ایران در حالی متهم به حمایت از تروریسم می‌شود که خود مورد حمله تروریست‌ها بوده است!

لوچانا بورساتی، خبرنگار پیشین خبرگزار رسمی ایتالیا (آنسا) در تهران در مقاله‌ای در روزنامۀ هافپست ایتالیا با عنوان «پایان داعش و عارضه محاصره ایران» به نقش ایران در منطقه پرداخته‌است. بخشی از مقاله به مبارزه ایران با داعش و حملات داعش علیه جمهوری اسلامی پی‌پردازد. در ادامه این بخش از مقاله آمده است:

اگر ایران واقعاً بزرگترین حامی تروریسم در جهان است، آنوقت چگونه می توان تلفات این کشور در صحنه نبرد سوریه و در سوء قصدهایی که در دو سال اخیر شهرهای مختلف ایران حتی تهران را به خون کشیده است، توضیح داد؟ چگونه می توان باز هم از ایران به عنوان بزرگترین تهدید برای ثبات منطقه و جهان نام برد؟

«دونالد ترامپ» در یکی از آخرین پیام های توییتری خود از عقب نشینی از سوریه پس از  پیروزی 100درصدی بر داعش خبر داده و از اروپا خواسته که 800 پیکارجوی داعش را که آمریکا دستگیر کرده، تحویل گرفته و محاکمه کند. با توجه به اینکه کشورهای اروپایی در کنفرانس ضد ایرانی ورشو درخواست امریکا برای خروج از توافق هسته ای را نادیده گرفتند، به نظر می رسد که پیام ترامپ در مورد پیکارجویان خارجی، با قصد تهدید و تنبیه اروپایی ها ارسال شده است.

ایران در نشستی که هفته گذشته در پایتخت لهستان برگزار شد، برای چندمین بار و بدون ارائه جزئیات و توضیحات، به عنوان بزرگترین حامی تروریسم و بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهانی معرفی شد. در حالی که سیاست بین المللی در چارچوب پیام های توییتری و شعارهای تکراری برای تبدیل آنها به حقایق مسلم بنا می شود، نباید تعجب کرد که اطلاعات مربوط به تمامی زوایای جنگ در سوریه، که نه تنها علیه داعش بلکه برای دفاع از تمدن ما نیز در جریان بوده، به افکار عمومی ارائه نمی شود.

یکی از این زوایا، به شمار قربانیان سپاه پاسداران و همچنین مبارزان افغانی و پاکستانی در جنگ علیه داعش در سوریه مربوط می شود. نیروهای مسلح ایران، متحد سوریه و روسیه و حزب الله لبنان، علاقه ای به ارائه آمار کشته شدگان خود در صحنه های جنگ ندارند. اما از جست وجو در رسانه های گروهی داخل ایران می توان به این نکته پی برد که این کشور در جنگ سوریه نزدیک به چهار هزار نفر تلفات داشته که نیمی از آنها افغان بوده اند.

برخی منابع دیگر از 1000 الی یکهزار و 200 کشته در صفوف سپاه پاسداران و فرماندهان آنها در برابر داعش گفته اند که یکی از معروفترین آنها نظامی جوانی به نام محسن حججی بود که پس از اسارت و کشته شدن به دست جنایتکاران البغدادی، در ایران به یک قهرمان ملی مبدل شد.

در برابر این آمار و ارقام باید پرسید که نقش واقعی ایران و آمریکا در نبرد با داعش چه بوده است. اگر ایران واقعاً بزرگترین حامی تروریسم در جهان است آن وقت چگونه می توان تلفات این کشور در صحنه نبرد سوریه و در سوء قصدهایی که در دو سال اخیر شهرهای مختلف ایران حتی تهران را به خون کشیده است، توضیح داد؟ چگونه می توان باز هم از ایران به عنوان بزرگترین تهدید برای ثبات منطقه و جهان نام برد؟


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

جدیدترین مطالب

خبرگزاری شبستان

تروریسم سفید

دکتر مصطفی مطهری؛ بنیاد هابیلیان

چهارشنبه سوری؛ ادعاهای آتش افروزانه

آیت‌الله فاضل لنکرانی

مظهر اصلی و کانون تروریسم آمریکاست

حسین کنعانی‌مقدم

ترور حقوق بشر

محمد حسین‌زاده، بنیاد هابیلیان

تروریست های استحماری

مطالب پربازدید بخش یادداشت

نیم نگاهی به حقوق زنان در منافقین

خندیدن و خمیازه کشیدن در حضور برادران ممنوع است

جاوید منتظران، پژوهشگر حقوقی سیاسی بین‌المللی دانش‌آموخته ارشد روابط بین‌الملل گرایش دیپلماسی

مصادیق تروریسم دولتی عربستان سعودی

سید احمد فاطمی‌نژاد، استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد

روابط ایران و پاکستان در سایه تهدیدهای تروریستی

محمدحسین نظری، روزنامه‌نگار

عامل اصلی غائله 14 اسفند 59 منافقین بودند

جواد حسن‌آبادی، کارشناس‌ارشد حقوق‌ جزا و جرم‌شناسی

ترور و تروریسم در ادوار تاریخی ایران

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
28
29
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان