امیرعبداللهیان: رزمایش ما پیامی به تروریست‌‌هاست

14000628000665 Test PhotoN

وزیر امورخارجه با اشاره به اظهارات بایدن درباره سردار سلیمانی گفت: ترور ژنرال سلیمانی پیگیری حقوقی و بین‌المللی دارد و ما کوتاه نمی‌آییم و دولت آمریکا باید جوابگو باشد.

به گزارش هابیلیان به نقل از خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیشب (شنبه) در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما حضور یافت و به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

بخشی از مواضع ایشان درباره تروریسم و جریان‌های تروریستی بدین شرح است:

وی درباره تحولات اخیر در مناسبات بین ایران و جمهوری آذربایجان اظهار داشت: مناسبات مردمی بین دو کشور در عالیترین سطح برقرار است و مناسبات سیاسی و روابط دوجانبه نیز مناسباتی متین و رو به رشد است.

 

وزیر خارجه بیان کرد: یک اتفاقاتی در ماه‌های گذشته و به ویژه پس از آزادسازی مناطق اشغال شده قره باغ رخ داده که جمهوری اسلامی ایران نیز در عالیترین سطح از آزادسازی مناطق اشغالی حمایت کرد و در سطوح مختلف ما به حمایت‌های خودمان از این موضوع تمرکز کردیم و مقامات عالیرتبه جمهوری آذربایجان نیز به این موضوع توجه دارند ولی در جریان آزادسازی قره باغ، اتفاقات ناگواری هم رخ داد مثلا بخشی از جریان‌های تروریستی از منطقه به این منطقه بحرانی منتقل شدند و به دنبال سوء استفاده خود بودند و یا رژیم صهیونیستی تلاش کرد از فرصت ایجاد شده حداکثر سوء استفاده را بکند و در راستای تلاش ناموفقی که دارند که خودشان را به مرزهای جمهوری اسلامی ایران نزدیک کنند در بخش‌هایی از جمهوری آذربایجان حضور یافتند.

 

وی ادامه داد: در همان زمان در سطح سیاسی و نظامی و امنیتی در کانال‌های دیپلماتیک نگرانی خودمان را اعلام کرده و به طور جدی به مقامات عالیرتبه این کشور گفته شد که بحث حمایت ما از آزادسازی مناطق اشغالی یک موضوع است و مناسبات خوب و رو به رشد دو کشور مورد توجه ماست، ولی هرگز حضور عناصر رژیم جعلی صهیونیستی را در نزدیکی و در مرزهای ایران و اقدامات تحرک آمیز آنها تحمل نمی‌کنیم و تغییر ژئوپلتیک در منطقه و تغییر در مرزها را تحمل نمی‌کنیم و نسبت به آن تحفظ جدی داریم.

 

امیرعبداللهیان گفت: در یک هفته گذشته پیگیر موضوعی بودیم که برای ترانزیت کامیون‌های ما در بخش‌هایی از جمهوری آذربایجان به سمت ارمنستان مشکلاتی ایجاد شد و دو راننده تریلر ایرانی در جمهوری آذربایجان بازداشت شدند. در گذشته منطقه قره باغ در اختیار و اشغال ارمنستان بود و اکنون که بخشی از منطقه به جمهوری آذربایجان برگشته این جاده پر پیج و خم که به ارمنستان می‌رود دو سه بار وارد خاک جمهوری آذربایجان و دوباره وارد خاک ارمنستان می‌شود و باعث می‌شود دو سه بار ناهماهنگی به وجود می‌آید و طرف آذربایجانی هم عوارضی را اختصاص داده و هم محدودیت‌هایی را اعمال کرده است.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: در نیویورک با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان ملاقات و در مسیر دیپلماتیک به صراحت نگرانی خود را راجع به این مسائل عنوان و گفتم که اگر قرار است عوارضی گرفته و محدودیت ایجاد شود در عرف دیپلماتیک باید از مسیر سفارتخانه و مسیر رسمی این ضوابط جدید را به ما اطلاع دهید. بازداشت راننده‌ تریلر ترانزیت ایرانی از نظر ما هیچ توجیهی ندارد و رفتار مثبتی تلقی نمی‌شود.

 

وی گفت: نگاه ما در دولت سیزدهم به توسعه همکاری با همسایگان است و شرایط جمهوری آذربایجان را درک می‌کنیم و برخی مداخلات خارجی در این کشور هم کاملا برای ما روشن است از جمله بازی و دست‌های کثیف صهیونیست‌ها و ما به صورت جدی نگران هستیم که صهیونیست‌ها در آینده نه چندان دور برای حکومت آذربایجان ایجاد مشکل کنند.

 

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: در روزهای اخیر با برگزاری مانور در مقابل اقداماتی که صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در منطقه انجام داده بودند، پیامی برای صهیونیست‌ها و تروریست‌ها ارسال کردیم، البته آقای الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان دو سه روز پیش اظهارات منفی را راجع به ایران بیان کرد که در مسیر دیپلماتیک اعتراض خود را بیان کردیم.

 

امیرعبداللهیان بیان کرد: من در دیدار با سفیر جمهوری آذربایجان عنوان کردم شرایط شما را درک می‌کنیم و خطر صهیونیسم و تروریسم را در خاک شما و علیه شما و کشورهای همسایه درک می‌کنیم و انتظار داریم این اظهارات توسط مقامات جمهوری آذربایجان اصلاح شود، بالاخره دو ملت روابط دیرینه‌ای دارند و نباید اجازه دهیم بازیگران خارجی روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار دهند.

 

وی ادامه داد: در مسیرهای دیپلماتیک پیام‌های مثبتی را دریافت کردیم از جمله در ملاقات اخیر سفیر جمهوری آذربایجان با اینجانب و فکر می‌کنم از این مرحله داریم عبور می‌کنیم و به زودی هم نسبت به حل مشکل ترانزیت دو طرف گفت‌وگوهایی را خواهیم داشت.

 

وزیر امور خارجه با بیان این‌که در خصوص مباحث ژئوپلتیک حساسیت جدی داریم و به صراحت به جمهوری آذربایجان گفته‌ایم که جمهوری اسلامی ایران به دقت این تحرکات را دنبال می‌کند و تغییر در مرزهای منطقه از نظر ما پذیرفتنی نیست، تصریح کرد: واقعیت این است که در پشت این تحرکات بازیگران خارجی و صهیونیست‌ها و تروریست‌هایی قرار دارند که به دنبال ناامن سازی منطقه هستند. ما حداکثر کمک خود را خواهیم کرد که آذربایجانی که همسایه خوب ایران است در این تله قرار نگیرد و به یک کشور و منطقه ای تبدیل نشود که جولانگاه صهیونیست‌ها و تروریست‌ها شود و تغییر در مرزهای بین‌المللی ایجاد نشود.

 

امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران همسایه بزرگ جمهوری آذربایجان است و در مسیر دیپلماتیک پیام‌هایی را رد و بدل کردیم و خیلی خوشبین هستیم.

 

وی گفت: ممکن است مقامات جمهوری آذربایجان تحت تاثیر برخی تحرکات دشمنانه در منطقه قرار گرفته‌اند و برخی اظهارات ریشه در این مسئله دارد ولی ما با حساسیت، قاطعیت و در عین حال با نگاه همسایگی به جمهوری آذربایجان این موضوع را مدیریت می‌کنیم و ان‌شاءالله زودی موانعی که در مسیر ترانزیت ایجاد شده با تدابیری که اندیشیده شده برطرف خواهد شد.

 

وی همچنین با اشاره به اظهارات بایدن درباره سردار سلیمانی گفت: ترور ژنرال سلیمانی پیگیری حقوقی و بین‌المللی دارد و ما کوتاه نمی‌آییم و دولت آمریکا باید جوابگو باشد.


مطالب پربازدید سایت

حمله تروریستی به سه نقطه شهرستان چابهار و راسک

تعداد شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهاربه 16 نفر رسید

محمود عباس‌زاده مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی

ورود کمیسیون امنیت ملی به حمله تروریستی راسک و چابهار

سعید کریمی از مجروحان حمله تروریستی راسک و چابهار عیادت کرد

وضعیت مجروحان حمله تروریستی چابهار و راسک

بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)

باز هم تروریسم و باز هم کاپشن صورتی

جدیدترین مطالب

بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)

باز هم تروریسم و باز هم کاپشن صورتی

حمله تروریستی به سه نقطه شهرستان چابهار و راسک

تعداد شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهاربه 16 نفر رسید

سعید کریمی از مجروحان حمله تروریستی راسک و چابهار عیادت کرد

وضعیت مجروحان حمله تروریستی چابهار و راسک

محمود عباس‌زاده مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی

ورود کمیسیون امنیت ملی به حمله تروریستی راسک و چابهار

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور:

عناصر تروریستی راسک و چابهار ملیت غیر ایرانی دارند

مطالب پربازدید بخش خبر

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان