تروریسم با مرگ یک نفر از بین نمی‌رود

57820107

استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: داعش با از دست‌دادن قلمرو سرزمینی خود شکست خورده‌بود و مرگ بغدادی نیز ضربه‌ای مهلک به آن زد اما این به معنای پایان تروریسم نیست.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان دکتر محمد تقوی در گفتگو با ایسنا با اشاره به مرگ ابوبکرالبغدادی اظهار کرد: مرگ رهبر کاریزماتیک و قدرتمند داعش مانند ضربه نهایی عمل کرد اما شکست داعش از زمانی شروع شد که متصرفات خود را به ویژه در موصل و تکریت از دست داد.

وی ادامه داد: در این مورد نباید به دنبال سناریونویسی و احتمالات بود. آن چیز که مشخص است شکست داعش است اما برای مبارزه با تروریسم نباید به این اکتفا کرد. شاید داعش دیگر نابود شده ‌باشد اما باید به ریشه‌های تروریسم توجه کرد.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد در مورد ریشه‌های تروریسم در منطقه بیان کرد: تروریسم هم ریشه‌های خارجی و هم ریشه‌های داخلی دارد. انفعال دولتمردان منطقه در مقابل کشورهای غربی و خشمگینی مردم از نفوذ آن کشورها از جمله ریشه‌های خارجی است. یکی از مهم‌ترین نمونه‌ها مسئلۀ فلسطین است. بسیاری از کشورهای منطقه به مقابله با اسراییل برنخاستند و از فلسطین حمایت نکردند. این مسئله خشم تعداد زیادی از مردم را برانگیخت.

تقوی افزود: در بحث داخلی نیز بسیاری از دولت‌های منطقه در تامین امنیت، رفاه و آسایش کشور خود ناتوان بودند و حتی نتوانستند آب و برق و تلفن را تامین کنند. نارضایتی مردم باعث آشوب و ناامنی شد. در نتیجه گروه‌های تروریستی رشد کردند و حتی آن نظم و انظباط ناموجود را پدید آوردند.

وی در خصوص آینده تروریسم تاکید کرد: تروریسم هیچ‌گاه از بین نمی‌رود اما کاهش پیدا می‌کند، تروریسم همه‌جا حتی در اروپا و آمریکا ولو با درجات کمتر وجود دارد. القاعده و داعش شکست خوردند اما ممکن است در آینده گروهی دیگر پیدا شود، باید با ریشه‌های تروریسم مبارزه کرد.

این استاد مطالعات منطقه‌ای درباره اینکه چرا طالبان به سرنوشت داعش و القاعده دچار نمی‌شود، تصریح کرد: طالبان یک فرق اساسی با این دو گروه دارد و آن محدودیت جغرافیایی آن است. طالبان در افغانستان و پاکستان و گاهی در بخش‌هایی از حاشیۀ خلیج فارس عمل می‌کند اما داعش و القاعده جهان شمول عمل می‌کردند. این دو گروه عملیات زیادی را در آمریکا و اروپا انجام دادند و دست‌کم به صورت رسمی همۀ کشورها با آنان مبارزه کردند اما طالبان حتی به دلیل نظم و سیستم قضایی‌ای که ایجاد کرده‌بود مورد استقبال تعداد زیادی از مردم افغانستان قرار گرفته بود.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل درباره تاثیر کشتن بغدادی بر آینده ترامپ اظهار کرد: این مساله در کوتاه‌مدت شاید بر فرایند استیضاح وی اثر بگذارد اما در بلندمدت باید توجه داشت انتخابات در آمریکا بیش از آن‌که تحت تاثیر مسائل خارجی باشد، تحت تاثیر مسائل داخلی است، در انتخابات، مسائل اقتصادی و اجتماعی مانند حل مشکلات بیکاری، تورم و بدهی‌های دولت رای بیشتری را برای ترامپ جمع می‌کند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9893752&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

شهید استان تهران

شهید علی ولی‌پور گودرزی

گفت‌وگو با خانواده شهید علی ولی‌پور گودرزی

روایتی از زندگی محافظ آیت الله سیدمحمد خامنه‌ای

رابرت فانتینا، نویسنده و فعال حقوق بشر آمریکایی

امنیت آلبانی و بالکان زیر چکمه تروریست ها

شهید استان گیلان

شهید طالب کاظمی

گفتگو با همسر شهید پورجعفری

طوری شهید شد که اثری از او باقی نماند

مجید مربایان؛ بنیاد هابیلیان

تروری برای پوشاندن تروریسم

به مناسبت چهلمین روز شهادت شهید فخری زاده

کتاب «فخر ایران» رونمایی شد

مطالب پربازدید بخش گفتگو

متن کامل دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با علامه مصباح یزدی

مهم‌ترین ریشه فساد، برتری‌طلبی است

گفت‌وگو با خواهر شهیده صدیقه رودباری

مادر به فکر جهیزیه بود و صدیقه در فکر شهادت

شجریان در شهادت استاد خود چه گفت

شجریان علیه منافقین

گفت‌وگوی قدس با فرزند شهید هاشمی‌نژاد

دغدغه‌اش پاسخگویی به تحیر فکری جوانان بود

سردار رفیق‌دوست در گفتگو با هابیلیان

امام با منافقین اتمام حجت کرد

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان