آمریکا و ائتلاف بین‌المللی اراده‌ای برای نابودی داعش ندارند

1399110411434289422081284

یک کارشناس مسائل امنیتی عراق با اشاره به حمایت‌های آمریکا از گروه‌های تروریستی در منطقه تأکید کرد که آمریکا و ائتلاف بین‌المللی اراده‌ای برای نابودی تروریست‌های داعشی ندارند.

 

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان «رشاد گلالی» کارشناس کُرد مسائل امنیتی عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص انفجارهای تروریستی میدان الطیران بغداد که به جان باختن و زخمی شدن بیش از 100 نفر انجامید، گفت: سلسله عواملی را می‌توان در وضعیت کنونی عراق دخیل دانست، تنش‌های سیاسی داخلی، بحران اقتصادی و از همه مهمتر دخالت‌‌های شماری از کشورهای منطقه در حمایت از گروه تروریستی داعش، منجر به خلق چنین وضعیتی در عراق شده است، همچنین آمریکا با وجود حضور نیروهای خود و ائتلاف بین‌المللی اراده‌ای برای نابودی عناصر باقیمانده داعش ندارد.

 

وی با اشاره به تحولات عراق پس از سقوط رژیم صدام و دخالت‌های خارجی در امور عراق گفت: لازم است به این واقعیت اشاره شود که با گذشت 17 سال از سقوط رژیم صدام هنوز هم سه عنصر تشکیل‌دهنده دولت عراق ـ شیعه، کُرد و اهل‌سنت ـ نتوانسته‌اند مسائل و مشکلات خود را در چارچوب قانون اساسی این کشور حل‌وفصل کنند، ازاین‌رو چنین مشکلاتی سبب دخالت بیگانگان در عراق و بهره‌برداری آنها از وضعیت این کشور در راستای نیل به اهداف خود شده است.

 

این کارشناس عراقی در ادامه تأکید کرد: انفجارهای تروریستی اخیر بغداد به‌نوعی تلاش دشمنان برای نشان دادن وضعیتی متفاوت از عراق است و از سوی دیگر می‌توان گفت که اختلاف داخلی در این کشور زمینه را برای خلق چنین وضعیتی فراهم کرده است.

 

گلالی با اشاره به حضور عناصر داعش در ارتفاعات «قره‌چوخ» منطقه مخمور عراق و حمایت‌های نهان و آشکار شماری از کشورها از این تروریست‌ها و سازماندهی مجدد آنها، گفت: بارها درباره حضور تروریست‌ها در ارتفاعات قره‌چوخ هشدار داده‌ام، به‌عنوان کسی که در منطقه حضور داشته و تحرکات تروریست‌ها را زیر نظر داشته‌ام، اگر از این تروریست‌ها حمایت لجستیکی صورت نگیرد ادامه حیات آنها در منطقه‌ای که حتی امکان دستیابی به آب آشامیدنی نیز وجود ندارد، چگونه خواهد بود؟ حضور این تروریست‌ها در منطقه مذکور آشکار است و حمایت نیز می‌شوند.

 

وی گفت: برای مقابله با این عناصر لازم است وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان و وزارت دفاع و دیگر سازمان‌های مسلح عراق در هماهنگی کامل باشند، زیرا پاکسازی این منطقه از عناصر داعش به‌آسانی محقق نخواهد شد و حضور آنان همیشه به‌عنوان یک تهدید بالقوه علیه عراق محسوب می‌شود.

 

این کارشناس مسائل امنیتی عراق در خاتمه گفتگوی خود تأکید کرد که دخالت‌های خارجی در انفجارهای اخیر بغداد وجود داشته است. وی گفت: به‌عنوان نمونه می‌توان به نقش منفی ترکیه در معادلات عراق اشاره کرد، تا زمانی که عراق به درخواست‌های این کشور در زمینه مقابله با عناصر پ.ک.ک. پاسخ ندهد، حمایت‌های آنکارا از داعش ادامه خواهد داشت و وضعیت امنیتی در کشورهای سوریه و عراق همچنان تحت تأثیر چنین سیاست‌هایی خواهد بود.

 


مطالب پربازدید سایت

سعید حقیقی، پژوهشگر حوزه تروریسم و حقوق بشر

ردپای دولت‌های آمریکا در نقض حقوق بشر داخلی و خارجی

شهید ترور

شهید اکبر همتی

با حضور مردم ولایتمدار منطقه سیستان و بلوچستان

پیکر شهید مدافع امنیت در هامون منطقه سیستان و بلوچستان تشییع شد

شهید ترور سامی‌مقام

پيکر پاکش 44 سال مفقود ماند

جدیدترین مطالب

شهید ترور سامی‌مقام

پيکر پاکش 44 سال مفقود ماند

با حضور مردم ولایتمدار منطقه سیستان و بلوچستان

پیکر شهید مدافع امنیت در هامون منطقه سیستان و بلوچستان تشییع شد

سعید حقیقی، پژوهشگر حوزه تروریسم و حقوق بشر

ردپای دولت‌های آمریکا در نقض حقوق بشر داخلی و خارجی

شهید ترور

شهید اکبر همتی

نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل تاکید کرد

ایران نقش مهمی در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر دارد

مطالب پربازدید بخش خبر

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان