راز و رمزهای مرگ «پدرِ مرگ»

880x495 Cmsv2 8b80ffb9f2ef5adca8b2b58f0d7e06b03135940

جرج بوش پدر با مرگ خود، بار دیگر بخشی از برگ های تاریخ سیاه آمریکا علیه مردم ایران را به یاد آورد. برگ هایی که هرچند ورق خورده، ولی سندی است برای آنکه نشان دهد در 40 سال گذشته چطور آمریکا علیه مردم ایران اقدام کرده و حتی پیش از آن نیز با حمایت از رژیم سلطنت، بر مردم ایران فشار وارد می کرده است.

جرج بوش پست ریاست جمهوری آمریکا را در دوره ای برعهده داشت که جنگ تحمیلی علیه ایران به پایان رسیده بود و این ماموریت ممانعت از توسعه ایران پس از این جنگ را پیش می برد. وی البته در دوره جنگ ایران و عراق و به ویژه در همان ایامی که هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب های خلیج فارس هدف موشک آمریکایی قرار گرفت، معاون رئیس جمهور بود و نقش مهمی در حمایت از صدام علیه ایران را برعهده داشت.

جرج بوش در دوره ریاست جمهوری خود تلاش کرد تا شکست ریگان در سقوط جمهوری اسلامی را جبران کند. به همین خاطر کوشش کرد تا با فشارهای سیاسی به بهانه حقوق بشری و یا موضوعات منطقه ای و تروریستی، بر ناکامی در پیروزی صدام سرپوش بگذارد.

او در همین راستا، سعی کرد تا در دوره ریاست جمهوری خود، حضور در خاورمیانه را افزایش دهد و به بهانه اشغال کویت از سوی رژیم بعثی عراق، به این کشور حمله کرده و برای حضور نظامی بیشتر در نزدیکی مرزهای ایران برنامه ریزی کرد.

سابقه فشارهای سیاسی و امنیتی بوش پدر بر ایران محدود به دوره جمهوری اسلامی نیست. او که در زمان محمدرضا پهلوی مدیریت سیا را برعهده داشت، از طریق سازمان امنیتی ایالات متحده، ساواک را در ایران تقویت کرده و کوشش کرد تا از این طریق، اعتراضات مردم ایران را سرکوب کرده و برای ادامه دیکتاتوری پهلوی در کشورمان برنامه ریزی کند.

بوش پدر در دوران حیات سیاسی خود بارها از مردم کشورمان ضربه خورد. هم در پیروزی انقلاب اسلامی و هم در پیروزی در دفاع مقدس؛ همین امر باعث شد تا دشمنی با مردم ایران در خانواده بوش موروثی شود. شاید برای همین است که پس از بوش پدر، پسرش در دوره ریاست جمهوری، سیاست مداخله در خاورمیانه را با حمله به افغانستان و عراق را ادامه داد و در نهایت با نام بردن از ایران به عنوان «محور شرارت» نشان داد که تا چه اندازه نسبت به مقاومت مردم ایران عصبانی است.

بوش پدر در کنار فعالیت های علنی سیاسی خود، در برخی انجمن های مخفی مانند «محفل مخفی جمجه و استخوان» نیز حضور داشت. انجمنی که بوش پسر و یا جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز در آن ایفای نقش دارند و به نظر می رسد اتحاد دموکراتها و جمهوری خواهان آمریکا علیه ایران، ریشه در چنین محافلی داشته باشد.

به هر ترتیب مرگ بوش پدر، بار دیگر نشان داد که سیاستمداران ضد ایرانی یک به یک از دنیا می روند و آنچه به جا می ماند، استواری مردم ایران است که با مقاومت خود، نهال انقلاب را به درختی مستحکم تبدیل کرده اند.

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9610506&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25