جنگ علیه تروریسم نباید بهانه‌ای برای تضعیف حاکمیت سوریه باشد

 169521502

مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با تاکید بر اینکه بحران سوریه بدون پایان اشغالگری و ریشه کن کردن تهدیدهای تروریستی قابل حل نیست، اظهار داشت جنگ علیه تروریسم نباید بهانه ای برای تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه باشد.

 

 به گزارش هابیلیان به نقل از ایرنا، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در مورد تحولات سیاسی و بشردوستانه سوریه اظهار داشت: در بیش از یک دهه از آغاز جنگ در سوریه، نیازهای بشردوستانه در این کشور به بالاترین حد خود رسیده است.

 

وی افزود: گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل حاکی از آن است که ۱۴.۶ میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند که افزایش ۱.۲ میلیون نفری نسبت به سال ۲۰۲۱ را نشان می دهد.

 

به گفته وی، بر اساس همین گزارش، رکود اقتصادی حاد و سریع و همچنین اثرات مرتبط با تغییرات آب و هوا، به عنوان محرک های اصلی و جدید نیازهای بشردوستانه ظاهر شده اند.

 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد: بحران اقتصادی کنونی بر مردم عادی، به ویژه کودکان، زنان، سالمندان و افراد دارای معلولیت تأثیر گذاشته است. با توجه به وضعیت وخیم انسانی، لغو تحریم های یکجانبه علیه مردم سوریه بیش از هر زمان دیگری حیاتی است.

 

تخت روانچی گفت: این اقدامات غیرقانونی پیامدهای فاجعه باری در تمام جنبه های زندگی مردم داشته است و مغایر قطعنامه ۲۵۸۵ شورای امنیت در رابطه با پروژه های بازیابی زودهنگام است.

 

 سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد که تلاش‌های بشردوستانه کنونی باید بر حمایت از پروژه‌های بازیابی و بازسازی زودهنگام، حصول اطمینان از عملیات مستمر پروژه های آب، برق، آموزش، و امکانات پزشکی، و ارائه خدمات اساسی، مطابق با قطعنامه ۲۵۸۵ (۲۰۲۱) متمرکز باشد و شورای امنیت با جدیت تلاش کند تا اطمینان حاصل کند که قطعنامه ۲۵۸۵ به طور مناسب و به شیوه ای متوازن و مؤثر، به ویژه در زمینه پروژه های بازیابی زودهنگام و لغو تحریم های یکجانبه اجرا می شود.

 

 نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: نباید اجازه داد که شرایط سیاسی پروژه های بازیابی زودهنگام و همچنین کمک های بشردوستانه در سوریه را مسدود کند.

 

وی افزود: ما از تلاش‌های دولت سوریه، آژانس‌های سازمان ملل و شرکای بشردوستانه برای گسترش دامنه و گستره عملیات‌های امدادی بشردوستانه به صورت مستمر قدردانی می‌کنیم.

 

 تخت روانچی گفت: ما بار دیگر درخواست خود را برای پایان دادن به غارت منابع طبیعی سوریه به ویژه نفت و محصولات کشاورزی توسط نیروهای خارجی تکرار می کنیم.

 

وی تاکید کرد: این اقدام جنایتکارانه نه تنها حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، قطعنامه های مربوطه شورای امنیت و منشور ملل متحد را نقض می کند، بلکه تأثیر منفی بر تلاش ها و اقداماتی که برای احیای اقتصاد سوریه انجام می شود، دارد.

 

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتکاراتی که برای تسهیل بازگرداندن پناهندگان و آوارگان داخلی حمایت می کند و آمادگی دارد  برای موفقیت چنین تلاش هایی کمک کند.

 

 وی  گفت پس از بیش از یک دهه درگیری در سوریه، آشکار شده است که تنها یک راه حل برای بحران سوریه وجود دارد، و آن یک فرآیند سیاسی به رهبری سوریه، تحت هدایت سوریه و با تسهیل سازمان ملل است.

 

 نماینده ایران در سازمان ملل متحد افزود بحران سوریه بدون پایان اشغالگری و ریشه کن کردن تهدیدهای تروریستی قابل حل نیست.

 

سفیر ایران در سازمان ملل بار دیگر بر تعهد کشورمان به حاکمیت، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سیاسی سوریه و تلاش های آن برای مبارزه با تروریسم تاکید و نقض مکرر حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توسط رژیم اسرائیل را محکوم کرد.

 

تخت روانچی گفت ما از شورای امنیت می خواهیم که این رژیم را در قبال این گونه اقدامات تجاوزکارانه و خباثت آمیز و همچنین تهدیدهای آشکارش برای استفاده از زور علیه سایر کشورهای منطقه که صلح و امنیت منطقه را به خطر می اندازد، پاسخگو بداند.

 

 وی همچنین اظهار داشت جنگ علیه تروریسم نباید  بهانه ای برای تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه باشد. حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در بخش‌هایی از سوریه که شرایط ایده‌آلی را برای فعالیت‌های تروریستی ایجاد کرده است، باید فورا پایان یابد.

 

وی ادامه داد: ایران تماس های خود را با دولت سوریه، فرستاده ویژه سازمان ملل و شرکای خود در فرمت آستانه حفظ می کند تا به پایان دادن به بحران و کاهش درد و رنج مردم سوریه در اسرع وقت کمک کند.


مطالب پربازدید سایت

روایتی از جنایات منافقین در دهه شصت

«پاسدارکُشی» با عملیات واحدهای موتوری!

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در گفتگو با واچ لیست:

اروپا برای بازی خطرناک آلبانی، خود را به دردسر نمی‌اندازد

فرزند شهید «ابوالفضل پیرزاده»:

افتخار می‌کنم که فرزند یک معلم شهید ترور هستم

محمد سلحشور؛ روزنامه وطن امروز

این تروریسم است

روایتی از جنایات منافقین در دهه شصت

روش تهیه موتور برای ترور!

در نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه اعلام شد؛

آخرین وضعیت پرونده چعب، شارمهد و ترور شهید فخری زاده+فیلم

کاری از دانش آموزان حاضر در دیدار با رهبر انقلاب اسلامی؛

کلیپ دانش آموز شهید ترور، آرشام سرایداران

جدیدترین مطالب

با محور محور جشنواره هتک حرمت حرم مطهر احمد بن موسی الکاظم شاهچراغ(ع) و حمله تروریستی ۴ آبان ۱۴۰۱

انتشار فراخوان سوگواره ملی و ادبی شاهچراغ

در دیدار با خانواده شهید حسنعلی پورعیسی

خانواده‌های شهدای ترور سند زنده جنایات تروریستی هستند

با شعرخوانی احمد بابایی

نماهنگ "زخم‌های شاهچراغ"

گزیده ای از سخنان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

نماهنگ "جنایات منافقین"

جانشین قرارگاه منطقه غرب نزاجا اعلام کرد

انهدام 4 تیم تروریستی داعش در غرب کشور توسط ارتش

داده‌نگار تفصیلی شهدای ترور جامعه دانشگاهی ایران منتشر شد

دانشجویان و دانشگاهیان، قربانی تروریست‌ها

از شبکه قرآن و معارف سیما پخش خواهد شد

شهدای نوجوان شاهچراغ به روایت «سفر قند»

فرزند شهید فخری‌زاده در مراسم رونمایی از کتاب «شنبۀ آرام»:

پدر و مادرم به یک اندازه در این عزت مجاهدانه سهیم بودند

در نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه اعلام شد؛

آخرین وضعیت پرونده چعب، شارمهد و ترور شهید فخری زاده+فیلم

مطالب پربازدید بخش خبر

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

نشست نقد و بررسی کتاب «میلیشیا» برگزار شد

در ادامه شناسایی عناصر اصلی اغتشاشات و اخلالگران نظم عمومی

دستگیری لیدرهای مرتبط با گروهک منافقین در خوزستان+ فیلم

نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی در گزارشی نوشت

منافقین بر اساس توافق آمریکا-اسرائیل در آلبانی مستقر شدند

مهر 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان