ترور سردار سلیمانی؛ قمار خطرناک ترامپ

156867597

روزنامه «لو فیگارو»، ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس در حمله هوایی در بغداد را قمار بسیار خطرناک «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان، این روزنامه فرانسوی با انتشار مقاله‌ای نوشت: رئیس جمهوری آمریکا با تصمیم به ترور این مقام ارشد ایرانی، زمین لرزه‌ای با عواقب بسیار جدی برای خاورمیانه به وجود آورد.

«ژرژ ملبرونو» نویسنده این مقاله تصریح کرد: دونالد ترامپ حتی به قیمت قرار گرفتن آمریکا در برابر اقدام‌های تلافی‌جویانه، تصمیم گرفته است با صدای بلند و محکم حمله کند. «جو بایدن» معاون پیشین رئیس‌جمهوری آمریکا به درستی واکنش نشان داد که دونالد ترامپ با تصمیم‌گیری به ترور قاسم سلیمانی مقام بلندپایه نظامی ایران «دینامیت را درون یک قوطی کبریت انداخت.»

نویسنده افزود: در واقع درگذشت سلیمانی زمین‌لرزه‌ای با پیامدهای وخیم در خاورمیانه‌ای است که در آن او به یکی از قوی‌ترین افراد تبدیل شده است.

ملبرونو نوشت: ژنرال با ریش سفید، فرمانده نیروی قدس است. این واحد برگزیده، مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جناح مسلح ایران در خاورمیانه بود که به لطف شبه نظامیان که اغلب آنها تحت فرمانش بودند، به او قدرت داده بود. از لبنان تا یمن و با عبور از سوریه تا عراق، جایی که بر اثر حمله آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد مورد اصابت قرار گرفت.

او همچنین ترور سردار سلیمانی را اعلان جنگ از سوی واشنگتن به ایران خواند و تصریح کرد: هیچ یک از دشمنان متعدد ایران و قاسم سلیمانی جرات حمله به فرمانده ایرانی نیروی قدس را نداشت. دونالد ترامپ از خط قرمز عبور کرده است.

شهادت سردار سلیمانی؛ نقطه عطفی در تاریخ

در این ارتباط، رادیو «آر. ت. ال» فرانسه هم در تحلیلی با اشاره به شهادت سردار سلیمانی به دستور دونالد ترامپ تصریح کرد: تاریخ ممکن است این روز را به عنوان یک نقطه عطف به یاد بیاورد. احتمالا، این مهمترین تصمیمی است که توسط رئیس‌جمهوری آمریکا گرفته شده است، چرا که می‌تواند پیامدهای بسیار جدی به دنبال داشته باشد.

این رسانه فرانسوی نوشت: پنتاگون تاکید کرده مستاجر کاخ سفید می‌داند که با این اقدام برای شروع جنگ با ایران خطر کرده است حتی اگر آن را نخواهد. هیچ یک از روسای جمهوری پیشین آمریکا جرات نکردند چنین خطری را بپذیرند. ایران با وجود تحریم‌های اقتصادی که بر این کشور تحمیل شده، بسیار قدرتمندتر از عراق دوران صدام حسین در ۱۷ سال پیش است.

صبح روز جمعه سردار قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمری مجاهدت در حمله پهپادهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. بر اساس اعلام پنتاگون، دستور این حمله هوایی را «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور صادر کرده بود.

در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

در این ارتباط، سفیر ایران در فرانسه اقدام واشنگتن در به شهادت رساندن سردار سلیمانی را اشتباهی راهبردی ارزیابی کرد و گفت: بی‌شک در نبود قهرمان و سردار بزرگ آزادی و آزادگی، روزگار سخت و تیره‌تری در انتظار سیاست‌های خصمانه آمریکا قرار خواهد داشت.

«بهرام قاسمی» در واکنش به شهادت سردار قاسم سلیمانی صبح جمعه در پیامی توییتری نوشت: دولت ترامپ و آمریکا در ادامه اشباهات راهبردی چند دهه گذشته خود که این منطقه حساس جهان را با بی‌ثباتی، جنگ، فقر، تروریسم و افراط‌گرایی همراه کرده، بار دیگر به خطایی جبران‌ناپذیر دست زد و مرد تعقل، درایت و اسطوره انسانیت و حمایت از حریم انسانی را هدف حمله تروریستی خود قرار داد.

کاخ الیزه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با «رجب طیب اردوغان» همتای ترک خود در مورد وضعیت کنونی خاورمیانه به گفت‌وگو پرداخت. بر اساس این بیانیه، به دنبال آخرین وقایع در عراق، روسای جمهوری دو کشور در مورد افزایش تنش در خاورمیانه ابراز نگرانی و همچنین بر ضرورت جلوگیری از تشدید تنش تاکید کردند. مکرون در این تماس با تاکید بر اولویت مبارزه با گروه تروریستی داعش، تعهد کامل فرانسه به اقدامات ائتلاف بین‌المللی را یادآوری کرد.

همچنین روسای‌جمهور روسیه و فرانسه در گفت‌وگویی تلفنی از ترور سردار قاسم سلیمانی در حمله هوایی آمریکا در بغداد ابراز نگرانی کردند. دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ولادیمیر پوتین» و «امانوئل مکرون» درباره ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در جریان حمله آمریکا به فرودگاه بغداد ابراز نگرانی و تاکید کردند که این اقدام می‌تواند وضعیت منطقه را به‌شدت متشنج کند.

وزارت خارجه فرانسه  نیز بعد از ظهر جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ژان لودریان» با «مایک پمپئو» همتای آمریکایی‌اش درباره آخرین تحولات عراق و به‌ویژه اقدام نیروهای آمریکایی در شهادت قاسم سلیمانی گفت‌وگو کرد. دستگاه دیپلماسی فرانسه، همچنین در مورد افزایش تنش در خاورمیانه در چند ماه گذشته اظهار نگرانی و تاکید کرد: فرانسه و همه شرکای‌اش اکنون باید تلاش کنند تا از تشدید بیشتر تنش‌ها جلوگیری و از این طریق تسهیل در افزایش فشار به منظور حفظ ثبات عراق و منطقه به طور کلی انجام شود.

نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد هم بر ضرورت تشنج‌زدایی در خاورمیانه و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق تاکید کرد.


مطالب پربازدید سایت

بنیاد هابیلیان

شهید سید مجتبی هاشمی

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

شبکه هرمی ترور

پیام خانواده شهدای ترور در پی شهادت حجت‌الاسلام رئیسی و همراهان

رئیس‌جمهور شهید، پشتیبان همیشگی خانواده شهدا بود

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسن‌نژاد

شهید حسن نژاد ذوب در خدمت به مردم بود

جدیدترین مطالب

پیام خانواده شهدای ترور در پی شهادت حجت‌الاسلام رئیسی و همراهان

رئیس‌جمهور شهید، پشتیبان همیشگی خانواده شهدا بود

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسن‌نژاد

شهید حسن نژاد ذوب در خدمت به مردم بود

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

شبکه هرمی ترور

بنیاد هابیلیان

شهید سید مجتبی هاشمی

حمله تروریستی خاش تحت حمایت کامل آمریکا بود

خانواده شهدای حمله تروریستی خاش ـ زاهدان از آمریکا شکایت می‌کنند

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

منافقین و صهیونیست‌ها دست کمی از یکدیگر ندارند

نشست کیفردهی به جرایم تروریستی

حمایت حقوقی از قربانیان تروریسم در ایران

مطالب پربازدید بخش خبر

حمله تروریستی خاش تحت حمایت کامل آمریکا بود

خانواده شهدای حمله تروریستی خاش ـ زاهدان از آمریکا شکایت می‌کنند

دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

میزبانی از اعضای گروهک منافقین جرم محسوب می‌شود

سیدمحمدجواد هاشمی نژاد در مراسم بزرگداشت شهید حجازی و 1050 شهید ترور خراسان رضوی

بنیاد هابیلیان مظلومیت شهدای ترور را به گوش همگان خواهد رساند

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

منافقین و صهیونیست‌ها دست کمی از یکدیگر ندارند

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان