آمریکا به تقلید از داعش میراث فرهنگی ایران را تهدید می‌کند

Zarif12وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی به جامعه جهانی، تهدیدهای رژیم آمریکا را در تعارض اساسی با منشور ملل متحد دانست و گفت آمریکا به تقلید از جنایت جنگی داعش، میراث فرهنگی تمدن هزاران ساله ایران را تهدید می‎کند.
این بخشی از متن سخنرانی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران است که در پی خودداری آمریکا از صدور ویزا برای شرکت وی در نشست شورای امنیت، مجید تخت روانچی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان مل عصر پنچ‌شنبه در این شورا قرائت کرد.
ظریف با اشاره به یکجانبه گرائی مخرب آمریکا و آثار زیانبار آن بر قواعد و هنجارهای بین‌المللی، از ترور بزدلانه قهرمانانی که کابوس گروههایی نظیر داعش بودند، به عنوان یک نمونه از اینگونه اقدامات این کشور یاد کرده است. وی اعلام کرده که از زمان روی کار آمدن رژیم جدید آمریکا و در تعارض اساسی با منشور ملل متحد، تهدیدها و حملات افزونتری متوجه مردم ایران و سایر کشورها شده و حالا آمریکا حتی به تقلید از جنایت جنگی داعش، میراث فرهنگی تمدن هزاران ساله ایران را تهدید می‌کند.
در سخنرانی ظریف آمده است: اقدام 8 ژانویه ما علیه یک پایگاه هوائی در عراق که از آن حملات بزدلانه علیه شهید سلیمانی صورت گرفته بود، یک اقدام متناسب در پاسخ به یک حمله تروریستی و طبق حق ما در دفاع مشروع بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل بود.
ظریف ضمن اشاره به خروج آمریکا از موافقتنامه‌های مهم بین‌المللی، و یادآوری خروج آن از و تلاش برای مجازات کشورهایی که قطعنامه 2231 را اجرا می‌کنند، از موارد اخیر به عنوان اقداماتی بی سابقه و اهانتی کاملاً آشکار به شورای امنیت یاد کرده است.
وی ضمن اشاره به برخی اقدامات مخرب آمریکا در زمینه اقتصادی، از جمله تررویسم اقتصادی آن علیه ایران که موجب مشکلات جدی در دستیابی مردم عادی از جمله به دارو شده، اعلام کرده است هیچ کشوری از جمله متحدین اروپایی آن، از شر اینگونه اقدامات مخرب آمریکا در امان نیست.
ظریف اعلام کرده در چنین شرایطی، منفعل بودن، سر فرودآوردن در مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا در روابط دوجانبه، وجه المصالحه قرار دادن اصول منشور برای منافع کوتاه مدت، یا حتی تلاش برای رهایی از ضرررهای آنی، ناخواسته موجب تشجیع بی قانونی یکجانبه گرایانه و قلدری علیه خود آنها خواهد شد.
وی افزوده است برای تقویت چندجانبه گرائی، نباید یکجانبه گرایان ترغیب گردند.
ظریف تقویت چندجانبه گرائی را مستلزم اراده سیاسی جدی دولتها و سندی در حمایت از ارزشها، اصول و چندجانبه گرائی مندرج در منشور دانسته و اعلام کرده است چنین سندی باید شامل تعهد مجدد به منشور، عدم دخالت در امور داخلی و خارجی کشورها و ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور، رد اقدامات قهری یکجانبه شامل تحریم‌ها به عنوان اقداماتی غیرقانونی و نیز شناسایی ایجاد مانع در زمینه تجارت نیازهای اساسی بشر به عنوان عملی کیفری باشد.
ظریف با اعلام تعهد مجدد ایران به چندجانبه گرائی و اصول منشور ملل متحد، طرح صلح هرمز کشورمان برای تقویت صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس را در این راستا دانسته و ابراز امیدواری کرده با همکاری سایر کشورها اهداف آن محقق گردد.


مطالب پربازدید سایت

مطالب پربازدید بخش خبر

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان