پاتک تروریسم و نافرمانی به اعتراضات عراق

در شرایطی که مقامات عراقی با ارائه بسته‌های اقتصادی گفته‌اند که به مطالبات برحق مردم رسیدگی می‌کنند، اما موج اعتراضات در این کشور از حالت عادی خارج شده و جنبه خشونت به خود گرفته است. به‌رغم بخشنامه و تأکید دولت مبنی بر اینکه روز یک‌شنبه، روز کاری است و کارکنان دولت، دانشجویان و دانش‌آموزان باید به سر کار و کلاس خود حاضر شوند و با متخلفان برخورد خواهد شد، گزارش‌ها از سطح بغداد و دیگر استان‌ها حاکی است که نافرمانی مدنی در بخش‌هایی از سازمان‌ها و شهر‌های عراق عملاً اجرا شده است. معترضان عراقی روز یک شنبه دست به نافرمانی مدنی و اعتصاب اجباری در بصره زدند و برخی جاده‌ها را بسته و ادارات دولتی را تعطیل کردند. به گزارش خبرگزاری آناتولی، معترضان از رفتن کارمندان به شرکت آهن و فولاد و برخی شرکت‌های دیگر در این شهر ممانعت کردند. از چند روز پیش فراخوان‌هایی در خصوص نافرمانی مدنی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و دیروز گروه‌هایی از معترضان با هدف جلوگیری از حضور مردم در محل کار خود و به تعطیلی کشاندن بغداد، اقدام به بستن خیابان‌ها و ممانعت از عبور وسایل نقلیه و عابران کردند. همچنین معترضان با فراخوان تظاهرات گسترده و اعتصاب عمومی در شهر بغداد، پایتخت این کشور بیشتر جاده‌ها و خیابان‌ها از جمله جادۀ بغداد واسط را بستند. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «همزمان با اعتصاب‌ها، تجمعات گسترده‌ای در شهر‌های جنوبی عراق برگزار شده است. معترضان همچنان بر خواسته خود مبنی بر استعفای دولت عادل عبدالمهدی و مبارزه با فاسدین سیاسی و اصلاح قانون اساسی پافشاری می‌کنند.»

یک مقام امنیتی عراق در گفتگو با شبکه سومریه‌نیوز گفت: «تظاهرکنندگان خروجی‌های مناطق الامین، المشتل و العبیدی در شرق بغداد را به اضافه میدان عدن در نزدیکی کاظمین در شمال پایتخت مسدود کردند». همچنین برخی محله‌های شرق بغداد به بهانه عملی‌نشدن خواسته‌های‌شان تحصن سراسری و نافرمانی مدنی را آغاز کردند. به گزارش فرات نیوز، شماری دانشجو در استان ذی‌قار با شعار اعتصاب تا تغییر نظام به خیابان آمدند. به‌رغم اذعان مقامات عراقی به مسالمت‌آمیز و به‌حق‌بودن اعتراضات و مطالبات اکثر کسانی که در تظاهرات خیابانی شرکت کرده‌اند، همچنین از وجود افراد و باند‌های مسلح در داخل عراق خبر می‌دهند که از فضای هرج‌ومرج برای تصفیه حساب با دیگر گروه‌ها و افراد سوءاستفاده می‌کنند. از طرفی، گروه‌های سازمان یافته با پشتیبانی فکری و مالی سفارتخانه‌های آمریکا و سعودی در بغداد و نیز ارتش‌های سایبری وهابی با جهت‌دهی به اعتراضات و افزایش خشونت و بالابردن سقف مطالبات مردمی، دنبال براندازی نظام سیاسی در عراق هستند. آتش زدن ساختمان‌های دولتی و اعتصابات عمومی سبب شده این اعتراضات تظاهرات از حالت طبیعی خود خارج شده و به سمت مهارگسیختگی پیش برود و نافرمانی مدنی می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای دولت و مردم عراق به همراه داشته باشد.

خنثی‌سازی عملیات تروریستی

تشدید دامنه اعتراضات عراق و انحراف آن از مطالبات عمومی به سمت خشونت، بهترین فرصت را برای گروه‌های تروریستی فراهم کرده است تا با موج‌سواری بر این اعتراضات، برنامه‌های ناتمام خود را محقق کنند. رسانه امنیتی عراق دیروز از کشف و ضبط مقادیری مواد منفجره در جنوب بغداد خبر داد که برای انجام عملیات تروریستی در جریان تظاهرات معترضان تهیه شده بود. بخش اطلاع‌رسانی امنیتی عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیرو‌های فرماندهی عملیات ویژه یکم به عنوان یکی از تشکیلات سرویس مبارزه با تروریسم، با استناد به اطلاعات استخباراتی دقیق توانستند یک عنصر تروریستی ملقب به ابوهارون را در جنوب شهر بغداد دستگیر کنند. رسانه امنیتی عراق در بیانیه خود همچنین تأکید کرد که پس از بازجویی از ابوهارون و با راهنمایی وی، یک انبار حاوی اسلحه، مهمات، تجهیزات انفجار و دستگاه‌های ارتباطی تهیه شده برای انجام عملیات تروریستی همزمان با تظاهرات اعتراض‌آمیز کنونی در شهر بغداد، کشف و ضبط شد. به دنبال صدور این بیانیه نیز خبرگزاری رسمی عراق در خبر دیگری، تصاویری را از کشف و ضبط مواد منفجره و دستگاه‌های ارتباطی تهیه شده برای انجام عملیات تروریستی همزمان با تظاهرات در بغداد منتشر کرد. فراهم کردن زمینه برای موج‌سواری تروریست‌ها در اعتراضات عراق، بازی دو سر باختی است که می‌تواند تهدیدات امنیتی علیه این کشور را افزایش دهد. تروریست‌ها که از ارتش عراق و حشدالشعبی ضربات سختی را دریافت کرده‌اند، حلقه‌های مفقود شده این گروه‌ها همواره به دنبال فرصتی برای اجرای عملیات تروریستی هستند تا بخشی از شکست‌های خود را جبران کنند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش یادداشت

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

آیا گروهک منافقین از عوامل پیروزی انقلاب بود؟

دکتر نواب محمدی، بنیاد هابیلیان

جمهوری اسلامی و چهار دهه مبارزه با تروریسم

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

ربع پهلوی و سربرآوردن ققنوس تروریسم

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

19بهمن؛ ضربه‌ای که کمر منافقین را شکست

محمدمهدی حسین‌پور، بنیاد هابیلیان

دموکراسی به شیوۀ منافقین

سیدمرتضی حسینی؛ قدس آنلاین

منافقین و خط انحراف از انقلاب

اسفند 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان