اسدالله لاجوردی (17)

غلامعلی پاشازاده

لاجوردی زندانبانی بود که به زندانی ها به چشم یک مشت جنایتکار حرفه ای نگاه نمی کرد ، از نظر او زندانی ها انسان هایی بودند که فقط می بایست از جامعه دور نگه داشته شوند تا هم تنبیه شوند و هم در مواردی افکار مسموم خود را به دیگران انتقال ندهند

• تغییر و تحولات در نظام اداری

نخستین سال خدمت لاجوردی در سازمان زندان ها ، صرف فضا سازی برای انتشار افکار مدیریتی خاص او شد . اقدامات او در وهله ی نخست به دلیل غیر مرسوم بودن بازتاب های مثبت و منفی زیادی را به همراه داشت .

برای نمونه لاجوردی مخالف دستگاه عریض و طویل " در باز کن اتاق مدیریت " بود و از نخستین اقداماتش در عرصه ی نظام اداری تصمیم های او در جهت حذف موانع متعدد دسترسی به ریاست بود . از لاجوردی در اولین جلسه ی اختصاصی با مدیران ارشد سازمان ، شیوه ی عمل خود را بیان و اعلام کرد :

" برای من خطوط سیاسی و جناحی اهمیتی ندارد ، من در کار تنها به عملکرد افراد می اندیشم ." (1)

 

این صراحت لهجه تا حدودی خط مشی آتی او را مشخص ساخت . لاجوردی در عمل تغییرات مهمی در سازمان زندان ها ایجاد کرد ، از جمله از آن پس همایش های مدیران در محیطی ساده برگزار می شد ، شعارگویی و تبلیغات ، جای خود را به کار و عمل دادند ، دفاتر عریض و طویل اداری مشمول دستور تعدیل نیرو شد و نخستین آنها دفتر روابط عمومی و تبلیغات بود ، زیرا لاجوردی عقیده داشت اقدام و عمل صحیح ، خود بهترین تبلیغ است . جشن ها و مهمانی های گروهی به طور کلی در سطح ادارات حذف شد . مبلمان ها به صندلی های ساده و ماشین های لوکس مدیران به پیکان تبدیل شدند .

تحولات جدید تنش هایی را نیز به همراه داشت ، به خصوص طرح تعدیل نیرو که بازتاب آن به سرعت دامن ادارات کل استان ها را گرفت ، از همان روزهای آغازین برخی ادارات کل و استان ها ، وسایل نقلیه و اتاق های مجلل مدیران خود را تغیر دادند و سعی کردند خود را با شرایط جدید تطبیق دهند ، اما برخی از مدیران هم وقتی اوضاع را مطابق خواست خود نیافتند ، پیش از آن که دچار معضل شند ، خود از کار کناره گرفتند .

آنچه بیش از همه باعث توفیق لاجوردی در ایجاد تغییرات می شد ، این بود که همه ی سختی ها را نخست بر جان خود می خرید و سپس آن را به زیر دستان امر می کرد . او مقید بود به حرفی که می زند عمل کند و از شعار و تبلیغات دروغین پرهیز می کرد .

در مصرف بیت المال دقت بسیار به خرج می داد و حتی از به کار گرفتن محافظان امینی و تردد با اتومبیل های تشریفاتی پرهیز می کرد ، در عین حال در انجام وظیفه ای که به او محول شده بود سخت کوش و خستگی ناپذیر بود .

 

• خط مشی و دستورالعمل ارشادی _ اجرایی

لاجوردی زندانبانی بود که به زندانی ها به چشم یک مشت جنایتکار حرفه ای نگاه نمی کرد ، از نظر او زندانی ها انسان هایی بودند که فقط می بایست از جامعه دور نگه داشته شوند تا هم تنبیه شوند و هم در مواردی افکار مسموم خود را به دیگران انتقال ندهند .

رئیس سازمان زندان ها بارها در سخنان خود تصریح می کرد که " قصد نظام مقدس جمهوری اسلامی از کیفر و زندانی ، انتقام جویی و شکنجه نیست " ، و به کارکنان و مدیران زیر دستش یادآوری می کرد که کیفر مجرم ، صرفاً در اختیار مقام و مرجع قضایی است .

اگر قاضی مجرمی را به زندان محکوم کرد ، فرد فقط باید محدودیت زندان و جدایی از جامعه را تحمل کند ، اما سایر کیفرها مانند ترشرویی ، پرخاش ، تحقیر ، خشونت و ... علاوه بر آن که اثرات سازنده ی زندان را خنثی خواهد کرد ، موجب عذاب اخروی نیز خواهد شد .

لذا زندانبان باید سخنش نافذتر و شیرین تر از معلم ، نگاهش عمیق از روانکاو ، کردار و اعمالش مؤثرتر از هر صاحب و رفیق ، اخلاقش فراتر از هر پدر دلسوز و مهربان و قدرتش مساوی و منطبق بر قانون (نه خودباخته و نه دیکتاتور و زورگو) باشد .

لاجوردی مسئولیت خود را در سمت ریاست سازمان زندان ها منتی از جانب خداوند می داند که وظیفه معلمی و بازپروری عده ای از انسان های مطرود از جامعه را بر او و همکارانش ارزانی داشته است . او معتقد است کسی که از این منصب برخوردار می شود باید اصل را رسیدگی به وضع زندانیان قرار دهد ، نه موقعیت و جایگاه خود و باید تمامی همتش را برای اداره ی سالم زندان به کار گیرد . (2)

 

با چنین بینش و اعتقادی ، لاجوردی فرازهایی از خط مشی خود را در سمت جدید در نامه ای خطاب به یکی از مسئولان مملکتی آورد . این نامه که پس از تدوین و انتشار " منشور زندان بنایی لاجوردی " لقب گرفت ، می تواند سندی از نحوه ی عملکرد یکی از مدیران نظام جمهوری اسلامی باشد .

لاجوردی به زندانبانان نظام جمهوری اسلامی توصیه می کند در مسیر بارور ساختن روح و اندیشه ی انسان های در بند ، به این نکات توجه داشته باشند :

1. " تلقی ما از زندانی بر این اصل باشد که او یک انسان قابل تغییر و در حال تنبه و آموزش است ، نه یک خاطی جنایتکار در حین ارتکاب جرم .

2. برای زندانی شخصیت قائل شویم و تمامی تلاش خود را در جهت بازگرداندن شخصیت حقیقی و پنهانش به کار گیریم و با او با احترام ، با محبت و بسیار دوستانه و مؤدبانه برخورد کنیم و اجازه ندهیم هیچ مأموری به حریم شخصیت زندانی اهانت کند .

3. از آنجا که بی سوادی می تواند یکی از علل وقوع جرم باشد ، همت گماریم بی سوادی از زندان ها رخت بربندد و هر زندانی بی سواد اجباراً به حداقل سواد خواندن و نوشتن دست یابد .

4. از آنجا که بیکاری و فراوانی اوقات فراغت نیز یکی از زمینه های فراهم ساز افکار انحرافی و نهایتاً بزهکاری است ، تا آنجا که امکانات بالفعل اجازه می دهد (یا شرایط به فعلیت درآوردن امکانات بالقوه وجود دارد) ، با ایجاد کارگاههای مختلف به این مهم تحقق بخشیم و در صورت عدم امکانات کارگاهی ، با تهیه ی لوازم و ابراز مورد نیاز کارهای دستی و هنری حتی درون بندها و اتاق ها (با رعایت کامل مسائل ایمنی) اشتغال همگانی را برای زندانیان فراهم آوریم .

5. از آنجایی که هر انسانی به رفیق و همدم سخت نیازمند است و از طرفی لازم است در جهت رشد و تکامل خود کوشا باشد و از سویی دیگر محیط زندان ها معمولاً جایگاه انسان های خطاکار و بعضاً بزهکاران حرفه ای و مجرمین به عادت است ، سالم ترین دوست و بهترین وسیله ی سرگرمی و تکامل کتاب است ، لذا زندانیان می توانند از کتاب های موجود در کتابخانه ی زندان و حتی درون بندها با رعایت ضوابط استفاده کنند .

و در صورتی که مایل باشند می توانند از طریق فروشگاه یا مأمور خرید زندان و یا مسئول فرهنگی با هزینه ی شخصی کتابخانه ی مورد نظر خود را مشروط بر این که اولاً وورد آنها به زندان ممنوع نباشد ، ثانیاً هنگام آزادی به کتابخانه ی زندان اهدا کنند ، تهیه نمایند .

6. از آنجا که می توان پذیرفت عقل سالم در بدن سالم است ، بر مسئولان زندان هاست که ورزش را برای همه ی زندانیان اجباری کنند تا از خمودی و کسالت جدا شوند . این امر در خصوص جوانان و نوجوانان اثرات بسیار مثبتی را به بار می آورد و موجب صرف انرژی متراکم آنها در مسیر مطلوب و منطقی می گردد .

 

7. از آنجا که بیشترین مسئولیت رسیدگی به وضع خانواده ی زندانیان از سوی انجمن حمایت از زندانیان به عهده ی مسئولان زندان ها محول شده ، بر مسئولان زندان هاست که حضور فعال و مستمر در زندان ها داشته باشند و مشکلات شخصی و خانوادگی آنها را از نزدیک بررسی کنند و در رفع آنها (در حد امکان) بکوشند .

8. با برخوردهای اخلاقی ، عاطفی و سالم مان به زندانی امکان دهیم تا بتواند بدون اضطراب و واهمه ، انتقادات و مسائلش را با ما در میان بگذارد و مطرح نماید .

9. اگر خدای نخواسته ، کوچکترین تخلفی یا سوء استفاده ای از مأموری مشاهده شود ، بدون اغماض سریعاً و قاطعاً برخورد شود تا انشاءالله محیطی سالم و سالم ساز به ارمغان آوریم .

10. لازم است کلیه ی درمانگاه ها ، خوابگاه ها ، باشگاه ها ، آشپزخانه ها ، حمام ها ، توالت ها ، محوطه ها ، هواخوری ها و ... پیوسته مورد بازدید مسئولان قرار گیرد تا اگر نقیصه ای مشاهده شد ، از گسترش آن جلوگیری و نسبت به رفع آن اقدام شود .

11. زندانیانی که مایل باشند (با ذکر نام و یا بدون ذکر نام) می توانند سرگذشت خود را برای تنبه و عبرت دیگران مکتوب و یا برای مسئول زندان و یا مسئول فرهنگی بیان نمایند . در صورت لزوم و رضایت آنان صدای آنها ضبط و به دفتر طرح و برنامه ی سازمان ارسال شود .

12. رمزها ، کنایه ها ، اشارات ، اصطلاحات و واژه های خاص زندانیان گردآوری و با شرح و تبیین آنها به دفتر طرح و برنامه ی سازمان ارسال شود .

13. برای هر یک از زندانیان پرونده ی شخصیتی تشکیل و کلیه ی منش ها ، رفتارها ، برخوردها ، تخلفات ، جرایم ، خدمات ، فعالیت ها ، خلقیات ، اثرگذاری ها ، تأثیر پذیری نسبت به تنبیهات و تشویقات ، تغییرات روحی و عملی ، عوامل مؤثر در تغییر و تحول ، تنوع بزه ، سوابق و ... در آن ثبت شود .

14. نسبت به بهداشت ، درمان ، تغذیه ی سالم و کافی و محل نگهداری اطفال ، نوجوانان و جوانان به ترتیب دقت بیشتری به عمل آید و در امر تریبت و بازپروری آنان فعالیت و تلاشی بیش از بزرگسالان اعمال شود ." (3)

 

اکنون ببینیم لاجوردی برای آن که به افکار خود جامه ی عمل بپوشاند ، از چه راهکارهایی استفاده کرد و چگونه منشور زندانبانی خود را به مرحله ی اجرا در آورد . در ادامه برای تمامی نکاتی که لاجوردی آنها را اساس کار خود می دانست ، شواهدی ارائه خواهد شد تا نشان دهد او تا چه اندازه عملگرا بود و سخنانش تنها جنبه ی تئوری و تبلیغاتی نداشت .

 

 

پی نوشت:

 

1. مظفر الوندی ، لاجوردی از نگاهی دیگر ، بنیاد فرهنگی شهید لاجوردی ، تهران ، 1381 ، ص 6

2. سند شماره ی 31 از مجموعه ی حاضر

3. سند شماره ی 32 از مجموعه ی حاضر

 

اسدالله لاجوردی (16)


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

روایت خبرنگار انگلیسی از گردهمایی منافقین در آلبانی

هیچ خبرنگار مستقلی اجازۀ ورود به مراسم منافقین را ندارد

محمد جعفر بگلو؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مروری بر مواضع آیت‌الله طالقانی در مواجهه با گروهک منافقین

دکتر مصطفی انتظاری‌هروی، بنیاد هابیلیان

شعار آمریکایی مبارزه با تروریسم و دم خروس یازدهم سپتامبر!

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

قرائت منافقانه از حماسه حسینی

مرتضی قهرمانی‌منامن؛ پژوهشگر حوزه قربانیان تروریسم

مقابله با تروریسم نیازمند آلایش افکار و عقاید خشونت‌طلب است

شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/05/01
2
تاریخ : 1358/05/02
5
تاریخ : 1358/05/05
6
تاریخ : 1358/05/06
7
تاریخ : 1358/05/07
8
تاریخ : 1358/05/08
9
تاریخ : 1358/05/09
10
تاریخ : 1358/05/10
12
تاریخ : 1358/05/12
14
تاریخ : 1358/05/14
15
تاریخ : 1358/05/15
16
تاریخ : 1358/05/16
19
تاریخ : 1358/05/19
21
تاریخ : 1358/05/21
22
تاریخ : 1358/05/22
24
تاریخ : 1358/05/24
25
تاریخ : 1358/05/25
26
تاریخ : 1358/05/26
27
تاریخ : 1358/05/27
28
تاریخ : 1358/05/28
29
تاریخ : 1358/05/29
31
تاریخ : 1358/05/31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان