ایران و اندونزی می‌توانند در مقابله با تروریسم نقش بسزایی ایفا کنند

F27c0d 600x340

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران اندونزی در دیدار با نائب رئیس مجلس جمهوری اندونزی، گفت: ایران و اندونزی به عنوان دو کشور مسلمان می‌توانند در عرصه منطقه‌ای و بین المللی در موضوعات مختلف از جمله جهان اسلام، مقابله با افراط گرایی و تروریسم نقش بسزایی ایفا کنند.

 

به گزارش هابیلیان به نقل از خبرگزاری خانه ملت، رحمت گوبل، نائب رئیس مجلس نمایندگان جمهوری اندونزی (یکشنبه ۱۸اردیبهشت ماه) با محمدمهدی زاهدی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اندونزی دیدار و گفتگو کرد.

 

زاهدی در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه هفت دهه روابط دیپلماتیک فی مابین ایران و اندونزی گفت: اندونزی به عنوان بزرگترین کشور مسلمان جهان با برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی مختلف در عرصه سیاست جهانی گام‌های جدی و مهمی برداشته است.

 

وی همکاری‌های سیاسی و پارلمانی اندونزی با جمهوری اسلامی ایران را رو به رشد دانست و در همین راستا تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی از برگزاری موفق نشست اتحادیه بین المجالس جهانی IPUدر اسفند ماه گذشته در بالی اندونزی تقدیر می‌کند و جایگاه ویژه‌ای در سیاست بین‌المللی برای اندونزی متصور است.

 

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اندونزی نسبت به توسعه روابط در حوزه‌های مختلف ابراز امیدواری کرد و ابراز داشت: گسترش مناسبات و توسعه مراودات فیمابین با تبادل هیئت‌ها و رفت و آمدها از طریق رایزنی مقامات عالیرتبه دو کشور تقویت خواهد شد.

 

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با تقدیر از موضع مثبت اندونزی در مجامع بین‌المللی در قبال کشورمان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از تداوم همکاری‌های سازنده دو کشور در مجامع بین‌المللی استقبال نموده و از موضع اصولی اندونزی با توجه به تلاش‌های دیپلماتیک در موضوع توافق هسته‌ای تقدیر می‌کند.

 

 وی در همین راستا افزود: ایران و اندونزی به عنوان دو کشور مسلمان می‌توانند در عرصه منطقه‌ای و بین المللی در موضوعات مختلف از جمله جهان اسلام، مقابله با افراط گرایی و تروریسم نقش بسزایی ایفا کنند.

 

زاهدی از سفر رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی اندونزی و ایران در ماه‌های آتی به تهران استقبال کرد و تصریح کرد: ارتقاء مراودات پارلمانی به ویژه تبادل تجارب میان کمیسیون‌های تخصصی در مجالس دو کشور، موجب تقویت و تحکیم مناسبات دوستان فی مابین و همکاری‌ها در سایر حوزه‌های مختلف می‌شود.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: مراودات سیاسی و اقتصادی ایران و اندونزی در مسیر خوبی قرار دارد و مجلس شورای اسلامی بر گسترش و توسعه ارتباطات در عرصه های مختلف تاکید دارد.

 

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اندونزی، روند عادی سازی مناسبات برخی از کشورهای منطقه با رژیم غاصب صهیونیستی را محکوم کرده و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره بر حمایت همه جانبه از دولت و ملت فلسطین تاکید دارد و موضوع فلسطین را مسئله اول جهان اسلام می‌داند.

 

زاهدی با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا بر علیه مردم ایران نیست افزود: سیاست ظالمانه آمریکا در تحریم ملت ایران حتی با فراگیری کووید ۱۹ نیز کاهش نیافت و ایران با تکیه بر خودکفایی و ایجاد خط تولید واکسن توانست به مبارزه با این بیماری خطرناک بپردازد.

 

 وی در همین زمینه نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با اندونزی در موضوع همه گیری ویروس کرونا اعلام آمادگی دارد و خواستار ایجاد خط تولید مشترک واکسن با اندونزی است.

 

رحمت گوبل نائب رئیس مجلس نمایندگان اندونزی نیز در این دیدار گفت: هدف سفر به تهران تقویت بخشی و همکاری‌ها و مناسبات دو کشور است.

 

وی با اشاره به توانمندی‌های ایران در زمینه‌های گوناگون خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف همچون فناوری نانو تکنولوژی و علوم دانش بنیان پیشرفت های چشمگیری داشته است.

 

نایب رئیس مجلس اندونزی خواستار تقویت مناسبات تجاری اقتصادی و ارتقاء سطح مناسبات سیاسی فیمابین دو کشور شد و در خصوص همکاری مشترک در حوزه فناوری و مناسبات مورد علاقه دو کشور اعلام آمادگی کرد.

 

وی در پایان این دیدار پیشرفت‌های ایران در حوزه های مطرح را دستاوردی برای جهان اسلام بر شمرد.


مطالب پربازدید سایت

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان