مانور دموکراسی در ایران

رسانه هاي جهان انتخابات ايران را مانور دموكراسي خواندند
آفرين بر اين ملت دشمن بار ديگر مبهوت حماسه حضور شد
ملت شگفتي ساز ايران، حماسه اي ديگر را در برابر چشمان كنجكاو محافل و رسانه هاي جهاني رقم زد.


Entekhab1


کیهان
دشمنان ديرين ملت ايران ديروز آشكارا به چشم ديدند كه رودهاي جاري مردمي سرزنده چگونه به هم رسيد و صندوق ها را لبريز از اميد و ايمان حضور خويش ساختند. 24 آذر85، براي چندمين بار، ملت به هم رسيدند و اقيانوس شدند. جهان- دوست و دشمن- كشف كنند كه چرا نام ايران اين چنين بلندآوازه و خيره كننده شده است.
گزارش هاي دريافتي كيهان از تهران و سراسر كشور حاكي است ازهمان اولين ساعات اخذ رأي، حوزه هاي رأي گيري لبريز از جمعيت شد و ازدحام مردم بتدريج افزون تر گرديد به نحوي كه برخي حوزه ها مجبور شدند چند بار درخواست برگ رأي كنند. همچنان ستاد انتخابات با توجه به استقبال مردم، چند ساعت زمان اخذ رأي را تمديد كرد.
ملت ايران ديروز هم عرض اندام كرد و نمايش تازه اي از قدرت ترتيب داد؛ اين بار با حماسه حضور و مانور مردم سالاري ديني ديروز نه سرماي استخوان سوز و نه برف و يخبندان، نتوانستند در اراده ملت نستوه خلل وارد كنند، ديروز روز خلق خوب خدا بود، روز خدا، يوم الله 24 آذر.
مانور دموكراسي در ايران
انتخابات روز گذشته مجلس خبرگان رهبري، شوراهاي اسلامي شهر و روستا و مياندوره اي مجلس شوراي اسلامي (در3حوزه) در ايران توجه وسيع رسانه ها و منابع خبري خارجي را به خود جلب كرد و بسياري از آنها با تهيه گزارش ها و مصاحبه هاي اختصاصي از انتخابات ايران درباره نتيجه اين انتخابات و معناهاي سياسي آن به گمانه زني پرداختند. بنابر برخي آمارها حدود 300خبرنگار، گزارشگر، تصويربردار و عكاس از پنج قاره جهان به تهران اعزام شده اند تا اخبار مربوط به اين انتخابات را پوشش دهند.
روز گذشته در ايران در فضايي كه بسياري از ناظران خارجي آن را «داغ» خواندند كثيري از مردم ايران پاي صندوق هاي راي رفتند تا 86نماينده مجلس خبرگان رهبري را انتخاب كنند. در تهران بيش از هزار نفر براي كسب 15كرسي شوراي شهر تهران با يكديگر رقابت مي كنند. انتخاباتي كه به لحاظ سياسي و خصوصا از آن جهت كه عرصه رقابت شديد گروه ها و جناح هاي سياسي است، از اهميت ويژه اي برخوردار است. در تهران، بم و اهواز نيز بسياري از چهره هاي شاخص سياسي اين شهرها براي كرسي هاي خالي مانده اين دو شهر در مجلس شوراي اسلامي با يكديگر رقابت مي كنند.


Entekhabat85


گزارشگران خارجي حاضر در تهران روز گذشته با اذعان نسبت به وجود آزادي، فعاليت سياسي دموكراسي، رقابت انتخاباتي در ايران، حضور مردم پاي صندوق هاي راي را «چشمگير» توصيف كردند و آن را علامتي دانستند از اينكه نظام جمهوري اسلامي ايران همچنان از پشتوانه قوي مردمي برخوردار است.
«كسري ناجي» خبرنگار شبكه تلويزيوني سي ان ان در تهران در گزارشي تلفني به اين شبكه گفت: برخلاف آنچه غربي ها مي انديشند، احمدي نژاد محبوب ايرانيان است .
به گزارش شبكه تلويزيوني سي ان ان ناجي گفت البته گفتن اينكه ميزان مشاركت مردم چه اندازه خواهد بود دشوار است ولي آمار رسمي پيش بيني كرده شصت و هشت درصد واجدين شرايط در اين انتخابات شركت كنند ولي برخي منابع ديگر گفته اند اين ميزان ممكن است كمتر باشد و راهي نيست كه بتوان اين ميزان را پيش بيني كرد اما مي توان گفت اين ميزان بين پنجاه تا شصت وهشت درصد باشد.
ناجي درباره احتمال برنده شدن اصلاح طلبان در انتخابات گفت برخلاف آنچه برخي فكر مي كنند اصلاح طلبان اكثريت را در اين انتخابات در دست ندارند، اگرچه آنها طرفداراني هم دارند ولي به علت هشت سال انفعال نسبي و نااميدي كه آنها مسئول آن بودند خود اصلاح طلبان هم مي دانند شانس زيادي در اين انتخابات ندارند ولي ممكن است به عنوان شريك با گروه هاي مختلف دست به ائتلاف بزنند و ممكن است نقش آنها در حد يك همكار ائتلافي باشد.
سي ان ان انتخابات شوراي شهر و مجلس خبرگان رهبري در ايران را جزو خبرها و تحولات جهاني مهم طبقه بندي و پخش كرد. اين شبكه تصويري از انتخابات ايران را در استوديوي خود كه معمولا تصاويري از خبرهاي مهم جهان از آن پخش مي شود قرار داد و در بخش هاي متعدد خبري خود اين رويداد را منعكس كرد.
در گزارشي ديگر خبرنگار شبكه تلويزيوني «جين نت» (jin-net) ژاپن گفت: روند دموكراسي و انتخاب آزاد در ايران برقرار است و مردم به آن پايبند هستند.
«هيتوشي تاكاسه» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: اصول دموكراسي در ايران رعايت مي شود و مردم به صورت آزادانه در انتخابات شركت مي كنند و اين امر در يك كشور بسيار مهم است.
تاكاسه كه در حال تهيه يك گزارش خبري از انتخابات ايران است، گفت: من در هر نقطه شهر با مردم در مورد انتخابات و دموكراسي مصاحبه كردم و آنها با هر عقيده اي نظرات خود را به صورت آزادانه بيان كردند و اين نشان از عمل دولت به اصول دموكراسي است.
وي تاكيد كرد: بهترين زمان براي عمل به دموكراسي زمان انتخابات است.
خبرگزاري آلمان هم در انعكاس اخبار برگزاري انتخابات در ايران نوشت: «اگرچه اين انتخابات تاثيري مستقيم بر تحولات سياسي ندارد، اما اين رويداد، اولين آزمايش واقعي محبوبيت براي محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور ايران از زمان انتخابش به اين سمت تاكنون است.
ائتلاف اصلاح طلبان حتي تلاش كرده انتخابات را رفراندومي عليه رئيس جمهور نشان دهد.»
در اين راستا خبرگزاري شينهوا نيز گزارش داد: «ايراني ها راي دادن در چهارمين دوره انتخابات مجلس خبرگان و سومين دوره انتخابات شوراي شهر را صبح جمعه آغاز كردند. احمدي نژاد پس از انداختن راي خود به صندوق راي اظهار كرد: ملت بزرگ ايران تصميم بزرگش را گرفته است و با قدرت در مسير عزت و عظمت پيش مي رود.»
خبرگزاري فرانسه نيز در گزارشي درباره انتخابات در ايران نوشت: «رهبران ايراني از راي دهندگان خواستند براي انتخابات جمعه كه اولين آزمايش انتخاباتي براي رئيس جمهور ايران از زمان بر سر كارآمدنش تاكنون است، به پاي صندوق هاي راي بروند.»

گزارش تصویری (1)

گزارش تصویری (2)

گزارش تصویری (3)


جدیدترین مطالب

فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه اعلام کرد

حمله تروریستی به کلانتری فرماندهی انتظامی جوانرود تکذیب شد

انتشار ۱۵۰۰ تصویر از یک فرقه در کمپ تروریستی تیرانا

چرا صفحات سایبری منافقین پس از اغتشاشات تعطیل شده است؟ + تصاویر

گزارشی از یک رویارویی حقوقی و تاریخی در استکهلم؛

وکلای سوئدی حمید نوری در دادگاه تجدیدنظر چه گفتند؟!

پشت پرده نقش مستقیم آلمان و منافقین در ترور شهید حاج قاسم و ابومهدی

توطئه ترور در قلعه‌ نازی‌ها + فیلم

دلایل رفتار ناپخته آلمان علیه ایران

حزب سبز آلمان؛ بازوی منافقین

در گفت‌وگو با فرزند ارشد شهید هاشمی نژاد مطرح شد

منافقین کار ناتمام شاه را تمام کردند

مطالب پربازدید بخش خبر

روایتی از حقیقت جنایت تروریست ها در جنگ روایت ها

حمله تروریستی ایذه و هلاکت تروریستها به روایت دوربین‌های نظارتی+فیلم

به مناسبت سالروز شهادت شهیدان مصطفی احمدی روشن و مسعود علیمحمدی

اکران فرهنگی به یاد شهدای دانش هسته‌ای در تهران

مهر 1359
4 شنبه 5 شنبه جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان