گذشت ۳ سال از بازداشت غیرقانونی حمید نوری

169993777

مرکز رسانه قوه‌قضاییه درباره حمید نوری شهروند ایرانی بازداشت شده در سوئد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در آستانه فرارسیدن ۱۸ آبان سال ۱۴۰۱ اکنون حدود هزار و یکصد روز (حدودسه سال)از بازداشت غیرقانونی وی توسط کشور سوئد و نگهداری مستمر این شهروند ایرانی در سلول انفرادی و شرایط کاملا غیرانسانی می‌گذرد.

به گزارش هابیلیان به نقل از ایرنا، در این اطلاعیه آمده است با وجود همه پیگیری‌های صورت گرفته و وعده‌های داده شده، محدودیت‌های غیر قانونی اعمال شده درباره حمید نوری همچنان ادامه داشته و وی علاوه بر اینکه در سلول انفرادی نگه داری می شود، هنوز هم امکان دسترسی به چشم پزشک را در اختیار نداشته، ارتباط او با خانواده به شدت محدود بوده و حتی حق مطالعه نیز از این شهروند ایرانی سلب شده است.

هشت ماه بی‌خبری خانواده نوری از وی

حمید نوری، ۱۸ آبان ماه سال ۹۸ در زمان ورود به فرودگاه استکهلم سوئد به صورتی خشن و غیرقانونی توسط پلیس این کشور بازداشت و هشت ماه تمام بدون هیچ گونه امکان تماس با خانواده یا دسترسی کنسولی در شرایطی شبیه به ربوده شدن نگه داری می‌شود.

نوری بعد از حدود هشت ماه، اجازه پیدا می‌کند تنها یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده داشته و زنده بودن خود را به اطلاع آنها برساند و وی تا ۲۵ ماه بعد از بازداشت، اجازه ملاقات حضوری با خانواده خود را پیدا نمی‌کند.

براساس این اطلاعیه، حمید نوری طی ۳ سال گذشته و در مجموع ۲۶ هزار ساعتی که در بازداشت و سلول انفرادی طی کرده، تنها امکان حدود ۳۰ ساعت مکالمه تلفنی و ۱۰ ساعت ملاقات حضوری با خانواده خود را داشته که همین میزان اندک ارتباط با خانواده نیز تحت کنترل و محدودیت های شدید امنیتی انجام شده است.

حمید نوری طی ۲ ماه گذشته تنها یک بار و به مدت پنج دقیقه با خانواده خود به صورت تلفنی صحبت کرده که آن هم با حضور و نظارت مامورین امنیتی سوئد بوده و در این مکالمه زمانی که فرزند وی می‌خواهد درباره اتفاقات اخیر ایران به پدرش توضیحاتی ارائه دهد، مامور امنیتی ناظر هشدار می‌دهد که مکالمه را قطع خواهد کرد!

ضرب و شتم یک زندانی برای این که می‌خواست آماده دفاع از خود شود

اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه با اشاره به وقایع رقم خورده در شب قبل از قرائت کیفرخواست علیه نوری، اعلام  کرد: نوری شب قبل از اینکه کیفرخواست علیه او قرائت شود در تلاش بوده کیفر خواست را مطالعه و خود را برای جلسه دادگاه آماده کند که مامورین پلیس سوئد با حمله به سلول انفرادی، او را مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌دهند.

این اطلاعیه تاکید کرد: در ضرب و شتم صورت گرفته گوش نوری آسیب دیده و این مصدومیت همچنان با او همراه است.

این اطلاعیه همچنین به عدم دسترسی نوری به چشم پزشک در تمام ۳۶ ماه گذشته از بازداشت غیرقانونی او اشاره و تصریح می‌کند: حمید نوری با ضعیف شدن خطرناک چشمان و احتمال کوری روبرو است و با وجود درخواست ها و پیگیری‌های مکرر از دستگاه قضایی و زندان سوئد هنوز اجازه دسترسی این شهروند ایرانی به چشم پزشک صادر نشده است.

دادرسی ناعادلانه و غیرمنصفانه به روش سوئدی

در بخش دیگری از این اطلاعیه به اقدامات غیرقانونی در روند رسیدگی به پرونده حمید نوری اشاره شده و تاکید می شود این روند غیر عادلانه پس از صدور رأی بدوی حبس ابد برای وی نیز همچنان ادامه داشته و نوری در مسیر انتخاب آزادانه وکیل برای مرحله تجدید نظر، با مشکلات و محدودیت های عجیبی روبرو شده است.

این اطلاعیه همچنین با اشاره به وکلای نوری در مرحله دادگاه بدوی، به این نکته اشاره میکند که او از حق انتخاب آزادانه وکیل محروم بوده و وکلای در نظر گرفته شده برای وی حکومتی بوده‌اند.

متهمی که اجازه حرف زدن نداشت

اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه با اشاره به برگزاری ۹۲ جلسه نمایشی دادگاه برای حمید نوری که صرفا متکی به شهادت متناقض عده ای از اعضای سابق و فعلی گروهک تروریستی منافقین بوده است، تاکید می‌کند حتی یک شاهد نیز اجازه پیدا نکرده به نفع نوری در دادگاه شهادت دهد.

این اطلاعیه می‌افزاید: در مجموع حدود ۵۰۰ ساعت دادگاه حمید نوری، او کمتر از ۲۰ ساعت فرصت دفاع از خود را داشته و در جریان این پرونده نوری عملا از حق دفاع آزادانه از خود در برابر ادعاها و شهادت‌های متناقض مطرح شده نیز محروم بوده است.

این اطلاعیه خاطرنشان می کند، با این حال خانواده¬ی نوری و مشاورین حقوقی آن ها در تلاش هستند تمام تمهیدات و اقدامات لازم برای اعتراض به رای غیرعادلانه صادر شده توسط دادگاه بدوی را انجام دهند.

سوئد مسئول ظلم آشکار علیه حمید نوری است

در این اطلاعیه با اشاره به اقدامات عجیب، خلاف قانون، کاملا سیاسی و تبلیغاتی که نظام قضایی سوئد در این پرونده مرتکب شده است، آمده است: در کدام نظام دادرسی عادلانه ای اجازه داده می‌شود همزمان با بازداشت موقت طولانی و محاکمه ناعادلانه یک شهروند عادی، تمام رسانه‌های حکومتی و شبه حکومتی سوئد، اروپا و سایر کشورها به فضاسازی علیه متهمی که در حال محاکمه است بپردازند و او نیز فرصت هیچ گونه دفاع رسانه ای از خود را نداشته باشد؟!

این اطلاعیه همچنین این سوال را مطرح می‌کند که دولت و نظام قضایی سوئد با چه انگیزه ای در این پرونده متحمل هزینه های سنگین مالی شده و حتی به مدت دو هفته جلسات دادگاه را از سوئد به کشور آلبانی منتقل می کنند تا شهادت تعداد دیگری از اعضای منافقین را بگیرند؟

اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه همچنین این سوال اساسی را از دستگاه قضائی سوئد مطرح می‌کند که بر اساس چه مبنای صلاحیتی این دادگاه را برگزار کرده است؟ آیا می‌توان شهروند یک کشور دیگر را به اتهام نقض دادرسی منصفانه محاکمه کرد، در حالی که همزمان در همان محاکمه موارد متعددی از نقض دادرسی منصفانه را در خصوص همین فرد مرتکب شد!

چگونه نقض حق بنیادی بشری عطف به ماسبق نشدن قوانین کیفری را توجیه می‌کنید؟

چگونه و براساس چه اصل حقوقی یا انسانی، شهروند یک کشور دیگر را هشت ماه بدون دسترسی کنسولی یا امکان تماس با خانواده در بازداشتگاه های خود مخفی و او را از ساده ترین حقوق بشری محروم می‌کنید؟

براساس کدام مبنای حقوقی حمید نوری را از حق مطالعه کیفرخواست محروم کردید و وقتی بر این امر اصرار ورزید، پلیس سوئد او را مورد ضرب و شتم شدید قرار داد؟

چرا نوری را در تمام ۳۶ ماه گذشته در سلول انفرادی نگه داشته‌اید و به او اجازه دسترسی به چشم پزشک و حتی تماس با خانواده یا دسترسی کنسولی را نمی‌دهید و در عین حال برخی افراد رسانه‌ای غیرمرتبط با پرونده، اما مرتبط با خط اصلی تبلیغاتی علیه این شهروند ایرانی امکان ملاقات با او را به صورت مکرر دریافت کرده‌اند؟

بر چه اساسی حتی از ترجمه رأی ناعادلانه صادر شده به فارسی خودداری کردید و بدین ترتیب تا مدت‌ها اجازه ندادید او حتی از مفاد رای صادر شده علیه خود آگاه شود؟

چرا و با چه انگیزه ای خاک کشور خود را در اختیار یکی از تبهکارترین گروه‌های تروریستی دنیا قرار داده اید و از آن ها پشتیبانی‌های امنیتی، سیاسی، تبلیغاتی و حقوقی و قضایی می‌کنید؟

چه زمانی قرار است در روند یک دادرسی منصفانه و حقیقتا انسانی، به سابقه ننگین گروهک تروریستی منافقین و جنایاتی که این تروریست‌ها علیه مردم کشور خود و برخی کشورهای منطقه غرب آسیا مرتکب شده‌اند رسیدگی عادلانه کنید و از پشتیبانی کردن از آنها که تا چندی پیش در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا بودند دست بردارید؟

چرا و با چه انگیزه‌ای در شرایط اقتصادی سخت اروپا و سوئد، بودجه‌های عمومی این کشور که متعلق به شهروندان سوئدی هست را صرف حمایت از یک گروهک تروریستی می‌کنید که ۱۲ هزار ایرانی بی گناه را به خاک و خون کشیده‌اند؟

پیگیری حقوق از دست رفته حمید نوری قطعی است

مرکز رسانه قوه قضائیه در این اطلاعیه با تاکید بر اینکه قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی در کنار سایر بخش‌های مسئول به جد پیگیر حقوق پایمال شده حمید نوری خواهند بود، دولت و دستگاه قضایی سوئد را به عنوان مسئولان این اقدامات غیرقانونی و غیرانسانی معرفی کرده و از آنها خواسته است هرچه سریعتر به روند این اقدامات غیرمنصفانه و غیرعادلانه و کاملا سیاسی و غیر حقوقی پایان داده و بیش از این حقوق و زندگی یک انسان و خانواده او را تحت‌الشعاع برخی طراحی‌های سیاسی و تبلیغاتی قرار ندهند.


مطالب پربازدید سایت

جدیدترین مطالب

مطالب پربازدید بخش خبر

نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل تاکید کرد

ایران نقش مهمی در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر دارد

سعید حقیقی، پژوهشگر حوزه تروریسم و حقوق بشر

ردپای دولت‌های آمریکا در نقض حقوق بشر داخلی و خارجی

قاضی دهقانی؛ در پانزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات منافقین

استرداد منافقین امر پذیرفته‌شده بین‌المللی است و ایران آن را اجرا می‌کند

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان