گروه‌های تروریستی به عنوان بازوهای برخی بازیگران فرامنطقه‌ای و بر اساس فرامین و اهداف آنها عمل می‌کنند

12487679 225

گروه‌های تروریستی امروز به عنوان بازوهای برخی بازیگران فرامنطقه‌ای و بر اساس فرامین و اهداف آنها عمل می‌کنند. ایران ضمن تاکید بر این که دولت‌ها از سرزمین خود به عنوان پناهگاه و محل امن تروریست‌ها استفاده نکنند، اهمیت همکاری‌های منطقه‌ای را مورد تأکید قرار می‌دهد. ایران در مبارزه موثر با گروه‌های تروریستی به برخی کشورهای منطقه کمک‌های خوب و موثری کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان، رضا نجفی معاون حقوق و بین‌المللی وزارت امور خارجه در مراسم افتتاحیه کنفرانس سازمان حقوقی مشورتی آسیایی آفریقایی (آلکو) با عنوان «پیش گیری و مقابله با تروریسم: نگرش های آسیایی و آفریقایی» که روزگذشته (چهارشنبه) برگزار شد، اظهارداشت: امروز چهارمین نشست این سازمان را در تهران داریم که امیدواریم برای مقاصد و اهداف سازمان و کشورهای عضو در زمینه حقوق بین الملل ناظر بر پیش گیری از تروریسم اثربخش و کارآمد باشد.

وی گفت: تروریسم تهدیدی علیه صلح و امینت بین المللی و تضعیف کننده ارزش‌های انسانی و ناقض حقوق بنیادین قربانیان است. افزون بر کشتار افراد بی گناه، تروریسم آسیب های فراوانی را به ویژه در غرب آسیا و مناطقی از آفریقا وارد آورده است.

معاون حقوقی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ایران به عنوان یکی از قربانیان تروریسم تمامی اشکال آن را محکوم می‌کند و معتقدیم هیچ ارتباطی بین تروریسم با مذهب و ملیت وجود ندارد. ما نزدیک به ۱۷ هزار نفر از شهروندان خود را توسط گروهی ترویستی به عنوان به اصطلاح مجاهدین خلق از دست داده‌ایم و امروز اعضای این گروه عمدتا در کشورهای اروپایی ساکن هستند.

نجفی بیان کرد: ترور دانشمندان هسته‌ای توسط اسرائیل و ترور سردار شهید سلیمانی توسط آمریکا در فرودگاه بغداد را نیز باید به این سیاهه افزود. در راستای مقابله با تروریسم احترام به حاکمیت ملی یک اصل همیشگی است و ایران هر گونه کاربرد زور و اشغال سرزمین به بهانه مبارزه با تروریسم را محکوم می‌کند.

وی افزود: ما ضمن تاکید بر نفش محوری سازمان ملل در هنجار سازی در مقابله با تروریسم معتقدیم سازمان ملل باید در این راستا گام‌های خوبی بردارد و شورای امنیت سازمان ملل هم باید از هرگونه رفتار دوگانه در مبارزه با تروریسم خودداری کند، اما نقش بی‌بدیل کشورها هم در مبارزه با تروریسم غیرقابل انکار است.

معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ادامه داد: فقدان تعریف واحد از تروریسم در سطح بین المللی و ارائه فهرست‌های مختلف از گروه‌های تروریستی که رویکردی سیاسی دارد از جمله آفات این موضوع است. برخی کشورها مایل به تعریف واحدی از تروریسم نیستند.

وی گفت: رویکردهای یکجانبه و اغراض سیاسی برخی کشورها از جمله آمریکا صلح و امنیت بین‌المللی را خدشه دار کرده است. همچنین اقدام کانادا در قراردادن نام سپاه به عنوان نیروی رسمی نظامی جمهوری اسلامی ایران به‌ عنوان گروهی تروریستی ناقض حاکمیت ملی ایران است و بدیهی است که ایران نیز در اقدامی متقابل و در قالب حق مشروع خود قاطعانه با هرگونه اقدام ناقض امنیت ملی خود پاسخ خواهد داد.

نجفی گفت: گروه‌های تروریستی امروز به عنوان بازوهای برخی بازیگران فرامنطقه‌ای و بر اساس فرامین و اهداف آنها عمل می‌کنند. ایران ضمن تاکید بر این که دولت‌ها از سرزمین خود به عنوان پناهگاه و محل امن تروریست‌ها استفاده نکنند، اهمیت همکاری‌های منطقه‌ای را مورد تأکید قرار می‌دهد. ایران در مبارزه موثر با گروه‌های تروریستی به برخی کشورهای منطقه کمک‌های خوب و موثری کرده که شکست داعش یکی از نتایج آن است.

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: گسیل تروریست‌های خارجی به منطقه ما تهدیدی برای صلح، ثبات و امنیت تمام کشورهای منطقه به حساب می آید و ایران بارها هشدارهای لازم را به کشورهای مختلف داده است. پس از شکست داعش در سوریه و عراق اقدامات خطرناکی را امروز شاهد هستیم که تحرکات و جابجایی‌های اخیر گروه‌های تروریستی در منطقه از جمله آن است.

نجفی بیان کرد: یکی از اقدامات مخرب دولت‌های غربی در منطقه غرب آسیا تعیین گروه‌های مقاومت مردمی از جمله در فلسطین اشغالی با عنوان تروریست است که نقض آشکار حقوق بین الملل به حساب می‌آید چرا که مبارزات مردم تحت استعمار برای تحقق حق تعیین سرنوشت و دفع اشغال، یک حق ذاتی است و نباید منطبق بر تروریست قلمداد شود.

وی افزدد: در حقیقت این سرکوب مردم تحت اشغال است که باید به‌عنوان اقدامات تروریستی قلمداد شود و بر این اساس رژیم صهیونیستی مصداق بارز رژیمی تروریستی است‌.

منبع: برنا

 


فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31