حتی یک ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت عراق، ایران،‌ منطقه و اقلیم کردستان است

Photo 2023 09

وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با همتای عراقی تصریح کرد: حتی یک ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت عراق، ایران،‌ منطقه و اقلیم کردستان عراق است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان به نقل از فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که میزبان فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق بود، پس از دیدار و رایزنی با همتای عراقی در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.

 

وی در ابتدا ضمن خیرمقدم به همتای عراقی برای حضور در تهران به پیوندها و مشترکات دو کشور اشاره کرد و گفت: عراق در منظومه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران جایگاه بسیار ممتازی دارد. این جایگاه برآمده از پیوندهای فرهنگی، اجتماعی، دینی، مذهبی و جغرافیایی و حتی فراتر از آن خویشاوندی بین دو کشور است.

 

امیرعبداللهیان ادامه داد: این سطح از پیوندها دو کشور و ملت را جدایی ناپذیر کرده و امروز خرسندیم که می‌توانیم با صدای بلند اعلام کنیم ایران و عراق به عنوان دو همسایه مهم در منطقه غرب آسیا از عالی‌ترین مناسبات دوجانبه، همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردار هستند.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: متعاقب برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور که در اواخر سال گذشته برگزار شد، شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در همه ابعاد مناسبات ایران و عراق هستیم که آخرین مورد آن شروع پروژه راه‌آهن شلمچه و بصره با هدف افزایش ظرفیت تبادل کالا بین دو کشور و همچنین به موضوع گردشگری بین ایران و عراق است که این پروژه با حضور نخست‌وزیر عراق و معاون اول رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته کلید زده شد.

 

وی افزود: امیدواریم در آینده کوتاه مدت شاهد ارتباط ریلی مستقیم بین ایران و عراق باشیم.

 

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی گفت: امروز علاوه بر گفت‌وگو درباره مناسبات دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی، درباره اجرای کامل موافقتنامه امنیتی بین دو کشور گفت‌وگوهای مهمی را داشتیم. تجربه خوبی نشان داده است که جمهوری اسلامی ایران نسبت به تامین امنیت ملی کشور جدی است.

 

امیرعبداللهیان بیان کرد: خرسندیم که مقامات عالیرتبه دولت عراق و آقای فؤاد حسین هم امروز اطلاعات بسیار خوبی را در خصوص خارج کردن گروه‌های تروریستی از مناطق نزدیک به مرزهای جمهوری اسلامی ایران و انتقال آنها به عمق خاک عراق در منطقه اقلیم کردستان عراق و تلاش برای خلع سلاح کردن آنها و اجرای کامل بندهای موافقتنامه امنیتی بین دو کشور انجام داده و مراحل بعدی آن طی روزهای آینده در چارچوب موافقتنامه امنیتی به صورت کامل اجرا خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: معتقدیم تروریسم خوب و بد نمی‌شناسد و در این چارچوب از اینکه عراق به اجرای موافقتنامه امنیتی اقدام کرده خرسندیم، ولی تأکید می‌کنیم که حتی یک ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت عراق، ایران،‌ منطقه و حتی امنیت اقلیم کردستان عراق است.

 

وزیر خارجه گفت: معتقدیم این لکه سیاه تروریستی باید هر چه سریع‌تر و در چارچوب توافق موجود از صفحه سفید و پرافتخار روابط کنونی ایران و عراق زدوده شود.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین از میزبانی دولت و ملت عراق از زوار اربعین حسینی قدردانی کرد و افزود: مایلم تشکر ویژه‌ای از مردم عراق به خاطر میزبانی عالی آنها در مراسم اربعین از زوار دیگر کشورها و به ویژه ایران داشته باشم. همچنین از مقامات کشور دوست و برادر عراق و همه مقامات ملی و محلی عراق از اقلیم کردستان عراق تا سایر نقاط مرزی عراق به خاطر میزبانی زوار اربعین تشکر می‌کنم.

 


فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان