منافقین در عراق و پایگاه‌های آنان و همچنین روابط درون‌سازمانی این گروهک از بخش‌های جالب این اثر است که مطالعه آن به همه خوانندگان و محققان تاریخ معاصر پیشنهاد می‌شود. نحوه تقابل منافقین با اسرای جنگی ایرانی در عراق و همچنین چگونگی وقوع عملیات مرصاد از دیگر مطالب مطرح شده در این کتاب است.

در این اثر سعی‌شده تمامی موارد مستند به اسناد و مدارک معتبر بوده و بیشتر به مطالب و خاطرات منتشرشده از سوی عناصر جداشده ‌از این گروهک اشاره شود. روش کتابخانه‌ای در جمع‌آوری اطلاعات و همچنین استفاده از آرشیوهای اسناد مختلف که امکان استفاده و بهره‌برداری از آن وجود داشت، در کنار مصاحبه و مراجعه به تاریخ شفاهی، اثری درخور توجه در این حوزه را باعث شده است. هرچند بنا به ماهیت تروریستی این گروهک و رعایت مسائل امنیتی کار تحقیق و پژوهش درخصوص اقدامات این سازمان مخوف به‌سختی امکان‌پذیر بود، اما با استعانت از حرمت خون پاک شهدای ترور و تلاش وافر در این زمینه، این مهم به انجام رسید و مطالبی درخور شأن پژوهشگران و خوانندگان علاقه‌مند پدید آمد. بنابر همین دلایل شاید بتوان گفت تمامی آثاری که تاکنون در این حوزه به رشته تحریر درآمده‌اند خالی از نقص و اشتباه نباشند، و همین مهم نیز بنیاد هابیلیان و نگارنده را بر این داشت تا با تحقیق و بررسی بیشتر، ضمن برطرف‌کردن نقایص گذشته، کتابی جامع در این حوزه پدید آورند. اما با توجه به گستردگی این موضوع و همچنین رعایت برخی مسائل خاص در ارتباط با این اثر، نگارنده اذعان می‌دارد که شاید این کتاب نیز کامل و عاری از نقص نباشد؛ اما با عنایت به تجربه‌های پیشین و دغدغه بنیاد هابیلیان مبنی‌بر ارائه یک اثر مستند و علمی، این مجموعه به رشته تحریر درآمد.

بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور) امیدوار است با انتشار این اثر ضمن ادای دین به تمامی شهدای ترور کشور به‌ویژه آنان که توسط گروهک منافقین یا به‌واسطه خیانت‌های آنان در جنگ تحمیلی به‌شهادت رسیدند، گامی دیگر در راستای افشای ماهیت پلید و جنایتکار این گروهک تروریستی برداشته باشد. در پایان، وجدان بیدار جامعه بشری و آزادگان جهان خاصه هموطنان عزیز را جهت داوری به خواندن این کتاب دعوت می‌کنیم.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش یادداشت

شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
2
تاریخ : 1358/03/02
3
6
تاریخ : 1358/03/06
8
تاریخ : 1358/03/08
11
تاریخ : 1358/03/11
12
تاریخ : 1358/03/12
19
تاریخ : 1358/03/19
20
تاریخ : 1358/03/20
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان