تروریسم فرهنگی در تاریخ معاصر ایران
عنوان:      تروریسم فرهنگی در تاریخ معاصر ایران
مجموعه ها:      congress1
شناسه کتاب:      92
نویسنده:      مجتبی امیرزاده
شابک:      325
تعداد صفحات:      0
زبان:      فارسی
قیمت:      0.00
امتیاز:      Rating 0 
تصویر:      no-img_eng.png
کتاب:      دانلود Ebook1.pdf
توضیحات:     

ترور فرهنگی پدیده ای است ریشه دار در تاریخ بشریت. شیطان با «اظلال عن سبیل» نمودن و سجده نکردن بر انسان، اولین ترور فرهنگی علیه انسانیت را پایه گذاری کرد. تاریخ داستانها و حکایات بسیاری در مقاومت ها و توطئه های فرهنگی تمدن ها علیه یکدیگر به یاد دارد. اما آنچه محور اساسی این پژوهش قرارگرفته، بررسی پدیده تروریسم فرهنگی در عصر حاضر یعنی از دوران حکومت صفویان تا عصر حاضر است. در این برش تاریخی با نوعی تجدد غرب گرا روبرو هستیم که سعی دارد به بهانه همگامی با پیشرفت های غرب در توسعه ابزارها و تکنولوژی های فن آورانه، نوعی تسلیم فرهنگی یا تکنوپولی را بر سرنوشت ما مسلط سازد. همزمانی تشکیل حکومت مقتدر شیعی در ایران و رنسانس در اروپا، فضا را به گونه ای رقم ضد که توجه اروپاییان به سمت ایران جلب گردید. «... به اسم کمپانی، کلیسا و چیزهایی اینگونه کم کم در کشور جا خوش کردند ..[1]» و به تبلیغ مسیحیت و ترویج ابتذال و بی بند و باری پرداختند.

تروریست ها با هدف قراردادن فرهنگِ استیلا ستیز ایرانیان، درصدد برآمدند با نفوذ بین جامعه ی به اصطلاح روشن فکر و تسلط فکری بر آنان، بستر را جهت تهاجمات آتی مهیا کنند. بیکفایتی و کم اطلاعی پادشاهان قاجار نیز آتشی بود بر خرمن این جنگ فرهنگی.

این ویروس تروجان گون در بدنه تجددخواهان و روشنفکران جامعه تکثیر می شد و نهایتاً در دوران پهلوی به بار نشست. ترور ارزشهای فرهنگی و دینی در این دوران به سیاست اولیه دولت تبدیل شد و کار به جایی رسید که زنان ایرانی را از حجابِ عفت و پاکی دور میکردند و بر سر مردانمان کلاه بی غیرتی می گذاشتند!

طینت پاک و خداجوی مردم ایران و درایت پیرِ خمین، بساط این انحرافات و تهاجمات را بهم پیچید و در انقلابی فرهنگی، کشور به مسیر اصلی خود بازگشت. اما این به معنی خاموشی ماشین ترور نبود، همینک با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی همچنان شاهد توطئه ها و نیزنگ های فرهنگی غرب هستیم. تهاجمی که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب به شبیخون، ناتو و قتل عام فرهنگی شباهت پیدا کرده و هر لحظه درصدد ترور فرهنگی و کمرنگ نمودن ارزشهای ملی مذهبی مان است.

این پژوهش با یادآوری وقایع تاریخ معاصر و جنبه های فرهنگی و ترورگونه آن، تلاش میکند با تجربه ی گذشته، نگاه بابصیرتی به جلو پیدا کنیم و در این جبهه جنگ فرهنگی، هوشیارانه بیدار بمانیم و همچون سربازان خط مقدم جنگ نرم به پاسداری از دستاوردهای انقلاب فرهنگیمان بپردازیم. ان شاء الله

 

 

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25