شهید دکتر قاسم صادقی

نام پدر:اسفندیار
تاریخ تولد:۱۳۱۵
محل تولد:روستای گرمه از توابع بجنورد
تاریخ شهادت:۷/۴/۱۳۶۰
شهید دکتر قاسم صادقی به سال ۱۳۱۵، در روستای گرمه از توابع بجنور دیده به جهان گشود.
وی از ۱۰ سالگی تحصیل علم را آغاز نمود.از کودکی مؤذن روستا بود و علاقمند به ذکر و مناجات؛ اهالی که او را مشتاق فراگیری مسایل دینی دیدند از پدرش خواستند وی را برای ادامه ی تحصیل به حوزه ی علمیه بفرستد.
او طی دو سال مقدمات را فرا گرفت و سپس روانه ی مشهد گردید و ضمن تحصیل در حوزه ی علمیه به تحصیل کلاسیک نیز پرداخت .تا سرانجام موفق شد مدرک دکترای خود را در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی دریافت نماید.از آن پس به تدریس در دانشکده ی الهیات مشهد پرداخت.
دانشگاه بهترین مکان برای تضارب افکار الهی و اندیشه های الحادی بود؛ از این رو، استاد اقدام به برپایی جلسات مناظره نمود و با ذخیره های علوم الهی که در سینه انباشته داشت و با سعه ی صدر و زبان بلیغ به بحث می پرداخت و هشام گونه از حریم پاک قرآن و عترت دفاع می نمود.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی به پیشنهاد جمعی از علمای حوزه ی علمیه مشهد کاندیدای نمایندگی اولین دوره ی مجلس شورای اسلامی گردید و با کسب آرای مردم متعهد به مجلس راه یافت . وی عضو فعال کمیسیون فرهنگ و آموزش عالی بود.
آثار به جای مانده از شهید عبارتند از: کتابهای:۱- سفر۲- بحثی در باره خداشناسی۳- اصول عقاید۴- مناظره ی مسلمان و مادی ۵- تکامل فلسفی از نظر اسلام
وی در طهارت نفس و سلامت عقیده و غیرت مذهبی کم نظیر بود و محبتی خاص به اهل بیت پیامبر(ص) داشت.
سرانجام زندگی سراسر تلاش و مبارزه او در شامگاه ۷ تیر ۱۳۶۰ به دست منافقین از خدا بی خبر به پایان رسید و به لقاء محبوب رسید.