اقدامات تروریستی شارمهد تشریح شد/ اعلام کشفیات به عمل آمده از گروهک تندر

1694715003

دومین جلسه رسیدگی به پرونده جمشید شارمهد سرکرده گروهک تروریستی تندر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی، اقدامات تروریستی جمشید شارمهد توسط نماینده دادستان تشریح شد.

 

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، در ابتدای جلسه دادگاه حسنی اعتماد نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و ادامه کیفرخواست را قرائت کرد.

 

نماینده دادستان با اشاره به اقدامات تروریستی صورت گرفته توسط این گروهک گفت: انفجار در کفشداری حرم امام راحل در  ۳۰ آبان سال ۸۸ از جمله اقدامات تروریستی گروهک تندر بوده و این گروهک پس از عملیات‌های متعدد در هنگام برگزاری مراسم عمومی توسط فردی به نام بیژن عباسی با نام مستعار پیروز اقدام به بمب‌گذاری در حرم امام راحل کردند.

 

وی ادامه داد: در جریان این بمب‌گذاری از آنجایی که فرد خاطی مورد شناسایی قرار گرفته بود ضامن بمب را کشید و خود را منفجر کرد و خوشبختانه در جریان این عملیات شهروندان آسیب ندیدند.

 

حسنی اعتماد گفت: بلافاصله پس از این بمب‌گذاری انجمن به اصطلاح پادشاهی ایران افرادی را به عنوان مسوول بمب‌گذاری معرفی کرد.

 

در ادامه کلیپی از بمب‌گذاری گروهک تندر در حرم امام خمینی (ره) به نمایش درآمد.

 

وی با اشاره به عملیات بمب‌گذاری در دهانه سد سیوند، گفت: بنابر اقاریر اعضای دستگیر شده گروهک، مجید راستگو با دستور شارمهد قصد انجام بمب‌گذاری در سد سیوند شیراز را داشته است و چندین مرتبه با دوربین‌های نقشه‌برداری به محل سد رفته و به گفته خودشان حدود ۸ کیلومتر در راستای شناسایی محل پیاده‌روی کرده‌اند.

 

نماینده دادستان ادامه داد: پس از تهیه فیلم‌ها و اطلاعات لازم جمشید شارمهد از آمریکا دستور بمب‌گذاری در مرداد ماه ۸۵ را صادر می‌کند، اما به علت آبگیری بمب‌گذاری در سد سیوند خسارت جانی نداشته است. پس از انجام عملیات، این گروهک با صدور بیانیه‌ای مسئولیت این عملیات را هم بر عهده گرفتند.

 

سپس در ادامه جلسه دادگاه تصاویری از اظهارات عاملان بمب‌گذاری و جمشید شارمهد در شبکه‌های ماهواره‌ای به نمایش درآمد.

 

حسنی اعتماد با اشاره به دیگر اقدامات این گروهک تروریستی گفت: همچنین پیش از انفجار سد، مجید راستگو نسبت به ترور مهندس پروژه سد اقداماتی را انجام داده بود و بنا داشت تا با قرار دادن بمب زیر خودروی مهندس سد او را ترور کند.

 

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های گروهک تندر برای انفجار مدرسه فیضیه و کتابخانه آیت الله گلپایگانی گفت: گروهک تروریستی تندر پس از خروج از شیراز با هدایت جمشید شارمهد اقدام به انجام فعالیت‌های تروریستی در سایر شهرهای کشور کردند و به موجب اقاریر اعضای دستگیر شده مجید راستگو و محسن اسلامیان برای انجام بمب‌گذاری‌های متعدد به قم سفر کردند.

 

نماینده دادستان ادامه داد: مطابق با دستور شارمهد عناصر گروه ابتدا به حوزه علمیه افغانستانی‌ها رفتند و برای بمب‌گذاری آنجا را مورد بررسی قرار دادند، اما به دلیل آنکه در آن زمان افراد کمی در آن حوزه علمیه حضور داشتند عناصر گروهک از بمب‌گذاری در آنجا صرف نظر کردند.

 

حسنی اعتماد گفت: سپس اعضای گروه، تحقیقات خود را درباره مدرسه فیضیه قم آغاز کردند و راستگو با تغییر چهره وارد مدرسه فیضیه شد و اطلاعات لازم درباره این مدرسه را به دست آورد.

 

وی درباره تصمیمات گروه برای چگونگی بمب‌گذاری در مدرسه فیضیه قم اظهار کرد: اعضای گروه تصمیم داشتند تا مواد منفجره را در لوله‌های نازک تعبیه کنند و پس از تهیه لباس روحانیت مواد منفجره را در جلیقه و زیرلباس خود قرار دهند و با تغییر چهره وارد مدرسه فیضیه شوند.

 

نماینده دادستان ادامه داد:، اما به دلیل ترس عناصر گروه از شناسایی خود، عملیات را لغو کردند.

 

چندین شیشه مواد شیمیایی، ۶ بسته پودر سیانور، چندین بسته نیترات آمونیوم، اکلیل سرب و روغن گلیسیرین، مدار الکترونیکی، تعدادی لوله فلزی برای ساخت چاشنی بمب و چندین اسلحه از گروهک تروریستی تندر کشف شده است

 

حسنی اعتماد با اشاره به برنامه‌ریزی گروهک تروریستی تندر برای بمب‌گذاری در حوزه علمیه قم و کتابخانه آیت الله گلپایگانی بیان کرد: با تأیید جمشید شارمهد تصمیم بر این شد تا افراد با تغییر چهره وارد حوزه علمیه قم شوند تا یک کیف حاوی مواد منفجره را در یکی از کلاس‌ها و کیفی دیگر را در کتابخانه آیت الله گلپایگانی قرار دهند.

 

وی ادامه داد: پس از بمب‌گذاری شیراز مواد منفجره‌ای باقی مانده بود که راستگو و اسلامیان مسئول انجام عملیات بودند و قرار بود در تاریخ پانزدهم اردیبهشت ماه سال ۸۷ و راس ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه عملیات بمب‌گذاری در حوزه علمیه قم انجام شود، اما به دلیل احتراق مواد منفجره در هتل جهان تهران عملیات آن‌ها با شکست مواجه شد.

 

در ادامه فیلمی از فعالیت‌های جمشید شارمهد و مصاحبه‌های او با شبکه‌های ماهواره‌ای و انگلیسی زبان به نمایش درآمد.

 

نماینده دادستان گفت: آتش‌سوزی در هتل جهان تهران نیز یکی دیگر از اقدامات گروهک تروریستی تندر بود که در جریان آماده‌سازی بمب برای انفجار در حوزه علمیه قم رخ داد.

 

نماینده دادستان گفت: پس از این واقعه؛ جمشید شارمهد دستور داد تا تمهیدات لازم جهت خروج اسلامیان از کشور فراهم شود.

 

وی درباره کشفیات به عمل آمده از گروهک تروریستی تندر گفت: چندین شیشه مواد شیمیایی، ۶ بسته پودر سیانور، چندین بسته نیترات آمونیوم، اکلیل سرب و روغن گلیسیرین، مدار الکترونیکی، تعدادی لوله فلزی برای ساخت چاشنی بمب و چندین اسلحه از گروهک کشف شده است.

 

سپس در ادامه قاضی صلواتی ضمن اعلام ختم جلسه ادامه رسیدگی را به زمانی دیگر موکول کرد.

 

به گزارش ایرنا، تندر یکی از گروه‌های تروریستی و ضد انقلاب است که در جریان گروه‌های معاند و طرفداران رژیم پهلوی فعالیت می‌کند.

 

برخی کارشناسان سابقه تاسیس این گروه را در سال‌های نخست دهه ۸۰ و یا به طور دقیق‌تر سال ۱۳۸۳ می‌دانند. نام دقیق‌تر این گروه انجمن پادشاهی ایران (تندر) است که طبق اطلاعات در دسترس فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند در سال‌های نخست تأسیس این گروه و تا سال ۱۳۸۵ سرکردگی آن را برعهده داشت. پس از او جمشید شارمهد در همان سال مسوولیت آن را برعهده گرفت.

 

شنبه یازدهم مرداد ۹۹ خبری در رسانه‌ها منتشر شد که حاکی از دستگیری جمشید شارمهد سرکرده گروه تروریستی تندر توسط وزارت اطلاعات بود. در پرونده این گروه جنایت‌های بسیاری مانند بمب گذاری در حسینیه سیدالشهدای شیراز و قصد انفجار سد سیوند شیراز مشاهده می‌شود که در این میان بمب گذاری در حسینیه سیدالشهدای شیراز حادثه‌ای خون بار است که افراد بی گناه بسیاری در آن به شهادت رسیدند.


مطالب پربازدید سایت

پس از 3 سال از حبس غیرقانونی حمید نوری

ترکیدن حباب حقوق بشر سوئد در پرونده حمید نوری

گذری بر جنایات احزاب تروریستی در ایلام

شهیدی که ۱۴معصوم را در خاکسپاری دیگر شهدا دید!

روایت یکی از مجروحان حادثه تروریستی شاهچراغ

صدای بی‌امان شلیک، فضای ملکوتی حرم را در هم شکست

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

منافقین امروز تاکتیک خشونت‌ورزی مطلق دارند

روایتی از ترورهای منافقین در دهه شصت

ترور شلوارسبزها و کت‌قهوه‌ای‌ها در ایران

جدیدترین مطالب

رئیس جمهور اسلامی ایران در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق

مبارزه با گروه‌های تروریستی مورد توافق ایران و عراق است

یک روزنامه نگار و فعال رسانه‌ای بیان کرد

دولت عربستان وظیفه خود می‌داند که منافقین را تقویت کند

موشن گرافیک از زندگی شهید شهریاری

ازدواج دانشمند هسته‌ای در سلف دانشگاه+فیلم

به مناسبت سالگرد شهادت این دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی

دستاوردهای ماندگار علمی "شهید فخری‌زاده" کدامند؟

حمایت آمریکا از عملیات‌های تروریستی در ایران چگونه انجام شد؛

پشت پرده جنایات آمریکا در ترور دانشمندان هسته‌‌ای ایران

کارشناس تاریخ انقلاب اسلامی مطرح کرد

توسل به ترور و فحاشی نشان دهنده عدم موفقیت دشمنان است

مطالب پربازدید بخش خبر

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

نشست نقد و بررسی کتاب «میلیشیا» برگزار شد

پس از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دانش‌آموزان سراسر کشور انجام شد

دیدار آرتین سرایداران و خانواده دانش‌آموز شهیدعلی‌اصغرگویینی با رهبرمعظم انقلاب+فیلم

در ادامه شناسایی عناصر اصلی اغتشاشات و اخلالگران نظم عمومی

دستگیری لیدرهای مرتبط با گروهک منافقین در خوزستان+ فیلم

نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی در گزارشی نوشت

منافقین بر اساس توافق آمریکا-اسرائیل در آلبانی مستقر شدند

مهر 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان