دانش هسته‌ای - دفاعی ما ترور شدنی و برگشت پذیر نیست

10531463603348456363سخنگوی دولت با بیان اینکه دانش هسته‌ای -دفاعی ما ترور شدنی و برگشت پذیر نیست، گفت: مردم هم نه ‌تنها تحت تأثیر اقدام دشمن در ترور دکتر فخری زاده قرار نگرفتند، بلکه هوشمندتر و متحدتر نسبت به منافع ملی و در برابر دشمنان ملت شده‌اند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان، علی ربیعی امروز در نشست خبری وبیناری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه روز جمعه حادثه تلخ به روشی بزدلانه جامعه ایران را متاثر کرد، اظهارداشت: دولت شهادت فرزند جامعه علمی ایران را به مقام معظم رهبری، مردم شریف و صبور، جامعه علمی کشور و خانواده ایشان تبریک و تسلیت عرض می‌کند.

 

وی ادامه داد: این ترور وحشیانه پدری را از خانواده خود، دانشمندی را از جامعه دانشگاهی و شهروندی افتخار آفرین را از ملت ما گرفت، اما هرگز نخواهد توانست به هدفی فراتر از این دست بیابد. قطعاً تروریست‌ها به اهداف خود نخواهند رسید. دانش هسته‌ای -دفاعی ما ترور شدنی و برگشت پذیر نیست. مردم ما هم نه تنها متاثر از عملیات روانی این ترور قرار نگرفتند بلکه هوشمندتر و متحدتر نسبت به منافع ملی و در برابر دشمنان واقعی ملت ما شده اند.

 


سخنگوی دولت عنوان کرد: این ترور نشان داد که کاملا حساب شده و با برنامه ریزی قبلی برای دستیابی به چند هدف طراحی و اجرا شد: اول؛ به هم زدن آرامش روانی جامعه، ناامید کردن مردم از دستیابی به پیروزی در به عقب راندن فشار حداکثری. دوم؛ ایجاد سردرگمی در استراتژی ایران و واداشتن به بازی در زمین دشمن سوم؛ برهم زدن امنیت منطقه و مسدود کردن روزنه‌های صلح و آرامش. چهارم؛ به هم خوردن فضای امنیت جهانی با توجه به تغییرات پیش رویی که فرصتی برای احقاق حقوق ملت ایران فراهم می‌آورد و این تروریست‌ها خود را بازنده آن می‌بینند.


دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور افزود: تروریست‌ها به ضعف بنیادی خود آگاهند و می‌دانند موتور پیشرفت‌های علمی ایران را نمی‌توانند متوقف کنند و در مقابل عزم و اراده ایران و ایفای نقش موثر در صلح، امنیت و جامعه جهانی و باز داشتن ایران از برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای، اقدامی زبون و حقیرانه سامانه دادند.


ربیعی بیان داشت: تروریست‌ها با شگرد شیطانی سعی در جبران ضعف خود دارند. آن‌ها در همراهی با پادو‌های رسانه‌ای خود می‌کوشند با بزرگنمایی اقدام حقارت آمیزشان و لاپوشانی نیات سیاسی پلیدشان به ذهن و اراده ما رخنه کنند که البته چنین اجازه پیدا نکرده و نخواهند کرد.

 

محل وقوع و هدف ترور پیش بینی شده بود


وی اضافه کرد: برخلاف آنچه گاهی در رسانه‌های بیگانه شنیده می‌شود، در این مورد خاص، سازمان‌های جاسوسی و تروریستی به رغم همه ادعا‌های زیاد خود، زیر پوشش ما قرار داشتن و محل وقوع و هدف ترور پیش بینی شده بود و با کمی دقت و رعایت پروتکل‌های حفاظتی می‌توانستیم این جنایت را ناکام بگذاریم. در همین حال، دستگاه‌های امنیتی مثل همیشه، برای بهبود هرچه بیشتر رویه‌های امنیتی و اطمینان از عدم تکرار این اتفاق‌های ناگوار تمام تلاش خود را بکار خواهند گرفت.


سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت از همان نخستین ساعت‌های انتشار بیانیات مقام معظم رهبری، بر اساس دو رهنمود ایشان، خود را متعهد کرد که دستور کار خود را در این رابطه بر اولاً بسیج تمام قوای خود را برای پیگیری و مجازات عاملان و آمران این جنابت و ثانیاً اطمینان از تداوم راه پرفروغ شهید فخری زاده و مجموعه‌ای بزرگ از دانشمندان ما در صنایع گوناگون با شتابی توقف ناپذیر و اراده‌ای راسخ‌تر از قبل، سامان بدهد. در راستای این تعهد، این حق برای ملت ایران محفوظ هست که پاسخی قاطع که خود، «کیفیت، ابعاد، زمان و مکان آن» را تعیین خواهد کرد داشته باشد.

اجتناب از تشدید تنش؛ بی پاسخ گذاشتن اقدامات قانون شکنانه و متجاوزانه نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به موضع گیری‌هایی مبنی بر اینکه نباید در زمین دشمن بازی کنیم و در دام آن‌ها بیفتیم، گفت: اشاره مسئولان به اجتناب از تشدید تنش و افتادن در دام دشمنان یک استراتژی کلی و همیشگی بوده و به حادثه معینی منحصر نیست. قطعا پاسخ ما آنطور نباید باشد که دشمن می‌خواهد. تروراهداف مختلفی دارد. تروریسم علاوه بر ترور انسان‌ها به دنبال ایجاد تنش و دستیابی به اهداف خود می‌باشد؛ که هر دوی این‌ها ترور و تنش یک واحد به هم پیوسته است. قطعا هر ترور این چنینی اهداف پیاپی را دنبال می‌کند. یکی از این اهداف ایجاد تنش و سوء استفاده از آن است.

ربیعی تصریح کرد: از طرف دیگر، اجتناب از تشدید تنش به معنای بی پاسخ گذاشتن اقدامات قانون شکنانه و متجاوزانه هم نیست. پاسخ باید همه جانبه باشد هم اهداف دولت تروریسم را خنثی کند و هم به حملات آن‌ها پاسخ داده شود.ما بعد از پایان بررسی همه ابعاد و جنبه‌های حوادث اخیر، اقدامات تنبیهی مقتضی را علیه عاملان ارتکاب جرایم در چارچوبی متناسب و در زمان و مکانی درست و به نحوی انجام خواهیم که اطمینان پیدا کنیم به سیاست ما مبنی بر عدم بازی در زمین دشمنان آسیب نخواهد زد. در این شرایط حساس، از همگان این درخواست دارم بانگاه سیاسی به این سخنان نگاه نکنند.

 

شهید فخری زاده با هیچ مقامی از آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای دیدار نکرده است

سخنگوی دولت در خصوص سوالی مبنی بر اینکه در ترور اخیر برخی خواستند این ترور را به دیدار شهید فخری زاده با آمانو مرتبط کنند، گفت: همانطور که پیش از این مسئولان سازمان انرژی اتمی رسما گفته اند، شهید فخری زاده هیچگاه با هیچ مقامی از آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای دیدار و مذاکره نکرده است. شهید فخری زاده از ابتدای دهه ۱۳۸۰ و در جریان مذاکرات هسته‌ای با سه کشور اروپایی به نوعی در مذاکرات شرکت داشت و چهره‌ای شناخته شده بود.ربیعی عنوان کرد: حادثه ترور با همه ابعاد و جزییات آن توسط دبیرخانه شعام در حال بررسی است و ما همه را دعوت می‌کنیم که از قضاوت‌های شتابزده به ویژه درباره عملکرد نهاد‌های امنیتی مسئول خودداری کنند. متاسفانه برخی انتقاد‌ها از عملکرد این دستگاه‌ها به خصوص در روز‌های اول از وزارت اطلاعات و دولت بدون دانش و آگاهی از جزییات بوده و درست نبودند.دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور عنوان کرد: آنچه مسلم است و نیز مسئولان ارشد در جریان قرار گرفته اند وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی وظیفه خود را در زمینه اشراف در اصل قضیه ترور و اطلاع رسانی و هشدار قبل از حادثه انجام داده است. ولی این احتمال وجود دارد که برخی جوانب و پروتکل‌های حفاظتی با دقتی که انتظار می‌رود رعایت نشده باشد. اما در هر حال ما اطمینان داریم که دستگاه‌های امنیتی در رفع نواقص و اصلاح و بهبود مداوم عملکردهایشان مصمم و کارآزموده هستند و همچنان با قاطعیت به انجام وظیفه خود ادامه خواهند داد.

 

 

مجازات سختی در انتظار تروریست‌ها هست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص یکی از اهداف ترور شهید فخری زاده و مانع تراشی برای رابطه بین ایران و دولت جدید آمریکا و امکان این موضوع گفت: می‌دانستیم که با وقوع تغییرات سیاسی در واشنگتن و باز شدن روزنه‌ای به روی تنش زدایی و عادی سازی رفتار آمریکا، افراد، گروه‌ها و رژیم‌هایی هستند که از چنین تغییرات مثبتی برای صلح و امنیت جهانی نگرانند.

 

ربیعی بیان داشت: ما می‌دانیم که کسانی وجود دارند که می‌خواهند با دامن زدن به خشونت و اقدامات افراطی، به هر قیمتی تنش‌ها را افزایش دهند. قطعا ترور با چنین هدفی صورت گرفته است. علاوه بر اینکه آن‌ها را به مجازاتی که سزاوار آن هستند می‌رسانیم بلکه آن‌ها را در رسیدن به این هدف جنگ طلبانه هم ناامید خواهیم کرد. البته مجازات سختی در انتظار تروریست‌ها هست.

 

 

مطمئنا پاسخ قاطع و مجازات سنگین در انتظار تروریست‌ها هست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست ایران در نشان دادن عکس العمل نسبت به ترور اخیر گفت: ما در حال بررسی ابعاد موضوع هستیم. به محض آشکار شدن همه جزییاتی که انتظار آن را داریم تصمیم‌های لازم اتخاذ خواهد شد. کسانی که مرتکب این ترور و جنایت شدند، باید مطمئن باشند که تاوان آن را خواهند پرداخت، اما در مکان، زمان و به شیوه‌ای که ما انتخاب می‌کنیم. مطمئنا پاسخ قاطع و مجازات سنگین در انتظار تروریست‌ها هست.

 


مطالب پربازدید سایت

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان