برگزاری یادواره ملی 110 شهید زن ترور

Hamayeshیادواره ملی 110 شهید زن ترور در محل تالار اجتماعات صدا و سیما خراسان رضوی (صبا) در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور) در این مراسم که به همت گنکره‌ي بزرگداشت 7000 شهید زن برگزار شد، از مقام والای شهدای زن به خصوص شهدای زن ترور تجلیل شد. در ابتدای این مراسم خانم مینو اصلانی رئیس جامعه بسیج زنان پس از خوش‌آمد گویی به حضار گزارشی از روند گنکره‌ی 7000 شهید زن بیان داشت. پس از سخنان ایشان نمایشی با موضوع شهادت شهید «ناهید فاتحی کرجو» معروف به «سمیه کردستان» به نمایش در آمد.

مهندس مهدی چمران؛ رئیس شورای شهر تهران که به عنوان مهمان در این مراسم حضور داشت، طی سخنانی به دلایل انجام ترور در کشور از اول انقلاب به دست استکبار جهانی پرداخت. وی بیان داشت: انقلاب اسلامی ایران فصل نوینی از تفکر را در جهان پایه‌گذاری کرد. در شرایط آن زمان که ایدئولوژی مدیریتی دولت‌ها و انقلابی ملت‌ها برخاسته از مارکسیسم یا کاپیتالیزم بود، تفکر برخواسته از اسلام انقلابی خطر جدی برای هر دو قدرت شرق و غرب بود. از این رو هر دو قدرت بلوک شرق و غرب به دنبال ضربه زدن به انقلاب نوپای ایران بودند، که نتایج آن را در حوادث اول انقلاب شاهد بودیم. کمونیست‌ها شورش‌های کارگری را سازماندهی می‌کردند و آمریکایی‌ها حامی شورش‌ها قومی و نژادی در نقاط مختلف ایران بودند. چمران افزود: در کنار این فشارها، استکبار جهانی با انجام ترور شخصیت‌ها درصدد فشار بیش‌تر بر ملت مسلمان ما بود که اولین شهید ترور انقلاب «سرلشگر قرنی» بود و پس از این شهید بزگوار شهید مطهری و پس از آن بقیه‌ی شخصیت‌ها.

وی عنوان داشت: ترور سبب می‌شود که فضای جامعه امنیتی شود که این باعث سلب آرامش روانی و فیزیکی افراد جامعه شده و به جهت نبود امنیت، شخصیت‌ها کمتر می‌توانند در میان مردم حضور داشته باشند که همه‌ی اینها برای دشمن مفید است.

مهندس چمران اظهار داشت: پس از مدتی شاهد بودیم که ترورهای هدفمند به ترورهای کور تبدیل شد که نمونه آن حادثه تروریستی چند روز پیش چابهار بود که عامل تروریستی آن حتی نمی‌دانست برای چه چیزی اقدام به این عملیات می‌کند. البته باید توجه داشت که این‌ گونه ترورها مختص ایران نبوده و در نقاط دیگر همچون لبنان و عراق نیز در چند روز گذشته شاهد آن بوده‌ایم و جرم تمامی افراد کشته شده در این عملیات‌های غیرانسانی پایبندی به اعتقاداتشان بوده است.

چمران افزود: در این میان بسیاری از بانوان عزیر کشور ما نیز به دلیل اعتقادات و مبارزاتی که داشتند هدف ترور قرار گرفتند که تعداد آنها به 110 نفر می‌رسد و این نشان می‌دهد انقلاب ما مرد و زن نمی‌شناسد و این برای ما ارزشمند است.

وی خاطر نشان کرد: دیدیم در عاشورای سال 57 نیمی از جمعیت زنان بودند و حضرت امام (ره) فرمودند اگر زنان نبودند انقلاب ما به پیروزی نمی‌رسید. در جنگ تحمیلی نیز شاهد بودیم که بانوان در پشت جبهه‌ها پشتیبان رزمندگان بودند.

چمران ادامه داد: نتیجه اینکه، دشمن از این انقلاب هراس داشته و دارد، به دلیل اینکه انقلاب اسلامی به انسان اهمیت می‌دهد، نه به انسان سرمایه‌دار که غرب برای آن اهمیت قائل است و یا کمونیست‌ها که می‌گفتند ما به جامعه اهمیت می‌دهیم حتی اگر لازم باشد انسان را نیز برای آن قربانی می‌کنیم. اسلام می‌گوید هر انسانی ارزشمند است و هم او باید برای اصلاح جامعه تلاش کند و هم جامعه درصدد اصلاح انسان باشد، که این تفکر هم برای غرب و هم برای شرق خطرناک است.

وی در انتهای سخنانش بیان داشت: آنچه که امروز به عنوان حقوق بشر و انرژی هسته‌ای جهت فشار به ایران اسلامی وارد می‌شود بهانه‌ای بیش نیست و شهدای عزیز ما نیز در همین راه به شهادت رسیده‌اند. و هم اکنون نیز چنین است و تا زمانی که این روحیه را داشته باشیم می‌توانیم به جلو حرکت کنیم و استکبار از ما بهراسد چون سلاح شهادت از هر سلاحی برنده تر است. اینکه می‌بینیم فشار‌های دولت‌های استکباری به ما بیشتر شده است از آن جهت است تا الگوی انقلاب اسلامی که الهام بخش انقلاب‌های کشورهای منطقه است دچار تزلزل شود تا از به ثمر رسیدن بیداری مردم منطقه جلوگیری گردد.

مهندس چمران سخنان خود را با قطعه زیبایی از نوشته‌های شهید دکتر چمران به پایان رساند.

در ادامه‌ی این مراسم مجتبی فولادی دو قطعه موسیقی با مضامین شهدای زن ترور و وطن اجرا کرد و پس از آن گلدسته شعری را به شهدا تقدیم داشت.

ادامه مراسم با حضور آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد مقدس همراه بود، ایشان طی سخنانی به بیان جایگاه زن در عرصه‌ی فعالیت های سیاسی اجتماعی پرداختند.

ایشان در ابتدای سخنان خود با گرامی داشت یاد و خاطره خواهران حماسه آفرین در عرصه شهادت و قبول مسئولیت، آنها را وارثان حضرت صدیقه کبری (سلام الله علیها) دانستند.

آیت الله علم الهدی در ادامه افزودند: جریان ترور در تاریخ 33 انقلاب اسلامی تابلویی رنگین و تمام نما است که این انقلاب را به ثبت رسانده است، و شهیدان مظلوم ترور سند عدم وابستگی این انقلاب را به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تقدیم کردند. آنچه که امروز شاهد آن هستیم این است که منافقینی که زمانی بهانه‌ی آنها برای مبارزه مسلحانه و ترور مبارزه با امپرالیزم بود، امروز به یک روسپی بی‌خانمان امپریالیزم تبدیل شده‌اند و آنچه نصیب شهدای ما شد سعادت یوده و است و حقارت را نصیب منافقین روسپی غرب و آمریکا کرده است.

در ادامه ایشان به طرح مبحثی در زمینه حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی پرداختند و بیان داشتند: آنچه می‌خواهم بیان کنم این است که آیا عرصه شهادت در اسلام برای بانوان مفتوح است یا نه؟ اصولا دیدگاه اسلام نسبت به زن این نیست که زن در عرصه‌ی شایستگی باید کار مردان را انجام دهد. برای ما افتخار نیست که زنان کار مردان را انجام دهند، بلکه افتخار آفریدن و پرورش مرد توسط زن است. زن و مرد در ساختار انسانیت با یگدیگر برابرند، اما در عرصه‌ی اجتماع دارای نقش متفاوت هستند که بر اساس هدف خلقت و آفرینش آنها قرار گرفته است. بر حسب رسالتی که در خلقت بر عهده زن گذاشته است، ابزار و لوازمی به او داده شده و بر مبنای همان حقوقی برای او مشخص شده است. اینکه بخواهیم مرد را جای زن بگذاریم و یا به عکس، هدفی بر خلاف هدف خلقت است. همان گونه که بر اساس آیات اگر مردی کار زنانه انجام دهد افتخار نیست، اگر یک زن نیز کار مردانه انجام دهد برای او افتخار نیست. نتیجه اینکه در تمامی عرصه‌ها چه اجتماعی و چه سیاسی چه سایر عرصه‌ها زن باید وظایف خود را انجام دهد و برخی کارها و موقعیت‌ها است که فقط از عهده زن بر می‌آید. به عنوان مثال می‌بینیم که پس از رحلت پیامبر، شرایط برای حضور مردان در عرصه سیاسی فراهم نبود و در چنین شرایطی حضرت زهرا (سلام الله علیها) نقش‌آفرینی کردند، و یا پس از حادثه عاشورا این حضرت زینب (سلام الله علیها) است که خطبه می خواند و امام زمان که امام زین العابدین (علیه السلام) باشند سکوت می کنند.

آیت الله علم الهدی ادامه دادند: اگر بررسی صورت گیرد می‌بینیم خواهرانی که در جهت منویات انقلاب به شهادت رسیدند، درست در زمان اثرگذاری این اتفاق افتاده است. به طور مثال درکشتار حجاج  سال 66 اگر زنان به شهادت نمی‌رسیدند صدای مظلومیت این شهدا به این اندازه رسا نمی‌بود، و یا در جنایات منافقین اگر خواهران ما به شهادت نمی‌رسیدند، حرکت‌های منافقانه و شیطانی آنها به عنوان یک جنایت قلمداد نمی‌شد.

در انتها ایشان بیان داشتند: در اسلام عرصه جهاد برای زنان همانند مردان مفتوح است، اما خواهران ما باید بدانند حضور در تمامی عرصه‌ها باید متناسب با ویژگی‌های آنان باشد نه اینکه کار مردانه کنند.

در پایان این مراسم دکتر اخوان رئیس بسیج حقوقدانان کشور بیانیه‌ی پایانی این بزرگداشت را قرائت کرد.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9585355&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

شهید استان خراسان

شهید محسن سلطانی پریشان

شجریان در شهادت استاد خود چه گفت

شجریان علیه منافقین

دکتر حسین امامی در دیدار با دبیرکل بنیاد هابیلیان

جنایات گروهک‌های تروریستی و منافقین باید در سرفصل‌های آموزشی قرار گیرد

شانزدهمین جلد از مجموعه روزشمار جنگ ایران و عراق

تروریست‌هایی که مدعی حقوق‌بشر می‌شوند

شهید استان مازندران

شهید عبدالمجید ذکاییان

دکتر محمداسماعیل شیخانی؛ بنیاد هابیلیان

رحم اجاره‌ای گروهک‌های تکفیری در مرزهای شمالی

شهید استان اصفهان

شهید اسماعیل جهانگیری

دانشجوی دانشگاه تیونیست ایتالیا

شهید غضنفر خاوند

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت

ادعا‌ها و اظهارات منافقین خنده دار است

جدیدترین مطالب

چامسکی فیلسوف و نظریه‌پرداز آمریکایی

ترور سردار سلیمانی ثابت کرد که آمریکا یک دولت یاغی است

شهید استان خراسان

شهید احمد عسگرزاده

دردسرهای حمایت از سعودی ها برای سیاست خارجی ایالات متحده

باخت آمریکا در خاورمیانه با ترور سردار شروع شد

سیدرضا قزوینی‌غرابی؛ بنیاد هابیلیان

رئیس جمهور یا سرکرده یک فرقه!

مقتدایی با اشاره به تصمیم تازه ترامپ

یارگیری ترامپ از چهره های حامی تروریسم

دکتر محمداسماعیل شیخانی؛ بنیاد هابیلیان

رحم اجاره‌ای گروهک‌های تکفیری در مرزهای شمالی

شهید استان قزوین

شهید مجتبی آقایی

پرویز اسماعیلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کرواسی

حضور تروریست‌ها را در نزدیکی مرزهای کشور تحمل نخواهیم کرد

شهید ترور کاسب

شهید یحیی محتشم

مطالب پربازدید بخش خبر

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان