برگزاری نشست علمی با موضوع «بررسی فعالیت گروه‌های تروریستی در شمال ایران»

 Babol2

بنیاد هابیلیان عصر امروز چهارشنبه ۲7دی۱۳۹۶ نشست علمی با موضوع «بررسی فعالیت گروه‌های تروریستی در شمال ایران» را با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل و با حضور تعداد زیادی از اساتید این دانشگاه برگزار کرد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان (خانوادۀ شهدای ترور کشور) در این نشست موضوعات مختلفی از سوی اساتید و کارشناسان مطرح شد که عبارت‌اند از: بحث آماری گروه‌های تروریستی فعال در منطقه؛ دیدگاه اسلام درباره تروریسم؛ تروریسم از منظر فقه و حقوق؛ مروری بر حضور گروه‌های تروریستی چپ در استان مازندران.

در ابتدای این نشست دکتر فلاح، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بابل ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان و اساتید و دانشجویان حاضر در جلسه از سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان جهت ایراد سخنرانی دعوت کرد.

Babol3

دبیرکل بنیاد هابیلیان جهت آشنایی اساتید و کارشناسان حاضر در جلسه گزارشی از فعالیت‌های بنیاد هابیلیان در حوزه‌های داخلی و بین‌الملل و شهدای ترور کشور ارائه کرد.

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد با اشاره به اهداف و زمینه‌های تاسیس بنیاد هابیلیان گفت: در عرض چن ماه دو رئیس قوه و نخست وزیر و وکلا و نمایندگان مردم شهید شدند و این یک امر بی‌نظیر است و بی‌نظیرتر از آن فعالیت آزادانه قاتلین و گروه‌های تروریستی مرتکب این جنایات است.

وی در ادامه غفلت ایران در این حوزه را مطرح کرد و گفت: با توجه به اینکه هیچ فعالیت بین‌المللی در این زمینه انجام نشده بود به این نتیجه رسیدیم که شیوه موثر، اقدام خود بازماندگان و خانواده‌های شهدای ترور است و از سال 1384 بنیاد هابیلیان را راه‌اندازی کردیم.

Babolhashemi

هاشمی‌نژاد سپس با اشاره به آمار شهدای ترور کشور عنوان کرد: خلاهای بسیاری در حوزه تروریسم داریم و غفلت کرده‌ایم اما دشمنان در این زمینه هوشیارانه عمل کرده و باارزش‌ترین سرمایه‌های فکری جامعه را از ملت ایران گرفتند.

وی تروریسم را قدیمی‌ترین و پایدارترین مسئله در جمهوری اسلامی دانست و افزود: ما با همه مشکلات 8 سال جنگ تحمیلی را پشت سر گذاشتیم اما تروریسم همچنان از کشور ما قربانی می‌گیرد و عوامل آن هم مشخص هستند.

دبیرکل بنیاد هابیلیان در انتها گفت: بنیاد هابیلیان در 12 سال اخیر اقدامات زیادی انجام داده اما جای خالی اندیشمندان و اساتید دانشگاهی در مباحث ما خالی بود و به همین دلیل از دو سه سال گذشته نشست‌های علمی را در دانشگاه‌ها آغاز کردیم.

سرهنگ مرادی، دبیر هیئت رزمندگان بابل و دبیر این نشست سخنران بعدی این نشست بود و ضمن تقدیر و تشکر از آقای هاشمی‌نژاد و هیئت همراه، در بیان انگیزه‌های برگزاری این نشست با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب گفت: مریم رجوی قبل از آشوب‌ها و در دو میتینگ مجزا به روشنی جایگاه شهید و جلاد را عوض کرد.

وی در ادامه به آمار تفکیکی شهدای ترور بابل اشاره کرد و گفت: تعداد شهدای ترور بابل 21 نفر است که از این تعداد 3نفر روحانی، 5 پاسدار، 4 نیروی اطلاعات، 3 نفر انتظامی، 3 نفر بسیجی و 4 نفر با مشاغل آزاد هستند.

Babolmoradi

مرادی در انتها با اشاره به فراموش شدن موضوع تروریسم و شهدای ترور برای انتقال به نسل جوان سایر برنامه‌‎ها در جهت گرامیداشت شهدای ترور بابل را در این روز و روز آینده تشریح کرد.

دکتر عباسی سخنرانی بعدی این نشست بود که به موضوع «بحث آماری گروه‌های تروریستی فعال منطقه» پرداخت.

وی گفت: بنده به عنوان فردی که با این گروه‌ها مقابله کرده‌ام بحث خود را ارائه خواهم داد. چهار بحران در سطح دنیا، بشر را تهدید می‌کند و در سالیان اخیر تروریسم نیز به آن اضافه شده است.

عباسی با اشاره به اینکه اکنون دغدغه بسیاری از مردم این است که داعش به کشور ما وارد نشود گفت: 45 سال پیش در ایران داعش را تجربه کرده‌ایم. زمانی‌که گروه‌های تروریستی بهترین نیروهای ما را جذب یا ترور می‌کردند.

 دکتر عباسی در ادامه به دویست‌وهفتادمین مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای جبهه شمال و گروه‌های تروریستی اشارع کرد و افزود: در این مصوبه مناطق عملیاتی مازندران را مشخص کردند.

وی همچنین دلایل استفاده ضدانقلاب از شمال کشور را نیز مطرح کرد و ادامه داد: این گروهک‌ها در سال 1360 با توجه به شرایط کشور و منطقه شمال، به اینجا آمدند و اعتراف کردند که قرار بود جبهه جدیدی در شمال کشور با هدف تجزیه و براندازی جمهوری اسلامی ایجاد کنند.

Babolabas

سرهنگ عباسی در پایان ضمن اشاره به نقش و عملکرد گروه‌های فعال در شمال کشور اعم از اتحادیه کمونیست‌ها، گروه حرمتی‌پور، حزب رنجبران و منافقین، تصریح کرد: اکنون هیچ اثری از این گروه‌ها باقی نمانده اما منافقین همچنان فعالیت می‌کنند و جای شهید و جلاد را عوض می‌کنند.

دکتر حسن فلاح سخنران بعدی این نشست بود. وی با موضوع «دیدگاه اسلام درباره تروریسم» سخنرانی خود را آغاز کرد.

وی در ابتدا داشتن هدف سیاسی، استفاده از خشونت، مخفی کاری و داشتن اهداف و گزینه‌های ترور مظلومانه را از ویژگی‌های عملیات تروریستی دانست و گفت: اسلام چنین خشونتی را تایید نمی‌کند همانطورکه در ماجرای مسلم و عبیدالله اتفاق افتاد.

حسن فلاح ترور را در سه شکل فتک، اغتیال و ارعاب در اسلام تعبیر کرد که هر سه مردو و حرام هستند.

Babolfalahh

دکتر حسن فلاح در پایان با ایجاد تمایز بین کسی که با هدف ترور فردی را می‌کشد و کسی که برای مجازات مجرمی را می‌کشد گفت: ترور کاری خلاف قانون است اما یک حاکم و قاضی می‌تواندبه شخصی ماموریت دهد تا فردی را به خاطر ارتکاب جرمی بکشد و این موضوع ترور محسوب نمی‌شود.

دکتر علیرضا بیژن‌زاد، یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود که به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: باید در مقابل نسل جوان برای اتفاقات تاریخی و تروریستی پاسخ داشته باشیم و بدانیم که به فرزندانمان چه بگوییم.

Babolbizan

وی با اشاره به حوزه‌های کاری یک حاکم خاطر نشان کرد: هر حاکم دو وظیفه اصلی پرداختن به امور داخلی و بین‌المللی را دارد و در حوزه تروریسم هم همین‌گونه است. اول اینکه تروریست‌ها نظام را از داخل ساقط می‌کنند و دوم اینکه از حوزه بین‌الملل فشار وارد می‌کنند و جنگ و آشوب راه می‌اندازند. این دو مسئله برای ساقط کردن یک نظام همیشه استفاده شده است.

دکتر محمدیان سخنران بعدی این نشست علمی بود که موضوع «تروریسم از منظر فقه و حقوق» را ارائه کرد و با اشاره به تعاریف مختلف از تروریسم در جامعه بین‌الملل و متفاوت بودن با تعاریف ایران از تروریسم گفت: تروریسم در دو گونه است: تروریسم حکومتی؛ تروریست‌هایی که از بین بردن یک حکومت را وظیفه می‌دانند.

Baboll

محمدرضا سرابندی، کارشناس بنیاد هابیلیان در مسائل تروریسم آخرین سخنران این نشست بود که به موضوع «مروریس بر حضور گروه‌های تروریستی چپ در استان مازندران» پرداخت.

وی در ابتدا با اشاره به این موضوع که در استان مازندران ترور بی هدف کم است گفت: در غرب کشور اینگونه نبود و کومله و دموکرات با خمپاره مردم بی‌گناه را بی‌هدف می‌کشتند.

سرابندی ریشه گروه‌های چپ در مازندران را نیز بررسی کرد و افزود: در این منطقه با توجه به وضعیت ارباب رعیتی، اندیشه‌های عدالت اجتماعی گروه‌های چپ مورد توجه بود، اما وقتی مردم می‌دیدند این گروه‌ها به اسلام پایبندی ندارند از آن‌ها جدا می‌شدند.

وی سپس با ارائه اطلاعات کلی درباره گروه‌های فعال در شمال کشور به موضوع ارتباط منافقین با این گروه‌ها پرداخت و گفت: مرکز فعالیت منافقین در این منطقه رامسر و قائمشهر بود و عمده فعالیت گروهک‌ها مربوط به اتحادیه کمونیست‌ها بود.

Babolsara

وی با اشاره به عدم توافق میان منافقین و اتحادیه کمونیست‌ها ادامه داد: پس از شکست اتحادیه کمونیست‌ها، باقی‌مانده آنها به شورای ملی مقاومت پیوستند و پس از یک سال جدا شدند و در این یک سال عملیاتی نداشتند.

در انتهای این نشست کارشناسان و اساتید حاضر به پرسش و پاسخ در حوزه تروریسم و مباحث مطرح‌شده پرداختند.

سرهنگ مرادی، دبیر این نشست نیز در پایان جلسه به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مباحث گفته‌شده پرداخت و به ضرورت بررسی این مسائل در اجتماع و فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی تاکید کرد.

به زودی مشروح این نشست و متن کامل سخنرانی ها منتشر خواهد شد.

 


مطالب پربازدید سایت

جدیدترین مطالب

مروری بر جنایات گروهک تروریستی منافقین؛

شهید علی اکبر بختیاری چگونه ترور شد؟

محمدتقی نقدعلی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:

دادگاه گروهک تروریستی منافقین مستند و مستدل است

تشریح تروریستیِ بودن منافقین از نگاه حقوق بشر غربی

دهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

راه‌اندازی شبکه تلویزیونی توسط گروهک تروریستی منافقین با هدف تشویق مردم به خشونت

نهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

مطالب پربازدید بخش خبر

تشریح تروریستیِ بودن منافقین از نگاه حقوق بشر غربی

دهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

راه‌اندازی شبکه تلویزیونی توسط گروهک تروریستی منافقین با هدف تشویق مردم به خشونت

نهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

دی 1402
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
5
6
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
21
22
23
28
29

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان