فرصت استثنایی عراق برای نابودی همزمان داعش و منافقین

Iraqi Armyتسلیت مقاومت ایران به احمد علوانی، موج سراسری محکومیت مالکی به خاطر دستگیری علوانی، تهاجم مالکی به الانبار و مقاومت رزمندگان، عشایر بپا خیزید روز خلاصی از ذلت است، قیام سنی ها علیه مالکی، آنها شایع می کنند که داعش در فلوجه است، سپاه در فلوجه حضور دارد، نیروهای مالکی، شبه نظامیان مالکی، رزمندگان عشایر، انقلابیون عشایر و ده ها عنوان و تیتر مشابه دیگر که این روزها می شود در ویترین رسانه های فتنه گرگروهک تروریستی منافقین دید، همه و همه تنها یک چیز را به ذهن متبادر می کند، خشنودی منافقین از اوضاع به هم ریخته مناطق غرب عراق و حمایت از تروریست های القاعده با انکار اصل وجود آنها در این مناطق و تحریک عشایر علیه ارتش و نیروهای نظامی و امنیتی این کشور.

پیش از این بارها درباره نقش مخرب گروهک منافقین در حوادث امنیتی و سیاسی کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه و استفاده از ابزار رسانه برای دروغ پردازی و ایجاد بار روانی سخن گفته شده بود اما هر بار بدون نتیجه، این هشدارها به فراموشی سپرده می شد.

اما این بار و پس از عزم جدی دولت بغداد برای سرکوب تروریست های القاعده در مناطق مختلف استان الانبار، دستگیری یکی از حامیان منافقین و برچیده شدن میادین تحصن که تبدیل به اماکنی برای حمایت از تروریست ها و فتنه طائفه ای و مذهبی شده بود، گروهک منافقین به طور مجدد با بسیج شبکه های رسانه ای وابسته به خود، یورش گسترده ای را علیه اقدامات ضد تروریستی دولت عراق آغاز نمود.

متجاوز خواندن نیروهای ارتش که براساس وظیفه قانونی خود در حال مبارزه با تروریست ها هستند، شبه نظامی خواندن نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم، انقلابی معرفی کردن افراد مسلحی که سلاح علیه نیروهای ارتش و پلیس عراق برداشته اند، عدم اشاره به واژه هایی مثل القاعده و تروریست ها در اخبار و برنامه های خود، شایعه خواندن حضور داعش در فلوجه و رمادی، گفتگو با شخصیت های تحت تعقیب به عنوان نماد مبارزان و رزمندگان و تحریک مردم مناطق غرب عراق و القای این توهم که پاکسازی الانبار یعنی تصفیه اهل سنت – علی رغم اینکه فرماندهان ارتش و پلیس حاضر در عملیات همگی سنی مذهب هستند – از جمله سرخط هایی است که گروهک منافقین از دو هفته گذشته تاکنون در حال اجرای آن است.

بدون تردید مبارزه با تروریسم در عراق، علاوه بر آنکه می بایست از طریق یورش همه جانبه علیه تروریست ها و تخریب اماکن و مقرهای آنها باشد، باید منابع مالی، زیست گاه ها و شبکه های رسانه ای و تبلیغاتی آنان را نیز شامل بشود. گروهک منافقین طی سال های اخیر و به ویژه در حوادث چند روز گذشته الانبار نشان داد، همیشه حامی، بوق تبلیغاتی و پشتیبان گروه های تروریستی از جمله داعش بوده و از سوی دیگر یکی از مخربین تلاش های دولت مرکزی عراق در پرونده مبارزه با تروریسم است.

از این رو ضروری به نظر می رسد تا دولت عراق همزمان با تلاش برای نابودی تروریست های القاعده در غرب این کشور، به طور جدی به فرصت مهم و ناب خشکاندن زمینه حمایت منافقین از این تروریست ها بیاندیشد. حمایت های کم سابقه منافقین از تهدید شماره یک این روزهای منطقه یعنی جریان تکفیری القاعده و داعش، موضوعی است که نمی توان به سادگی از آن گذشت آن هم برای گروهی که مدعی شده بود خشونت و تروریسم را سالهاست ترک کرده است. ادعایی که با تحرکات هفته های اخیر آن هیچگونه همخوانی ندارد.

 


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9502291&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه