داعش ثروتمند ترین گروهک تروریستی جهان است

30«وطن‌سرب»: گروهک تروریستی داعش که ثروتمند‌ترین گروه تروریستی به شمار می رود، از کشور سوریه ثروتمند‌تر است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی هابیلیان به نقل از ایرنا،  پایگاه خبری آمریکایی «وطن سرب» روز یکشنبه در گزارشی نوشت: گروهک تروریستی داعش، خون‌خوارترین و ثروتمندترین گروه تروریستی در جهان به حساب می آید.

این پایگاه خبری به نقل از روزنامه روسی «کومیرسانت» نوشت: گروهک تروریستی داعش که ثروتمند‌ترین گروه تروریستی به شمار می رود، از کشور سوریه ثروتمند‌تر است.

این روزنامه می‌افراید: دارایی داعش حدود 7 میلیارد دلار برآورد شده؛ این درحالی است که از تابستان سال گذشته و پس از اشغال شهر موصل مرکز استان صلاح الدین در شمال عراق، مساحتی که این گروهک اشغال کرده از مساحت کشور انگلستان فراتر رفته است.

بر اساس این گزارش، اشغال بانک مرکزی موصل که دارایی آن حدود دو میلیارد دلار برآورده شده بود، نیز دارایی هنگفتی را نصیب این گروهک تروریستی کرد.

بنا به گزارش این روزنامه روسی، پس از آن که گروهک تروریستی داعش، میدان‌های نفتی سوریه را به اشغال خود درآورد، توانست روزانه 44 هزار بشکه نفت را به چنگ آورد. در عراق نیز این گروهک، روزانه 4 هزار بشکه نفت به دست می‌آورد، تا جایی که در کنار فروش گاز، درآمد نفتی داعش به حدود دو میلیون دلار در روز می‌رسد.

این روزنامه نوشت: درآمد داعش تنها منحصر به فروش نفت و گاز نیست، بلکه، این گروهک، سالانه حدود 50 میلیون دلار از معادن فسفات واقع در شهر «عکشات» واقع در صحرای الانبار عراق درآمد کسب می‌کند. هم‌چنین، مجتمع سیمان شهر قائم نیز سالانه 300 میلیون دلار درآمد نصیب داعش می کند.

این درآمدها، در کنار دارایی‌هایی است که این گروهک به عنوان مالیات یا جزیه بر مناطق تحت اشغال خود وضع کرده است. هم چنین این گروهک بر همه فعالیت‌های بازرگانی و بانکی و بر مناطق مرزی خود عوارض وضع کرده است.

وطن‌سرب می‌نویسد: غارت و چپاول موزه‌ها و آثار باستانی نیز منبع دیگر داعش است که بارزترین آن را می‌توان فروش آثار باستانی و آرشیو موزه‌های مناطقی دانست که محل یورش و چپاول این گروهک قرار گرفته است.

کومیرسنت افزود: چپاول‌گران گروهک تروریستی داعش، که موزه حلب را به غارت بردند، موظف بودند که 20 درصد از قیمت آثار مسروقه را به مدیریت مالی داعش بپردازند.

بنا بر این گزارش، در خصوص انبار سلاح و مهمات عراق نیز باید گفت که این کشور در سال 2003 که به اشغال آمریکا در‌ آمد، حدود 15 میلیارد دلار صرف مسلح کردن ارتش خود از واشنگتن کرد. اما پس از آن که گروهک داعش بخش عمده ای از عراق را در سال 2014 به اشغال خود درآورد و نظامیان این کشور در درگیری با این گروهک تروریستی، میدان های جنگ و زاغه مهمات را رها کردند، همه سلاح‌ها و مهمات ارتش عراق به دست داعش افتاد.

این گروهک توانست صدها خودرو و ادوات نظامی سبک و سنگینی که عراق برای تجهیز ارتش خود از واشنگتن خریداری کرده بود را تصاحب کند.


جدیدترین مطالب

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

پنج نکته درباره آزادی حمید نوری

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با جانباز حملۀ تروریستی زاهدان

عملیات جیش الظلم یک کار فرامنطقه‌ای بود

جرم انگاری شکنجه در قوانین بین المللی

منافقین را باید دشمن همه ملت‌ها دانست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسین انتظاریان

شهیدی که خواب شهادتش را دیده بود

مطالب پربازدید بخش خبر

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان