لزوم مقابله جهانی با اندیشه‌های تکفیری

Rosiebayaniee

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با انتشار بیانیه‌ای مشترک در پایان سفر رسمی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهور به مسکو، تاکید کردند که در حوزه روابط دوجانبه و منطقه ای و بین المللی به توافقات گسترده ای دست یافته اند.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان (خانوادۀ شهدای ترور کشور) و به‌نقل از تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و ولادیمیر پوتین در این بیانیه مشترک بر تحقق کامل نقشه راه اجرای پروژه های همکاری ایران و روسیه برای سال های 2016 لغایت 2020 میلادی تاکید کرده اند.

این بیانیه دارای دو بخش روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است که در ادامه بخش دوم آن ارائه می‌شود.

بخش دوم: همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

طرف ها ضرورت ادامه تلاشهای مشترک با هدف استقرار نظام عادلانه جهانی بر اساس حقوق بین الملل بویژه منشور سازمان ملل متحد، مساعی جمعی در حل و فصل مشکلات بین المللی را خاطرنشان کردند. تعامل ایران و روسیه، در راستای تحکیم نقش محوری و هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تامین صلح، امنیت و توسعه پایدار و ارتقاء روزافزون کارایی فعالیت این سازمان جهانی مورد تاکید قرار گرفت. همچنین بر عدم مشروعیت تحریم های یکجانبه علیه کشورها برای پیشبرد اغراض سیاسی تاکید گردید.

طرف ها برای تقویت و گسترش همکاری در چارچوب سازمان ملل متحد و دیگر مجامع منطقه ای و بین المللی اعلام آمادگی کردند. ایران و روسیه اعتقاد دارند تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن یکی از جدی ترین تهدیدهای فراروی صلح و امنیت بین المللی، ثبات منطقه ای و جهانی و توسعه پایدار است و تاکید کردند هر گونه اعمال تروریستی، مجرمانه بوده و جدای از انگیزه ها، در هر زمان و توسط هر کس که انجام شوند، توجیه ناپذیر است.

طرف ها به ضرورت مشارکت جمعی بین المللی برای مبارزه با تروریسم بر اساس حقوق بین الملل، منشور سازمان ملل متحد، احترام به حاکمیت کشورهایی که مستقیماً از حملات تروریستی آسیب دیده اند و بدون "استانداردهای دوگانه"، توجه ویژه ای داشتند.

روسای جمهور دو کشور ضمن تاکید بر مقابله با تروریسم از جمله از طریق تمرکز تلاش های جهانی بر پیش گیری از افراط گرایی خشونت آمیز، از تصویب قطعنامه «جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE)» در مجمع عمومی سازمان ملل استقبال می کنند. هم چنین بر لزوم مقابله جهانی با اندیشه تکفیری به عنوان محرک اصلی گرایش جوانان به سمت گروه های تروریستی اصرار دارند.

طرف ها ضمن ابراز خرسندی نسبت به تصویب قطعنامه اجماعی شماره 291/70 مورخ 11 تیرماه 1395 شمسی برابر با اول ژوئیه 2016 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص نتایج بررسی اجرای راهبرد جهانی ضد تروریستی سازمان ملل متحد که در آن ضرورت تشریک مساعی کشورها در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز به عنوان محیطی جدی و مساعد برای رشد تروریسم مطرح شده است، بر اساس حقوق بین الملل، منشور سازمان ملل متحد و با اجرای متوازن مفاد راهبرد مذکور و اجرای کامل قطعنامه های ذیربط که تاکنون به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است را خاطر نشان کردند.

نگرانی از رشد شمار حملات تروریستی در مناطق مختلف جهان توسط گروه هایی موسوم به داعش، "جبهه النصره" (به نام "جبهه فتح الشام" نیز مشهور است) و "القاعده" خاطر نشان گردید. طرف ها حمله سبعانه تروریستی 28 آذر 1396 شمسی برابر با 19 دسامبر سال 2016 میلادی در شهر آنکارا که در نتیجه آن آندری کارلوف سفیر فوق العاده و تام الاختیار فدراسیون روسیه در جمهوری ترکیه کشته شد و حملات تروریستی علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت و بغداد و سفارت روسیه در دمشق را بشدت محکوم کردند.

طرف ها غیر قابل نقض بودن اصول حاکمیت و تساوی حقوق کشورها و همچنین عدم استفاده از گروه های تروریستی و افراطی به عنوان ابزارهای تحقق اهداف سیاسی و ژئوپلیتیک را خاطر نشان کردند. همچنین تروریسم نسبتی با هیچ آیین و مذهب و نژادی ندارد و هرگونه تلاش برای انتساب تروریسم در این ارتباط مردود می باشد.

ایران و روسیه نگرانی از شمار روزافزون موارد استفاده از فناوری های اطلاعات و ارتباطات در اهداف جنایتکارانه، تروریستی و نظامی - سیاسی را ابراز کردند. طرف ها هرگونه تلاش برای بکارگیری فناوری های اطلاعات و ارتباطات در اهداف زیان بار، استفاده از زور یا تهدید به زور در فضای سایبری، نظیر حمله سایبری به تاسیسات هسته ای ایران با استفاده از بدافزار استاکس نت را محکوم کردند.

روسای جمهور به ضرورت تدوین قواعد رفتار مسئولانه کشورها در فضای اطلاعاتی و آمادگی ایران و روسیه برای توسعه همکاری در این زمینه در چارچوب سازمان ملل متحد اشاره کردند.

طرف ها با استقبال از برنامه جامع اقدام مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و شش کشور میانجیگر بین المللی اعتقاد دارند اجرای پایدار برجام، به آژانس بین المللی انرژی اتمی کمک می کند تا ماهیت صرفاً مسالمت آمیز فعالیت هسته ای ایران را تائید نماید.

ایران و روسیه با اشاره به اهمیت کلیدی برجام بعنوان یک سند چند جانبه بین المللی فیمابین ایران و EU/E3+3 که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است، ضرورت رعایت کامل تعهدات از سوی تمام طرف های برجام را مورد تاکید قرار دادند. طرف ها بطور همزمان برخورداری کامل جمهوری اسلامی ایران از حقوق مشروع استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای طبق معاهده عدم اشاعه سلاح هسته ای (NPT) را خاطر نشان می کنند. روسیه از پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید می شود و همچنین عزم راسخ ایران برای پایبندی کامل به مفاد توافقات در مدت زمان مقرر در برجام استقبال کرد.

طرف ها از تعامل در چارچوب اجرای برجام و بویژه امضای قرارداد کارهای قبل از پروژه اصلاح دو آبشار سانتریفوژهای گازی در سایت فوردو برای تولید ایزوتوپ های پایدار ابراز رضایت نموده و بر اجرایی شدن هرچه سریعترآن تاکید کردند.

طرف ها اشتراک نظر دارند که NPT سنگ بنای رژیم عدم اشاعه سلاح هسته ای و مهمترین مبنای تلاش ها برای خلع سلاح هسته ای و استفاده از انرژی اتمی در اهداف مسالمت آمیز است. ایران و روسیه با حمایت جدی از ایده تبدیل خاورمیانه به منطقه عاری از سلاح هسته ای، خاطرنشان کردند قطعنامه خاورمیانه که در کنفرانس سال 1995 در مورد بررسی و تمدید اعتبار NPT به تصویب رسید، تا زمانی که اهداف و وظایف ذکر شده در آن حاصل نشود، به قوت خود باقی خواهد ماند.

روسای جمهور قصد دارند به تحقق نتایج نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد مشکل جهانی مواد مخدر سال 2016، با هدف حفظ و تحکیم نظام بین المللی کنترل مواد مخدر متکی بر سه کنوانسیون مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد سالهای 1961، 1971 و 1988 مساعدت نمایند.

طرف ها خواستار گسترش روزافزون همکاری همه جانبه در دریای خزر در عرصه های مختلف، از جمله تضمین صلح، ثبات و امنیت منطقه، دریانوردی، ترانزیت و حمل و نقل چند منظوره، توسعه پایدار، حفظ محیط زیست، حفظ و مدیریت ذخایر زنده آبی، مقابله با آلودگی ناشی از نفت، تجارت، گردشگری و تحقیقات علمی دریائی شدند.

جناب آقای حسن روحانی و جناب آقای ولادیمیر پوتین از ادامه وخامت اوضاع در جمهوری اسلامی افغانستان، رشد تهدیدهای تروریستی در این کشور از سوی نیروهای افراطی ابراز نگرانی کردند. ایران و روسیه آمادگی خود جهت ادامه مساعدت به تحکیم حاکمیت در افغانستان و شکل گیری آن بعنوان کشور با ثبات، مردم سالار، مستقل و شکوفا را تائید کردند.

طرف ها از آغاز گفتگوی های مسکو در خصوص جستجوی راه های مساعدت به حل و فصل مسالمت آمیز مشکلات در افغانستان و فعال سازی فرآیند آشتی ملی در این کشور استقبال می کنند.

نگرانی متقابل از رشد تولید مواد مخدر در افغانستان که موجب تهدید صلح و ثبات و همچنین توسعه اجتماعی - اقتصادی و امنیت جمهوری اسلامی افغانستان و سایر کشورها است، ابراز گردید و ضرورت تمرکز بر تدابیر مشخص با هدف امحاء تولید جهانی مواد مخدر، از جمله نابودی کشت غیر قانونی گیاهان حاوی مواد مخدر و تولیدات بازفرآوری آنها مورد تاکید قرار گرفت.

در جریان بررسی اوضاع خاورمیانه و شمال آفریقا، روسای جمهور دو کشور حمایت خود را از تلاش های جاری برای پایان دادن به بحران ها و حل و فصل سیاسی آنها از طریق گفتگوهای فراگیر ملی و بر اساس اصول و موازین حقوق بین الملل اعلام کردند.

ایران و روسیه احترام به استقلال، وحدت، حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را مورد تاکید قرار داده و بر اساس مواضع اصولی خود، خواستار حل و فصل منحصرا سیاسی بحران سوریه در چارچوب اصول مندرج در قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد گردیدند. دو کشور همچنین حمایت قاطع خود را از اقدامات و تلاش های دولت، ارتش و نیروهای مردمی سوریه در 6 سال مبارزه با گروه های تروریستی به ویژه "داعش" و "جبهه النصره" و سایر گروه های وابسته اعلام نمودند.

دو کشور بر اهمیت همکاری های سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در زمینه برگزاری گفت و گوی سوری - سوری در شهر آستانه و امکان برقراری آتش بسی موثر و پایدار را در سوریه فراهم نمود، تاکید کرده و آن را گامی مهم در موفقیت مذاکرات ژنو تحت نظارت سازمان ملل متحد ارزیابی کردند.

ایران و روسیه حمایت خود را از حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عراق اعلام کردند و در همین راستا از تلاش های بعمل آمده از سوی دولت عراق در مبارزه با تروریسم بویژه داعش و سایر گروه های افراطی متخاصم و همچنین کنترل مجدد بر اراضی تصرف شده از سوی آنها حمایت کردند. همچنین طرف ها اعمال جنایتکارانه ای که از سوی تروریست ها علیه ملت عراق از جمله اقلیت ها و میراث فرهنگی آن کشور انجام می دهند را قاطعانه محکوم می کنند.

دو طرف با ابراز نگرانی از استمرار جنگ ویران کننده در یمن و گسترش فعالیت های تروریستی در مناطق مختلف آن کشور، خواستار توقف هر چه سریع تر درگیری و خون ریزی ها در یمن شده و بر لزوم حل و فصل بحران از طریق سیاسی و در چارچوب گفتگوهای یمنی- یمنی تأکید نمودند. ایران و روسیه ضمن هشدار نسبت به شرایط وخیم انسانی و اقتصادی مردم یمن بر اهتمام بیش تر در این زمینه از جمله رفع محاصره اقتصادی و انسانی و ارسال کمک های بشر دوستانه به این کشور تأکید نمودند.

طرف ها ضمن ارزیابی مثبت از تحولات صورت گرفته در لبنان که منجر به همکاری گروه های سیاسی آن کشور در دستیابی به راه حلی برای انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت گردید، استقبال نموده و توافقات حاصله را الگوی مناسبی برای سایر مسایل لبنان و همچنین حل و فصل اختلافات داخلی دیگر کشورهای منطقه می دانند.

روسای جمهور دو کشور ضمن ابراز امیدواری نسبت به حل و فصل عادلانه و پایدار مسئله فلسطین، بر ضرورت تحقق حقوق ملت فلسطین تاکید نمودند.

طرف ها اهمیت تحکیم تعامل و هماهنگی در چارچوب ساز و کارهای چند جانبه منطقه ای، نظیر سازمان همکاری شانگهای، کنفرانس تعامل و اعتماد سازی آسیا، اجلاس گفتگوی همکاری آسیا و سایر ساز و کارهایی که ایران و روسیه در آن مشارکت دارند، با هدف افزایش کارایی فعالیت این اتحادیه ها را مورد تاکید قرار دادند.

طرف ها به منظور تحکیم صلح و ثبات در آسیای مرکزی و قفقاز، آمادگی خود را برای گسترش همکاری ها در این مناطق در زمینه های سیاسی، اقتصادی و سایر عرصه ها و در فرمت های چندجانبه با مشارکت کشورهای منطقه، اعلام داشتند.

طرف روسی حمایت تغییر ناپذیر خود را از تمایل جمهوری اسلامی ایران برای عضویت تمام عیار در سازمان همکاری شانگهای مجددا اعلام نمود و خواستار بررسی هرچه سریعتر این موضوع به نحو مقرر در آن سازمان شد.


مطالب پربازدید سایت

در گفت‌وگوی هابیلیان با پدر شهیدان آبیز

یک لحظه صحنه کربلا را با چشمان خودم دیدم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

جزئیات حمله تروریستی به مرزبانان سراوان

روایت دوستان از شهید عبدالله رودکی

 اسراییلی‌ها چندین بار جشن ترور او را برگزار کردند

جدیدترین مطالب

روایت دوستان از شهید عبدالله رودکی

 اسراییلی‌ها چندین بار جشن ترور او را برگزار کردند

در گفت‌وگوی هابیلیان با پدر شهیدان آبیز

یک لحظه صحنه کربلا را با چشمان خودم دیدم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

جزئیات حمله تروریستی به مرزبانان سراوان

نگاهی به چهار دهه رویکرد منافقین به خانواده

خانواده کشی در فرقه تروریستی رجوی

هشتمین روز نمایشگاه بین المللی کتاب 1402

آثار پرفروش هابیلیان در نمایشگاه بین المللی‌کتاب تهران

مطالب پربازدید بخش خبر

مقام ارشد اطلاعاتی حزب بعث در گفت‌وگو با الشرق الاوسط؛

ترورهای شهید بهشتی و رجایی طرح اطلاعات عراق با همکاری منافقین بود

هشتمین روز نمایشگاه بین المللی کتاب 1402

آثار پرفروش هابیلیان در نمایشگاه بین المللی‌کتاب تهران

مهر 1359
4 شنبه 5 شنبه جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان