معمار ساختار تروریستی داعش کیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی هابیلیان به نقل از تسنیم برخی اسناد محرمانه‌ای که هفته نامه اشپیگل ارائه داده است پرده از استراتژی داعش و ساختار سری رهبری آن برداشته و نقش مهم و تاثیر گذار یکی از افسران عالی رتبه اطلاعاتی صدام در شکل گیری و قدرت گرفتن آن را نشان می‌دهد.

هفته نامه «اشپیگل» در مطلبی با استناد به اسنادی محرمانه از استراتژی مخفی داعش پرده برداشت.

یک سند از طرح‌های استراتژیک و نموداری از رهبری داخلی داعش که برای اولین بار توسط اشپیگل افشا شده است نشان می‌دهد که این سازمان تروریستی چگونه تشکیل شده و موفق به نفوذ در خاک سوریه و دستیابی به موفقیت‌هایی در این کشور شده است.

Haji Bakrاین اسناد عمدتا دست نویس از یک سرهنگ اطلاعاتی سابق نیروی هوایی عراق به دست آمده است. وی در سال ۲۰۰۴ به سازمان افراطی که قبل از روی کارآمدن داعش در عراق شکل گرفت پیوست و در سال ۲۰۱۰ به صورت فعالانه و موثر در این راستا مشارکت کرد که «ابوبکر البغدادی» را در راس هرم تشکیلات تروریستی داعش قرار دهد.

این افسر عالی رتبه نیروی هوایی عراق که با نام مستعار «حاجی بکر» شناخته شده بود اواخر سال ۲۰۱۲ به سوریه رفت و مسئول قدرت گرفتن داعش در این کشور است. «حاجی بکر» در ژانویه سال ۲۰۱۴ در جبهه نبرد کشته شد.

بر اساس پژوهش‌های چندین ماهه اشپیگل در اسناد یافت شده در سوریه و ارزیابی اختصاصی آن‌ها هیچ‌گونه تعصبات مذهبی در این گروه تروریستی که با این مشخصه به دنیا نشان داده شده است دیده نمی‌شود.

این اسناد، رویکرد‌ها و متدهای یک تشکیلات اطلاعاتی بسیار پیچیده را افشا می‌کند که بر مبنای جاسوسی‌ها و نظارت‌ها و قتل‌های گسترده تاسیس شده است.

بر اساس طرح‌ها و برنامه‌هایی که در این اسناد آمده است، تحت پوشش دفا‌تر تبلیغی اسلامی طرفداران داعش در لباس مبدل واعظ در شهر‌ها و روستاهای شمال سوریه جاسوسی می‌کردند. این جاسوسان باید موازنه قدرت و آسیب‌پذیری مکان‌های مختلف در این کشور را مورد ارزیابی قرار می‌دادند.

اشپیگل همچنین به عملیات‌های قتل و آدم‌ربایی و عملیات‌های نظامی و جنگی با برنامه‌ریزی دقیق توسط داعش در سوریه اشاره کرده و در ادامه نوشت: پژوهش‌های چندین ماهه اشپیگل در استان‌های مختلف شمال سوریه و همچنین کشف یک سند از اوایل سال ۲۰۱۴ در یک دفتر مرکزی متروک در شهر حلب نشان می‌دهد که این برنامه‌ها و طرح‌های داعش دقیقا در سوریه اجرایی می‌شده است.

به نوشته اشپیگل «حاجی بکر» مهم‌ترین استراتژیست داعش بود از مذهب تنها به عنوان ابزاری برای دستیابی به هدف استفاده کرد.

Asnad Daesh1بر اساس ارزیابی‌های اشپیگل اکثرا حاجی بکر را به عنوان مردی با ریش‌های سفید و برخی با ریش‌های سیاه می‌شناختند.

یکی از فرماندهان شورشیان محلی وی را به عنوان مسئول خریداری تسلیحات به یاد می‌آورد.

تازه بعد از اینکه وی در اوایل سال ۲۰۱۴ توسط یکی از فرماندهان شورشی در جبهه نبرد مورد اصابت گلوله قرار گرفت مشخص شد که وی مردی بود که مراقب بود حتی الامکان هیچ ردی از خود باقی نگذارد.

نام واقعی این مرد «سمیر عبد محمد الخلفاوی» از افسران بلند پایه اطلاعاتی سابق عراق بود که بیش از دو دهه در قلب تشکیلات اطلاعاتی صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق درس آموخته بود که چگونه با یک سیستم نظارتی گسترده و ایجاد رعب یک گروه مردمی را تحت کنترل خود درآورد.

اینکه وی تا چه اندازه ماهرانه و با دقت درس‌ها و طرح‌ها و برنامه‌های خود را اجرایی می‌کرد تازه زمانی برای شورشیان و مبارزان محلی آشکار شد که آن‌ها خانه معمولی را که «حاجی بکر» در آن زندگی می‌کرد و از آنجا مدت چند سال برنامه‌های خود برای تصرف شمال سوریه را رهبری می‌کرد مورد بررسی قرار دادند.

در این خانه اسنادی کشف شده است که استراتژی داعش را آشکار کرده و نشان می‌دهد چگونه داعش به مهم‌ترین تشکیلات تروریستی حال حاضر تبدیل شده است.

این اسناد و طرح‌ها که در اختیار اشپیگل قرار گرفته است دست نوشته‌های بسیار پیچیده‌ای است که برخی از آن‌ها به حدی گسترده بود که در چند برگ ترسیم شده بود. یکی از رهبران شورشی محلی در این باره اظهار داشته بود که ما تا به حال مشابه این طرح‌ها را ندیده بودیم.

Asnad Daesh2در این اسناد از جمله برنامه ریزی‌های دقیق برای شروع عملیات، سلول‌های جاسوسی که به عنوان دفا‌تر تبلیغ اسلامی باید در تمام شهر‌ها و روستا‌های سوریه تاسیس می‌شد وجود داشت. همچنین نمودارهای اطلاعاتی و طرح‌هایی برای جدایی بخش‌ها، قتل‌های مخفی و آدم ربایی‌ها به عنوان پیش زمینه‌هایی برای اقدامات زورگویانه بعدی در این اسناد دیده می‌شد.

به نوشته اشپیگل، این معمار ساختار داعش با «ابو مصعب زرقاوی» از سرکردگان سابق القاعده نیز مراوده داشته و در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ در زندان‌های آمریکا به ویژه ابوغریب بوده است.


مطالب پربازدید سایت

مرتضی دوران؛ نورنیوز

فرقه منافقین؛ نسخه ویرایش شده 2022

گزارشی از ابعاد پرونده حمید نوری- بخش اول

نشست آکسفورد چگونه منافقین را به «حمید نوری» رساند؟

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:

کشورهای غربی بدانند که ایران خود قربانی تروریسم است

ورود تکفیری‌ها به آشوب‌های کف خیابانی در ایران

کدهای عیان کارزار «ترور و تجزیه» برای «رافضی‌کشی»

روایت‌هایی از کینه تاریخی علیه ملت ایران

«کومله» یعنی رزمنده مجروح را با موزائیک سر بریدن

همه آنچه باید درباره کادرهای داعش در اغتشاشات جوانرود بدانید

چرا سپاه پاسداران مواضع پرچم سفیدها را پاک‌سازی می‌کند؟

مریم عاقلی؛ روزنامه جام جم

فخر هسته‌ای، کابوس رژیم‌ صهیونیستی

علی شیرازی؛ خبرگزاری ایرنا

فخری زاده؛ نماد عزت و استکبارستیزی

جدیدترین مطالب

کاری از دانش آموزان حاضر در دیدار با رهبر انقلاب اسلامی؛

کلیپ دانش آموز شهید ترور، آرشام سرایداران

با حضور باشکوه مردم شهیدپرور اصفهان

پیکر مطهر شهید «داستانی» در ورزنه تشییع شد

فرزند شهید «ابوالفضل پیرزاده»:

افتخار می‌کنم که فرزند یک معلم شهید ترور هستم

با حضور خانواده این شهید و مسئولان لشکری و کشوری؛

دومین مراسم سالگرد شهادت فخری‌زاده برگزار شد

با اقدام اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج)

عوامل بمب‌گذاری ناموفق مهرماه شیراز دستگیر شدند

در گفت‌وگوی تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان و مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا مطرح شد

گروه‌های تروریستی به برخی سیاستمداران اروپا اطلاعات غلط می‌دهند

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در قرارگاه پشتیبانی دوکوهه:

شهدای ترور سند روشن جنایات منافقین در کشور هستند

مطالب پربازدید بخش خبر

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

نشست نقد و بررسی کتاب «میلیشیا» برگزار شد

پس از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دانش‌آموزان سراسر کشور انجام شد

دیدار آرتین سرایداران و خانواده دانش‌آموز شهیدعلی‌اصغرگویینی با رهبرمعظم انقلاب+فیلم

در ادامه شناسایی عناصر اصلی اغتشاشات و اخلالگران نظم عمومی

دستگیری لیدرهای مرتبط با گروهک منافقین در خوزستان+ فیلم

مهر 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان