کشورهای محور مقاومت دیدگاه واحدی در قبال تروریسم دارند

13980818000957 Test PhotoN

ما با حزب‌الله، ایران و روسیه دوست هستیم و در یک ائتلاف قرار داریم. همه ما دشمن مشترکی به نام تروریسم داریم که با آن مبارزه می‌کنیم. ایران به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور دارد اما آمریکا و اروپا بدون اجازه سوریه وارد خاک کشور ما شده‌اند؛ حضور آنها غیرقانونی است و باید خاک سوریه را ترک کنند.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان به نقل از فارس، محمود الشوا معاون وزیر دفاع سوریه در جدیدترین برنامه تلویزیونی «بدون مرز» درباره ریشه و پشت پرده حمایت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از داعش صحبت کرد. او تاکید کرد که آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و قطر نقش محوری در تجهیز و سازماندهی تروریست‌ها داشتند.

متن کامل گفتگو با معاون وزیر دفاع سوریه در ادامه منتشر می‌شود.

شما در عالی‌ترین دستگاه و وزارت‌خانۀ فعال سوریه علیه داعش هستید. از آخرین وضعیت میدانی تروریست‌ها بگویید.

سال 2018 را می‌توان سال پیروزی‌های بزرگ برای سوریه نام‌گذاری کرد. اکنون این وضعیت یعنی پیروزی‌های روز افزون همچنان ادامه دارد و داعش در سوریه شکست خورده است. نیروهای سوریه در همکاری با کشورهای دوست و هم‌پیمان خود توانستند سیطره و تسلط خود بر بخش زیادی از خاک سوریه از شمال تا جنوب و شرق و غرب را گسترش دهند. بخش اعظمی از خاک سوریه از دست گروه‌های مسلح تروریستی آزاد شده است و این روند ادامه دارد. متاسفانه دولت ترکیه با تجاوز به خاک سوریه، حسن همجواری را نادیده گرفت و به بهانۀ مقابله با کردها به خاک سوریه تجاوز کرده است. ما خواستار عقب‌نشینی هرچه زودتر ارتش ترکیه از سوریه هستیم. دولت ترکیه همچنان از زیر بار تعهدات خود در توافق‌نامه سوچی درباره ادلب شانه خالی می‌کند.

ما مخالف حضور نیروهای خارجی هستیم که بدون اجازه دولت سوریه به خاک ما تجاوز کرده‌اند؛ آمریکا، فرانسه، انگلیس و ترکیه باید هرچه سریع‌تر از خاک سوریه خارج شوند.

دولت و ارتش سوریه مصمم است تا آزادی کامل سوریه و پاک‌سازی داعش، کار مبارزه با تروریسم را ادامه دهد. تمام سرزمین سوریه به‌زودی از تسلط گروه‌های تروریستی خارج می‌شود و ما دیگر حضور غیرقانونی طرف‌های خارجی را نخواهیم پذیرفت. مسالۀ آزادسازی ادلب برای سوریه مساله‌ای اساسی است و ادلب به‌زودی چه با جنگ و چه از طریق مذاکرات به آغوش سوریه بازخواهد گشت.

آمریکا قصد داشت که نیروهایش را از سوریه خارج کند اما اکنون ترامپ تاکید کرده که نمی‌تواند قید میدان‌های نفتی سوریه را بزند و نیروهای نظامی برای حفاظت از آنها برمی‌گردند. تحلیل شما چیست؟

خروج نیروهای آمریکایی از خاک سوریه، در ابتدا به‌خاطر موفقیت‌های پی‌درپی ارتش سوریه در مقابله با تروریست‌ها بود؛ البته این خروج طبیعی بود چون اساساً حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه حضوری غیرقانونی بود. ما صراحتا اعلام کرده‌ایم که نیروهای خارجی موجود در سوریه چه نظامی و غیرنظامی باید خاک این کشور را ترک کنند. متاسفانه اکنون آمریکا اعلام کرده است به‌خاطر حفاظت از میدان‌های نفتی سوریه باز می‌گردد. این ادعا در مورد حفاظت از میدان‌های نفتی سوریه دروغی بزرگ است. ما هرگز نمی‌خواهیم آمریکایی‌ها از مراکز نفتی ما حفاظت کنند زیرا دولت سوریه این توانایی را دارد. آنها قصد دارند میدان‌های نفتی را تحت کنترل و تسلط خود قرار دهند و سوریه را تجزیه کنند اما ارتش و رزمندگان سوری دوباره آمریکا را مجبور به ترک خاک سوریه خواهند کرد.

ایران، حزب‌الله لبنان و روسیه نقش موثری در مقابله با تروریسم در سوریه داشته‌اند اما غربی‌ها آنها را به دخالت در امور سوریه متهم می‌کنند. نظر شما چیست؟

ما با حزب‌الله، ایران و روسیه دوست هستیم و در یک ائتلاف قرار داریم. همه ما دشمن مشترکی به نام تروریسم داریم که با آن مبارزه می‌کنیم. ایران به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور دارد اما آمریکا و اروپا بدون اجازه سوریه وارد خاک کشور ما شده‌اند؛ حضور آنها غیرقانونی است و باید خاک سوریه را ترک کنند.

حضور نیروهای ایرانی، حزب‌الله و ارتش سوریه و روسیه باعث شکست توطئۀ غربی‌ها در سوریه شده است. تروریست‌ها دست پروردۀ غرب و کشورهای عربی هستند اما از ارتش سوریه و خط مقاومت شکست خوردند. آنها به هدف اصلی‌شان که تجزیه سوریه بود نرسیدند.

امروز مقاومت به عنصری تاثیرگذار در مبارزه با تروریسم ساختگی غرب و اسرائیل تبدیل شده و طرح‌های غربی را با شکست مواجه کرده است. هدف تروریسم آمریکایی‌صهیونیستی تضعیف کشور سوریه و ائتلاف مقاومت است تا کشورهای یکپارچه منطقه را دچار تجزیه کند.

اکنون عراق و یمن هم به محور مقاومت منطقه پیوسته‌اند و این خط روز به روز در حال گسترش است. نقش جبهه مقاومت در آینده منطقه و مقابله با رژیم صهیونیستی را چطور می‌بینید؟

همکاری بین اعضای ائتلاف مقاومت سابقه‌ای طولانی دارد و به قبل از بحران سوریه باز می‌گردد. مقامات و رهبران محور مقاومت قبل از بحران سوریه نیز با هم همکاری داشته‌اند اما بعد از بحران سوریه و علنی شدن خطر غرب و اسرائیل، هماهنگی و همکاری بین اعضای ائتلاف بیشتر شد.

غربی‌ها و کشورهای متحد آنها باید بدانند که جبهه مقاومت دیگر تنها یک تشکل نظامی نیست بلکه این جبهه شامل چند دولت مصمم و متحد است که در مقابله با تروریسم دیدگاه واحد دارند و در مبارزه با توطئه‌های تفرقه‌آمیز آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز هدفی مشترک دارند. ائتلاف مقاومت غیر قابل شکست است و جهان باید این جبهه واحد را در معادلات سیاسی منطقه در نظر بگیرد. کشورهای عضو جبهه مقاومت دشمنی مشترک به نام تروریسم دارند که پیوندشان را به هم مستحکم کرده است. یکی دیگر از اهداف جبهه مقاومت، ایستادگی و مقاومت در برابر آمریکا و افشای طرح‌ها و توطئه‌هایی است که با هدف حمایت از دشمن صهیونیستی در منطقه طراحی و اجرا می‌شود.

شنیده شده است که رژیم صهیونیستی از روسیه درخواست کرده تا نیروهای مقاومت را از مرزهای این رژیم با سوریه دور نگهدارد؛ این خبر صحت دارد؟

هر اتفاق و یا تصمیمی که در سوریه اتخاذ می‌شود بدون شک باید با نظر دولت سوریه و ضامن منافع ملی ما باشد. این اخبار ساخته و پرداخته صهیونیستهاست و مصرف داخلی دارد. هیچ دولتی نمی‌تواند به ما دستور بدهد و چیزی را به سوریه دیکته کند.

برنامه دولت سوریه برای مناطق آزاد شده چیست؟

دولت سوریه برنامه روشنی برای آبادانی و ترمیم تاسیسات زیربنایی مناطق آزاد شده دارد. زیرساخت‌های اقتصادی بسیاری از شهرهای سوریه به‌صورت کامل تخریب شده که بازسازی آن نیازمند مشارکت بین‌المللی و حضور دوستان و هم‌پیمانان سوریه است.

آنچه امروز در سوریه اتفاق افتاده ناشی از سیاست‌های آمریکا و متحدان عرب منطقه‌ای آن است که هزینه بسیاری را بر مردم سوریه و منطقه تحمیل کرده است. دولت سوریه با تمام مشکلاتی که دارد تلاش می‌کند تا با فراهم‌کردن بسترهای یک زندگی عادی و امنیت نسبی، زمینۀ بازگشت مهاجران و ساکنان مناطق جنگ زده را مهیا کند. زندگی شرافتمندانه حق مردم سوریه است.

پیش‌بینی شما از زمان نهایی پایان جنگ در سوریه چیست؟

ما به غلبه بر تروریست‌ها و پیروزی‌های سریع و پی‌درپی ارتش سوریه و هم‌پیمان‌هایمان خوشبین هستیم. دستاورهای به‌دست آمده نشان می‌دهد که ان‌شاالله به پایان جنگ در سوریه نزدیک شده‌ایم، البته گروه کوچکی از تروریست‌ها در شمال سوریه باقی مانده‌اند که تحت حمایت آمریکا هستند اما به‌زودی بر آنها نیز غلبه خواهیم یافت و پیروزی دولت و ملت سوریه بر تروریست‌ها کامل خواهد شد. امیدواریم که امسال سال پیروزی کامل بر دشمنان باشد و خاک سوریه به‌طور کامل از لوث وجود تروریست‌های تکفیری پاک شود.

مذاکرات صلح سوریه در جریان است. انتظار شما از نتیجۀ این مذاکرات چیست؟

دولت سوریه از هر تلاشی برای شکل‌گیری گفتگوهای سوری‌سوری بدون دخالت بیگانگان حمایت می‌کند تا به راه حلی سیاسی برای بحران برسد. تاکنون چند دور مذاکره انجام شده است اما دست‌یابی به راه حل سیاسی جامع برای حل بحران سوریه مستلزم پاک‌سازی خاک سوریه از لوث تروریست‌هاست.

در ماه‌های اخیر درخواست‌های متعددی از جانب کشورهای عربی برای بازگشایی مجدد سفارت‌خانه‌هایشان در دمشق رسیده است. علت این تغییر عقیده و بازگشت دوباره به سوریه را چه می‌دانید؟

پیروزی‌های میدانی به‌دست آمده عامل اصلی تغییر مواضع برخی از کشورها نسبت به سوریه و بازگشت آنها به دمشق است. بعد از شکست تروریست‌ها طبیعی است که کشورهای عربی و غربی خواستار بازگشت به سوریه و اصلاح روابطشان با دولت سوریه باشند.


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9502669&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

  مطالب پربازدید سایت

  دانش‌ آموز بسیجی

  شهید جعفر کلهری

  در یادواره شهید هاشمی‌نژاد بیان شد

  شهید هاشمی‌نژاد مبارزی کامل و جامع بود

  مهدی عسکری؛ بنیاد هابیلیان

  خیانت منافقین در دفاع مقدس

  دکتر کبری صالحی‌جاوید؛ بنیاد هابیلیان

  فراز و فرود روابط گروهک منافقین با عراق

  شورش مسلحانه منافقین در 5مهر1360

  شورش کور

  محمدصادق کوشکی از دلایل ناکامی شورش 5 مهر 60 می‌گوید

  افتادن نقاب از چهره منافقین

  واکنش رئیس قوه قضاییه ایران به یا‌وه‌گویی ترامپ

  سردار ‌سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم بود

  سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، روزنامه فرهیختگان

  منافقین و اسرای جنگی ایران

  برشی از خاطرات حجت‌الاسلام علی‌اکبر مهدوی خراسانی

  شهیدی که بخواب مادرش آمد و توطئه منافقین را خنثی کرد

  جدیدترین مطالب

  گفتگو با مصطفی امینی‌خواه درباره کتاب «مناظره دکتر و پیر»

  متفکرِ غریب

  روزنامه شهرآرا

  سید حبیب واعظ

  گفت‌وگوی قدس با فرزند شهید هاشمی‌نژاد

  دغدغه‌اش پاسخگویی به تحیر فکری جوانان بود

  دکتر سیده عذرا هاشمی‌‌نژاد، روزنامه صبح نو

  روشنگر جریان نفاق

  سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

  از محکومیت رژیم بعثی تا تلاش برای حضور در جبهه‌ها

  برشی از خاطرات حجت‌الاسلام علی‌اکبر مهدوی خراسانی

  شهیدی که بخواب مادرش آمد و توطئه منافقین را خنثی کرد

  شهید استان فارس

  شهید غلامحسین محمدزاده

  شورش مسلحانه منافقین در 5مهر1360

  شورش کور

  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه