یکی از بازماندگان فاجعه تروریستی ۷تیر از دنیا رفت

Kazimpur Ardebiliحسین کاظم‌پور اردبیلی دیپلمات‌ برجسته و با سابقه و از نجات‌یافتگان فاجعه تروریستی دفتر حزب جمهوری در ۲۷اردیبهشت۱۳۹۹ دار فانی را وداع گفت.

حسین کاظم‌پور اردبیلی در ۱۳۳۱ خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. او پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه تصمیم گرفت تا با ورود به مدرسه عالی بازرگانی تحصیلات تکمیلی خود را سپری کند و در ۱۳۵۳ خورشیدی موفق به دریافت مدرک کارشناسی بازرگانی شد. پس از این دوران، کاظم‌پور تصمیم گرفت تا برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کند و تحصیلات خود را در رشته مدیریت بازرگانی(ام‌بی‌ای) در مقطع کارشناسی ارشد به پایان برساند.

حسین کاظم‌پور در مدت اقامت خود در آمریکا با انجمن‌های اسلامی دانشجویان خارج از کشور، همکاری داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی او تصمیم به بازگشت گرفت و فعالیت خود را ابتدا در بخش خصوصی، در زمینه واردات و تجارت خارجی آغاز کرد. او نخستین فعالیت سیاسی خود را در ۱۳۵۸ خورشیدی و در دولت شهید محمدعلی رجایی در وزارت بازرگانی در جایگاه مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت گسترش خدمات بازرگانی ایران آغاز کرد.

حسین کاظم‌پور از جمله افرادی بود که به عنوان نماینده بازرگانی در دفتر حزب جمهوری اسلامی حضور داشت. دستور جلسه بررسی مسایل بازرگانی کشور و سخنران اصلی کاظم‌پور اردبیلی بود. با حضور شهید سیدمحمدبهشتی در جلسه، دستور کار عوض شد و کاظم‌پور از پشت تریبون کنار رفت و بر روی صندلی خود نشست و همین موضوع باعث شد تا او از انفجار جان سالم به در ببرد.

به همین دلیل است که محمد جواد ظریف در پیام تسلیت خود کاظم‌پور اردبیلی را «شهید زنده» خواند.

چندی پس از این واقعه کاظم‌پور به وزارت امور خارجه رفت و به عنوان معاون اقتصادی وزارت امور خارجه فعالیت خود را آغاز کرد. او در مدت حضور خود در وزارت خارجه مسوولیت های بسیاری را برعهده داشت و مذاکرات زیادی را در زمینه پیشبرد مسایل کشور عهده‌دار بود. یکی از مهم ترین مذاکرات او در این دوران گفت‌وگو با آندره کورمیگو وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی بود. مبحث اصلی این مذاکرات پیگیری ایران در خصوص تحویل موشک‌های دوربرد به‌وسیله شوروی به رژیم بعثی بود. «تدوین استراتژی تعامل سازنده و شراکت در عین رقابت، تلاش‌هایی برای تشکیل IEF و شکل‌دهی به کشورهای صادرکننده گاز در سال ۲۰۰۱» از جمله کارهای مهم کاظم‌پور در دوره مسوولیتش بود.


مطالب پربازدید سایت

مطالب پربازدید بخش خبر

مقام ارشد اطلاعاتی حزب بعث در گفت‌وگو با الشرق الاوسط؛

ترورهای شهید بهشتی و رجایی طرح اطلاعات عراق با همکاری منافقین بود

هشتمین روز نمایشگاه بین المللی کتاب 1402

آثار پرفروش هابیلیان در نمایشگاه بین المللی‌کتاب تهران

مهر 1359
4 شنبه 5 شنبه جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان