شهید شمس‌الدین حسینی نائینی

نام پدر : رضا
تاریخ تولد : سه‌شنبه ، ۱ فروردین ، ۱۳۱۲
محل تولد : نائین
سن هنگام شهادت: ۴۸
تحصیلات : دکترا،
علوم حوزوی تخصص : الهیات (ادیان و عرفان)، رسائل و مکاسب

زندگی نامه
سابقه مبارزاتی: همزمان با آغاز نهضت امام خمینی در سال ۱۳۴۲ هـ.ش

کار تشکیلاتی
برپایی جلسات سخنرانی و افشای ماهیت رژیم جلاد پهلوی، برپایی جلسات تفسیر ق‍رآن با هدف مبارزه با دیکتاتوری رژیم شاهنشاهی، همکاری با رییس جمهور مکتبی شهید محمدعلی رجایی و جلال الدین فارسی در مبارزه با طاغوت، همکاری با شهیدان دکتر بهشتی و دکتر باهنر، عضویت در حزب جمهوری اسلامی.

مسئولیت ها
تدریس در مدارس و دانشگاه ها، همکاری با سازمان تحقیقات و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و تحت نظر شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و شهید باهنر، همکاری با مؤسسه فرهنگی رفاه (اولین محل اقامت امام راحل پس از بازگشت به وطن در سال ۱۳۵۷ (هـ .ش)، همکاری با مؤسسه خیریه حضرت ولی عصر (عج)، کارشناس مسئول امور دینی و تربیتی اداره کل امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش، نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی.

تولد تا جوانی
سید رضا در یکی از روزهای سال ۱۳۱۲ خسته از تلاش روزانه به خانه بازگشت، صدای نوزاد شادمانی و شور عجیبی در این خانه سادات در بخش سلطان نصیر شهرستان نائین ایجاد کرده بود. پدر کودکش را به آغوش گرفت و نام سید شمس الدین را بر او نهاد. شمس الدین دوران کودکی را در خانواده مذهبی و تحت اشراف پدرش سپری کرد تا اینکه مشیت الهی بر این قرار گرفت تا در سن چهار سالگی از نعمت ذی قیمت او محروم شود. با مرگ پدر، سید شمس الدین و خواهر کوچکترش، تحت سرپرستی مادر بزرگش قرار گرفتند. وی از کودکی طعم رنج و مشقت را کشید و در میان مردم محروم زندگی کرد و از نزدیک با دردهای آنان آشنا شد.

سید شمس الدین پس از پایان تحصیلات مقطع ابتدایی راهی شهر اصفهان شد و دوره متوسطه را در این شهر گذراند. سپس به مدرسه «صدر» رفت و به فراگیری علوم و معارف اسلامی پرداخت. ادبیات را نزد حاج احمد آقا یکی از فضلای حوزه آموخت و در محضر درس مرحوم حاج شیخ محمدحسین عالم نجف آبادی و آیت الله زنجانی حاضر شد و پس از پایان دوره مقدمات و سطوح،‌برای تکمیل معلومات ابتدا به قم و سپس به تهران رفت و در مدرسه عالی استاد شهید مطهری (سپهسالار سابق) درس تفسیر قرآن و اصول عقاید اسلامی را در محضر مرحوم آیت الله طالقانی و فلسفه را از مرحوم راشد و استاد شهید مرتضی مطهری و مرحوم آیت الله حائری آموخت. شهید نائینی با پشتکاری که داشت وارد دانشکده الهیات و معارف اسلامی شد و پس از اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی، پایان نامه تحصیلی خود را با عنوان «جهاد در راه اسلام» در همان دانشگاه به رشته تحریر درآورد.

او همچنان پویای علم بود و سختی ها و موانع زندگی هرگز مانع از توجه او به کسب علم و دانش نشد. برای تکمیل معلومات خود بار سفر بست و در کشور هند در دانشگاه اسلامی «علیگره» که از بزرگترین دانشگاه های اسلامی جهان است، زیر نظر فیلسوف و محقق، استاد «کلب عابد»‌ رساله دکترای خود را با عنوان «فلسفه مقایسه دعای اسلام با سایر ادیان» را نگارش کرد.

شهید نائینی قبل از عزیمت تحصیلی به هند، همزمان تدریس نیز می کرد. مدتها در دبیرستانهای مختلف تعلیمات دینی و علوم اجتماعی را به نوجوانان می آموخت. در دبیرستان قدس با «شهید محمدعلی رجایی» و «جلال الدین فارسی» همکار بود و پس از این، دوستی و همکاری با شهید رجایی برای چندین سال در دبیرستان «میرداماد» ادامه یافت و سیر مبارزه شهید نائینی علیه رژیم طاغوت را نیز وارد مرحله جدیدی کرد.

اطاعت از ولایت فقیه ویژگی بارز شهید
شهید حسینی نائینی همواره اطاعت از ولایت فقیه را یک وظیفه دینی می دانست. او از یک سو با حضور در حوزه های علمیه و تحقیق و تعمق در قرآن با موضوع «ولایت فقیه» آشنا شده بود و از سوی دیگر ظلم و ستم جباران زمان را مشاهده و به این اصل مترقی التزام عملی داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی و ظهور پدیده «حکومت دینی» در کشورمان، او همواره ولایت فقیه و مرجعیت را عامل ایستادگی در برابر دشمنان و پیروزی در مقابل استکبار می دانست. او می گفت: «آمریکا و سایر ابرقدرتها ... باید منطق ما را بفهمند و بدانند که که ما زیر نظر ولایت فقیه [هستیم] ... این یک مسئله زودگذر نیست. این یک منطقی است که چهارده قرن وظیفه اسلامی ما را بوجود آورده است و امروز مردم ایران، در پاکستان، کشورهای عربی و در سراسر جهان اسلام، اطاعت کردن از رهبر را و اطاعت کردن از مرجع تقلید را یک وظیفه دینی و اسلامی می دانند و حرکت ما یک حرکت سیاسی نظامی، اقتصادی نیست [بلکه]‌ در اعماق فرهنگ یک ملتی این حرکت چهارده قرن پرورش یافته است. بدانید [دشمنان و استکبار جهانی] که اگر در ایران مرتکب اقدامی بشوید، سراسر جهان اسلام به خروش خواهد آمد و در سراسر جهان با عکس العمل شدیدی در برابر آمریکا موضع گیری خواهد شد.»
شهید نائینی و آغاز نهضت اسلامی
شهید نائینی از همان آغاز تحصیل علوم حوزوی،‌ مبارزه با دیکتاتوری پهلوی را آغاز کرد و با پاکدلی و شجاعت که از ویژگی های ساکنان کویر است،‌ در این مسیر و تحت نظر روحانیت به افشاگری علیه رژیم پرداخت.

او با برپایی جلسات مذهبی،‌ سخنرانی و بویژه تفسیر قرآن،‌ اصول مبارزه با ظلم و ستم و جریان های انحرافی را به جوانان می آموخت و با طبع روانی که داشت، ایده و افکار خود را در قالب شعر برنده علیه حکومت خفقان شاهنشاهی و در خدمت اسلام بکار می¬گرفت.

وی در طول سالهای مبارزه با موسسه خیریه «حضرت ولی عصر» (عج) که سرپرستی خانواده های محروم و مستضعف را بر عهده داشت و صندوق ذخیره جاوید که از نهادهای انقلابی و اسلامی بود همکاری می کرد و مدتی نیز به تدریس علوم اسلامی در سطح دانشگاه پرداخت.

شهید حسینی نائینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی
با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره)،‌ شهید حسینی نائینی با توجه به سابقه ای که در امر تعلیم و تربیت و نیز اقدامات عام المنفعه داشت،‌ به صحنه آموزش و پرورش بازگشت و بعنوان کارشناس مسئول امور دینی و تربیتی با اداره کل امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش همکاری کرد. با تأسیس حزب جمهوری اسلامی و آشنایی که با شهیدان بهشتی و باهنر داشت به عضویت حزب در آمد و برای اعتلای آرمانهای والای انقلاب اسلامی و آرمانهای مکتبی که سالیان سال در آرزوی اش بود مجاهدتی دیگر نمود.

شهید حسینی نائینی در سنگر مجلس
با آغاز انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی، به توصیه حزب جمهوری اسلامی او از حوزه انتخابیه نائین نامزد انتخابات شد. اهالی نائین که از نزدیک با مبارزات و اندیشه های سیاسی و اجتماعی وی‌آشنا بودند، با قاطعیت او را برگزیدند و وکالت خود را در مجلس شورای اسلامی به او سپردند. وی همواره از مجلس به عنوان سنگری برای دفاع از اسلام و خط امام و ولایت فقیه یاد می کرد و همه کوشش خود را نیز در این مسیر صرف نمود.

او معتقد بود «همه ما مسئولان، مدیون مردم حق شناس و قدرشناس هستیم و بنابراین در خانه ملت باید برای رسیدگی به مشکلات آنها نهایت کوشش را داشته باشیم.»

او در مدت حضور در مجلس شورای اسلامی، برای توسعه صنعت کشاورزی و خودکفایی در تولیدات کشاورزی تلاش گسترده ای نمود و همواره کشاورزی را یک عبادت بر می شمرد و اهمیت آن را در فرهنگ اسلامی بازگو می کرد. شهید نائینی معتقد بود: «فرهنگ کشاورزی را باید در جامعه رواج داد. پیغمبر اکرم (ص) می فرمایند: «الزارعون کنوز الله فی ارضه» ،‌ کشاورزان از گنجینه های خدا در روی زمین هستند و هیچ چیز از اعمال در نزد خدا و پیغمبر محبوب تر از شغل کشاورزی نیست... قرآن کریم می فرماید: «هو الذی اخرجکم من الارض و استعمرکم فیها» یعنی خداوند شما را از زمین بیرون آورد و به شما مأموریت داد تا زمین را آباد کنید. بنابراین کارگران و کشاورزان مسلمان باید به این مأموریتی که قرآن به آنها محول کرده است توجه داشته باشند...»

حسینی نائینی شهادت را گرانبهاترین پشتوانه انقلاب اسلامی می دانست و با نهایت وجود آن را آرزو می کرد و این آرزو را بارها به زبان می آورد و از دوستان می خواست به عنوان دعای خیر برای او طلب شهادت کنند. سرانجام خداوند علیم، دعای فرزند زهرا(س) را به نیکوئی اجابت کرد و هفتم تیر سال ۱۳۶۰، به همراه ۷۲ یار صدیق امام راحل، به سوی خود فراخواند.

از شهید حسینی نائینی ۳ فرزند بنام های سعید(۱۳۴۰)، حمید(۱۳۴۵)، فهیمه(۱۳۴۸) به یادگار مانده است.

ویژگی های اخلاقی و شخصیتی شهید
ـ دوستدار دانش و علم
ـ خونگرم و مهربان
ـ‌ سخت کوش و صادق
ـ شجاع و پاکدل
ـ قانع و صبور
ـ هوشیاری در برابر برنامه های شوم دشمنان
ـ مبارزه با جریانهای انحرافی
ـ پاسخ گویی به شبهات
و خدمت به خلق خدا همگی از سجایای اخلاقی شهید سید شمس الدین حسینی نائینی به حساب می آمد و هیچ

چیز نزد او با ارزش تر از کسب رضایت پروردگار جهانیان نبود.
عبدالکریمی از بر ما شد جدا دریغ نائینی عزیز نهان شد زما دریغ