بازخوانی فاجعه تروریستی انفجار در حسینیه رهپویان وصال شیراز

منبع: هابیلیان


شامگاه ۲۴فروردین ماه ۱۳۸۷ بود که خبر انفجار بزرگی در شهر شیراز منتشر شد. خبرهای اولیه حاکی از انفجار در حسینیه ای به نام «سیدالشهداء» و کشته و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر بود. این حادثه تروریستی که در مراسم هفتگی کانون رهپویان وصال اتفاق افتاد به گونه ای برنامه ریزی و اجرا شد که در بدو امر و به اشتباه، باعث شد انفجار صورت گرفتهریا، غیرعمدی و حادثه ای تلقی شود.
گمانه های ابتدایی این بود که این حادثه ناشی از انفجار تعدادی مین باقی مانده از جنگ تحمیلی بوده است که در محل ورودی این حسینیه برای تزئین «یادمان معراج شهدا» به کار گرفته شده بود. هرچند از همان برخی افراد مسئول در دستگاه قضایی و امنیتی استان، حادثه را عمدی (تروریستی) تلقی کرده و بر این ایده اصرار ورزیدند. با بررسی های اولیه معلوم شد گمانه های اولیه مردود بوده و مین های استفاده شده در یادمان معراج شهدا فاقد هرگونه مواد منفجره و خطر بوده است.
در ساعات اولیه بامداد روز بعد بود که شبکه معاند «یورو تی وی» که ارگان رسانه ای «انجمن پادشاهی ایران» بود، در چند نوبت بیانیه ای را منتشر کرد که در آن مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته و عامل این انفجار تروریستی را گروهکی به نام «تندر» معرفی نمود.
پس از مدتی در تاریخ ۲۵ ازدیبهشت ماه ۱۳۸۷ با انفجار بمب ساخته شده توسط «مجید.ر» عامل اصلی این حادثه در هتل جهان تهران، که قصد انفجار آن بمب در مراکز حساس شهر تهران را داشت، وی بازداشت شد، لیکن با بلعیدن قرص سیانور به زندگی ننگین خود پایان داد. اما مدت زیادی نگذشت که عناصر این گروهک تروریستی با عملیات ضربتی سربازان گمنام امام زمان (عج) در چند نقطه کشور دستگیر شدند.
این عناصر تروریست که در مواجهه با اسناد و مدارک غیرقابل انکار، تمامی راه های فرار را بر خود بسته می دیدند، لب به اعتراف گشوده و اقرار کردند که هدفشان از این عملیات تروریستی و سایر عملیات هایی که برنامه ریزی کرده بودند، براندازی حکومت اسلامی از طریق ایجاد اختلاف فرقه ای، تضعیف حضور مردم در صحنه های مذهبی، متزلزل کردن جایگاه ایران در عرصه بین المللی و ایجاد هرج و مرج در داخل کشور بوده است.
هرچند در این حادثه تروریستی ۱۴ نفر از هموطنان، از کودک و خردسال و زن و مرد، مظلومانه به شهادت رسیده و بیش از ۳۰۰ نفر مجروح شدند، اما این جنایت ددمنشانه باعث شد پرونده ترور و جنایت گروهک تروریستی «تندر» برای همیشه بسته شود و تمامی عوامل این گروهک به سزای اعمال خود رسیدند.
خبر، سریعتر از من دوید و پرپر شد
فضای کوچه پر از لاله ی معطر شد

خبر گران، خبر ناگوار و سنگین بود
تمام شهر در امواج آن شناور شد

خبر دهان به دهان گشت و شعله شعله گذشت
چه سینه ها که گدازان ، چه دیده ها تر شد

نفس بریده ، نفس بی امان ، نفس محبوس
عروج پاکترینهای شهر باور شد

چه انفجار مهیبی ، چه لحظه ای ، چه غمی
چهارسوی حسینیه رنگ محشر شد

و سید الشهدا بوی خون تازه گرفت
ز غصه حضرت مهدی دلش مکدر شد