درباره حادثه دلخراش هتک حرمت حریم رضوی

 469474 351

در حادثه دلخراش هتک حرمت حریم رضوی در ماه مبارک رمضان مجاهد خستگی‌ناپذیر و خدوم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین اصلانی به برادران شهیدش پیوست.

 

خبرش یک‌خطی بود و خیلی زود فضای مجازی را پر کرد؛ «حادثه ناگوار و دل خراش در حرم مطهر رضوی.» رفته‌رفته تصاویر ضبط‌شده لنز دوربین‌های چند زائر که نسبت به صحنه جرم نزدیک یا دور بودند هم منتشر و مهر تأییدی بر این خبر تلخ شد. فردی ناشناس در صحن پیامبراعظم (ص) حرم مطهر با دردست‌داشتن چاقو به سه تن از روحانیون حمله کرده بود. آنچه در فیلم‌ها دیده می‌شد، مردی جوان را به‌تصویر می‌کشید که با دردست‌داشتن چاقویی بزرگ در بین حلقه‌ای از زائران قرار داشت.

 

هر لحظه مطالب متفاوتی درباره این حادثه دلخراش منتشر می‌شد تا اینکه خبر آسمانی‌شدن یکی از روحانیون زخمی‌شده این حادثه در فضای مجازی منتشر شد. حجت‌الاسلام اصلانی، روحانی جانباز و برادر دو شهید دفاع مقدس، یکی از مضروبان حادثه خونین در صحن مطهر رضوی بود که قبل از رسیدن به بیمارستان به‌دلیل شدت جراحات وارده آسمانی شد؛ روحانی پنجاه‌ساله مشهدی که به گفته قائم‌مقام امور مساجد خراسان‌بزرگ، فردی فعال در حوزه فرهنگی حاشیه شهر مشهد بوده است.

 

بنا بر اعلام حجت‌الاسلام فاطمی‌ارفع، شهید اصلانی رابط امور مساجد و ستاد سامان‌دهی حاشیه شهر مشهد بود. وی در ۱۰ سال اخیر در منطقه ۵ امور مساجد در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مناطقی همچون سیدی و شهرک شهیدرجایی فعالیت داشته است.

 

به گفته حجت‌الاسلام فاطمی‌ارفع، شهید اصلانی فردی دغدغه‌مند، ایثارگر و البته خستگی‌ناپذیر بود. وی روحیه مطالبه‌گر در حوزه سامان‌دهی حاشیه شهر و فعال در امور فرهنگی و جهادی داشت. او در حاشیه شهر اقدامات خیرانه و خداپسندانه‌ای در زمان شیوع کرونا انجام داده بود. برگزاری اجتماعات فرهنگی به‌صورت هفتگی و منظم، اجرای برنامه‌های مذهبی در مناسبت‌های خاص و هماهنگی میان ائمه جماعت مساجد مناطق حاشیه شهر از دیگر اقدامات این شهید بزگوار بود.

 

حجت‌الاسلام پاکدامن و حجت‌الاسلام دارایی، دو روحانی دیگر این حادثه بودند که هدف ضربات چاقوی فرد مهاجم قرار گرفتند و به‌شدت مجروح شدند. بنا بر اعلام حجت‌الاسلام فاطمی‌ارفع، آن‌ها پس از انتقال به بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفتند. حجت‌الاسلام پاکدامن هم‌اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارد و حال عمومی حجت‌الاسلام دارایی نیز خوب است.

 

حجت‌الاسلام پاکدامن و حجت‌الاسلام دارایی از فعالان فرهنگی مناطق حاشیه شهر مشهد هستند و شهید اصلانی را در این راه خداپسندانه و جهادی همراهی می‌کردند.

 

ماجرای حمله خونین چه بود؟

 

اما اصل این ماجرای دلخراش در حرم مطهر رضوی چه بود؟ موضوعی که یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان‌رضوی در تشریح جزئیات آن گفت: ساعت ۱۴ عصر دیروز فردی جوان در صحن پیامبراعظم (ص) حرم مطهر رضوی با دردست‌داشتن یک قبضه چاقو به سه تن از روحانیونی که در محل حضور داشتند حمله برد و با ضربات چاقو این افراد را زخمی کرد. در این میان یک تن از روحانیون زخمی‌شده به‌شهادت رسید و دو تن دیگر به‌شدت مصدوم شدند که بنا بر اعلام کادر درمان حال یکی از آن‌ها وخیم گزارش شده است و امید است که با دعای خیر مردم هرچه سریع‌تر مصدومان این حادثه دلخراش بهبودی کامل پیدا کنند.

 

به گفته نظری در این میان فرد ضارب با اقدام به‌موقع زائران حرم مطهر و حضور عوامل انتظامی و نیرو‌های یگان حفاظت حرم مطهر دستگیر و خلع سلاح شد. هم‌اکنون این فرد در اختیار عوامل اطلاعاتی و امنیتی قرار دارد. اطلاعات کامل این حادثه به‌زودی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

دادستان مرکز استان خراسان‌رضوی در تشریح دیگر ابعاد این پرونده به میزان گفت: پرونده این حادثه دلخراش در دادسرای استان تشکیل شده و تحقیقات بیشتر در حال انجام است. محمدحسین دورودی بیان کرد: متهم اصلی پرونده به‌همراه چهار نفر دیگر دستگیر شده و بازپرس ویژه قتل نیز تحقیقات اولیه خود را آغاز کرده است.

 

تحقیقات درحال انجام است

 

اما پس از صحبت‌های استاندار خراسان‌رضوی درباره جزئیات این حادثه، سازمان اطلاعات سپاه استان خراسان‌رضوی هم در اطلاعیه‌ای از آغاز بازجویی‌های تخصصی از متهمان حمله در حرم مطهر رضوی خبر داد و گفت: فرد ضارب بلافاصله توسط عوامل امنیتی دستگیر شده و تحقیقات در این خصوص درحال انجام است؛ بنابراین نظر به اهمیت موضوع و حساسیت‌های موجود در پرونده و ادامه بازجویی‌های تخصصی از نام‌برده، توصیه می‌شود از هرگونه گمانه‌زنی‌های نامعتبر در این باره پرهیز شود.

 

شهید اصلانی در حرم مطهر دفن خواهد شد

 

تولیت آستان قدس رضوی همچنین ساعاتی پس از این حادثه تلخ در حرم مطهر امام‌رضا (ع)، در منزل شهید حجت‌الاسلام اصلانی حضور پیدا کرد و از خانواده این طلبه جهادگر دلجویی وبا خاکسپاری این شهید در حرم مطهر رضوی موافقت کرد.

 

عیادت تولیت آستان قدس و استاندار از ۲ مجروح حادثه حرم مطهر

 

همچنین حجت‌الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی و یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان‌رضوی با حضور در یکی از بیمارستان‌های مشهد از دو روحانی که در حرم مطهر مجروح شده بودند، عیادت کردند.

 

ضارب دارای تفکر تکفیری بوده است

 

استاندار خراسان‌رضوی در گفتگو با خبر صداوسیما جزئیات بیشتری از حادثه روز گذشته حرم مطهر بیان کرد و گفت: این مسئله محرز است که ترور در حرم با برنامه‌ریزی قبلی بوده است. به‌نظر می‌رسد این فرد با توجه به اندیشه و افکارش این اقدام را انجام داده است، اما مشخص نیست عواملی در پشت صحنه به او کمک می‌کردند یا نه. این موضوع در حال بررسی است. ضمن اینکه افراد مشکوک دیگری در محل وقوع حادثه دستگیر شدند.

 

نظری افزود: بر اساس گفته‌های مسئولان امنیتی، ضارب دارای تفکر تکفیری و استکبار جهانی بوده و سلاح سرد را جاسازی‌شده وارد حرم کرده است.

 

نظری درباره آخرین وضعیت جسمانی دو مجروح دیگر این حادثه توضیح داد: دو مجروح دیگر وضع مناسبی دارند و امیدواریم به‌زودی سلامتی خود را به‌دست بیاورند.

 

دستور دادستان برای برخورد قاطعانه با عوامل حادثه

 

دادستان کل کشور نیز طی دستوری به دادستان مشهد، خواستار برخورد قاطعانه با عامل یا عوامل این حمله وحشیانه و شناسایی دست‌های پشت پرده آن شد.

 

در متن نامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری آمده است: «خبر جنایت و حمله وحشیانه فردی با تفکرات تکفیری به سه روحانی جهادگر عزیز که از شاگردان مکتب امام جعفرصادق (ع) بودند، موجب تأثر و تأسف شد.

 

ضمن عرض تسلیت به محضر حضرت بقیه‌ا... الاعظم (عج) و امام رئوف حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) که در ماه مبارک رمضان دشمنان اسلام و دست‌نشانده‌های خبیث و جنایتکار عناصر تکفیری و وابسته به اجانب موجب هتک حرمت آستان ملکوتی‌اش گردیده و به جان زائران حریم امن آن امام تعرض کرده و موجب شهادت و جراحت آنان شدند، مؤکدا از دادستان محترم مشهد مقدس و همچنین نیرو‌های اطلاعاتی و امنیتی درخواست تعقیب و ریشه‌یابی دست‌های پشت‌پرده و پنهان این اقدام را داشته و برخورد قاطع با عامل یا عوامل این حادثه را با فوریت در دستور کار قرار داده تا مطابق قوانین با آنان برخورد قاطعانه گردد.

 

دشمنان اسلام عزیز و اهل‌بیت (ع) بدانند که هیچ‌گاه با این اقدامات پست و کثیف نخواهند توانست غباری بر پیکره جهان اسلام و مسلمین وارد کرده و نظام جمهوری اسلامی ایران با قدرت و صلابت همچون گذشته با دشمنان دین مبین اسلام و خاندان پاک و مطهر اهل‌بیت (ع) مبارزه کرده و مایه عزت و آبروی جهان اسلام خواهد بود. نتیجه تحقیقات و بررسی‌ها و نتایج حاصله به دفتر این‌جانب گزارش شود.»‌

 

دست استکبار در منطقه عامل اصلی این حادثه است

 

طلاب افغانستانی مقیم خراسان‌رضوی نیز در پیامی حادثه روز گذشته حرم مطهر رضوی را محکوم کردند و از عاملان آن برائت جستند. در بخشی از این پیام آمده است:

«مطمئنا دست استکبار و ایادی آن‌ها در منطقه عامل اصلی این حادثه است تا بین امت اسلامی تفرقه و دودستگی ایجاد کند و از همه مهم‌تر مایه بدبینی نسبت به مهاجران مظلوم افغانستانی گردد. گفتنی است که مبلغان جهادگر افغانستانی در عرصه‌های مختلف فرهنگی و تبلیغی در حاشیه شهر دوشادوش طلاب جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست با این سفاکان خونریز دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از ملت دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه مسئولان محترم تقاضا می‌کنیم ضمن ریشه‌یابی عوامل این حادثه تروریستی آن در داخل و خارج کشور، حساب این افراد را از سایر مهاجران جدا نمایند تا خدای‌ناکرده عده‌ای فرصت‌طلب دست به اقدامات احساسی علیه مهاجران مظلوم نزنند.»

 

علمای اهل‌سنت این حادثه را محکوم کردند

 

علمای اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان هم هتک حرمت به حرم مطهر رضوی در ماه مبارک رمضان را محکوم کردند.

مولوی نذیراحمد سلامی؛ نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری خواستار برخورد هرچه سریع‌تر با عوامل این حادثه تلخ شد و مولوی عبدالرحیم ریگیان‌پور، امام‌جمعه اهل‌سنت شهرستان میرجاوه هم از دستگاه قضا درخواست کرد تا با هر آن کس که به اتحاد، وحدت و اخوت مردم شیعه و سنی در این خطه از کشور لطمه وارد و امنیت آن‌ها را برهم ‏می زند، با عدالت اسلامی برخورد قاطع کند.

مولوی عنایت‌ا... رسولی‌زاده، امام‌جمعه اهل‌سنت شهرستان سرباز نیز این اقدام تفرقه‌افکن را به‌شدت محکوم کرد.

 

پیام تسلیت امام جمعه شهدمقدس

 

امام جمعه مشهدمقدس و نماینده، ولی فقیه در خراسان‌رضوی، حادثه عصر امروز حرم مطهر رضوی را محکوم کرد.

در اطلاعیه‌ای که ازسوی آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی منتشر شده، آمده است: «حادثه دلخراش هتک حریم ثامن‌الحجج (ع) و تهاجم مسلحانه به سه نفر از علمای جهادگر و خدمتگزار حاشیه شهر و شهادت جانگداز شخصیتی مجاهد وانقلابی، خیری خدوم برای قشر آسیب‌پذیر آن سامان، جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقای اصلانی، جانباز و برادر دو شهید، قلب هر ولایتمدار انقلابی راجریحه‌دار می‌کند. این فاجعه جانکاه را به محضر مقدس بقیه‌ا... فی‌الارضین ارواحنا فداه و رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی و جامعه روحانیت، خصوصا جمع خدمتگزار و جهادگر علما در پهنه‌های حاشیه شهر و خانواده آن شهید سعید، تبریک و تسلیت عرض می‌کنم و برای این مرحوم، علو درجات و برای آن دو عزیز مجروح این حادثه، شفای عاجل از درگاه حضرت احدیت مسئلت می‌نمایم.»

 

پیام تسلیت شهردار مشهد

 

شهردار مشهد در پی حادثه دیروز حرم مطهر رضوی پیامی صادر کرد. در متن پیام سیدعبدا... ارجائی آمده است: «حادثه دلخراش هتک حرمت حرم مطهر حضرت ثامن‌الحجج (ع)، شهادت و مجروح‌شدن سه عالم مجاهد و نستوه را به محضر حضرت، ولی عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب، حوزه علمیه مشهد مقدس، کلیه دوستان و علاقه‌مندان به آن بزرگواران به‌ویژه خانواده برادر و صدیق ارجمندم شهید حجت‌الاسلام‌والمسلمین اصلانی تسلیت عرض می‌کنم و برای حجج‌اسلام دارایی و پاکدامن آرزوی شفای عاجل دارم. از مسئولین مربوطه رسیدگی سریع به واقعه، شناسایی علل و برخورد با عوامل را خواستارم.» همچنین اعضای شورای اسلامی شهر مشهد نیز شهادت شهیداصلانی را تسلیت گفتند.

 

این جنایت در حریم امن رضوی محکوم است

 

حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی نیز در پیامی این جنایت و هتک حرمت به ساحت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) را محکوم کرد. متن پیام تولیت آستان قدس رضوی به این شرح است: «با تأثر و اندوه فراوان هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) و سوءقصد به جان سه نفر از روحانیون جهادگر عرصه خدمت و به‌شهادت‌رساندن یکی از این عزیزان را به محضر حضرت، ولی عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب و عموم مسلمین به ویژه زائران، مجاوران و روحانیت معزز تسلیت عرض می‌نمایم.

 

طلاب عزیزی که در این واقعه مورد سوءقصد واقع شده‌اند، جزو عناصر جوان، جهادگر و پرتلاشی بودند که در عرصه خدمتگزاری به مردم عزیز مشهد مقدس به نام مبارک علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) اقدامات ارزشمندی را به‌ثمر می‌رساندند. این جنایت در حریم امن رضوی که مورد احترام تمامی فرق و مذاهب اسلامی است و در ماه مبارک رمضان که ماه ضیافت الهی است، امری محکوم و جنایتی آشکار به‌حساب می‌آید وآحاد مردم شریف و متدین از این بی‌حرمتی و جنایت گذشت نخواهند کرد. بدون شک آستان قدس رضوی این مسئله را تا حصول نتیجه، شناسایی عاملان جنایت و همچنین برخورد جدی با هرگونه قصور در وقوع این واقعه پیگیری می‌نماید.

 

این‌جانب ضمن محکومیت این جنایت، در جوار مضجع منور رضوی مجددا شهادت طلبه عزیز و جهادگر حجت‌الاسلام‌والمسلمین اصلانی را به محضر عموم ارادتمندان ساحت قدس رضوی به‌ویژه خانواده محترم آن شهید تسلیت عرض می‌نمایم و عافیت و سلامتی را برای مجروحان این حادثه از درگاه ایزد منان خواهانم. با درایت و هوشیاری عموم مسلمین، نقشه‌های معاندانه و جنایتکارانه استکباری و اندیشه‌های تکفیری در راستای ایجاد رخنه میان اجماع و وحدت مسلمین نقش بر آب خواهد شد؛ ان‌شاء ا...»

 

نباید اجازه داد استعمارگران و منافقان بین مسلمانان اختلاف ایجاد کنند

 

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد استعمارگران و منافقان بین مسلمانان اختلاف ایجاد کنند، گفت: عزیزانی که روز گذشته در حرم امام رضا (ع) شهید و مجروح شدند از طلبه‌های جهادی، اثرگذار، مخلص و شناخته شده مشهد و حاشیه این شهر بودند.

 

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست روز چهارشنبه هیات دولت، این طلبه‌ها را خادمان واقعی مردم به‌ویژه قشر محروم مشهد توصیف کرد و گفت: کسانی که دشمنی کردند از جریان تکفیری بودند و نباید اجازه داد استعمارگران و منافقان با استفاده از اختلافات قومی و مذهبی بین مسلمانان و مردم کشورمان با همسایگان اختلاف بیندازند؛ زیرا اختلاف‌افکنی از روش‌های قدیمی استعمارگران است.

منبع: شهرآرانیوز


مطالب پربازدید سایت

بنیاد هابیلیان

شهید سید مجتبی هاشمی

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

شبکه هرمی ترور

پیام خانواده شهدای ترور در پی شهادت حجت‌الاسلام رئیسی و همراهان

رئیس‌جمهور شهید، پشتیبان همیشگی خانواده شهدا بود

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسن‌نژاد

شهید حسن نژاد ذوب در خدمت به مردم بود

جدیدترین مطالب

پیام خانواده شهدای ترور در پی شهادت حجت‌الاسلام رئیسی و همراهان

رئیس‌جمهور شهید، پشتیبان همیشگی خانواده شهدا بود

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسن‌نژاد

شهید حسن نژاد ذوب در خدمت به مردم بود

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

شبکه هرمی ترور

بنیاد هابیلیان

شهید سید مجتبی هاشمی

حمله تروریستی خاش تحت حمایت کامل آمریکا بود

خانواده شهدای حمله تروریستی خاش ـ زاهدان از آمریکا شکایت می‌کنند

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

منافقین و صهیونیست‌ها دست کمی از یکدیگر ندارند

نشست کیفردهی به جرایم تروریستی

حمایت حقوقی از قربانیان تروریسم در ایران

مطالب پربازدید بخش خبر

حمله تروریستی خاش تحت حمایت کامل آمریکا بود

خانواده شهدای حمله تروریستی خاش ـ زاهدان از آمریکا شکایت می‌کنند

دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

میزبانی از اعضای گروهک منافقین جرم محسوب می‌شود

سیدمحمدجواد هاشمی نژاد در مراسم بزرگداشت شهید حجازی و 1050 شهید ترور خراسان رضوی

بنیاد هابیلیان مظلومیت شهدای ترور را به گوش همگان خواهد رساند

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

منافقین و صهیونیست‌ها دست کمی از یکدیگر ندارند

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان