همکاری ایران و عراق برای پیگیری کیفری ترور شهید سلیمانی

Iraqjusticeراهکارهای پیگیری ابعاد حقوقی و کیفری ترور سردار شهید قاسم سلیمانی در دیدار معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با هیأت عراقی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان به نقل از ایرنا، «محمد ترکی عباس» مدیر کل حقوق بشر و همکاری‌های بین‌المللی وزارت دادگستری عراق در این دیدار گفت: آن چه که ترامپ انجام داد بیانگر تروریسم دولتی و عملی خطرناک است. این اقدام خارج از چارچوب قانون، تروریسم است. وقتی یک دولت مستقیمأ اقدام تروریستی انجام می‌دهد برای کل جوامع در عرصه بین‌المللی خطرناک و قابل پیگیری است.

وی افزود: در نشست آتی شورای حقوق بشر لازم است همکاری‌های گسترده‌ای بین وزارت خارجه دو کشور و مسئولان قضایی ایران و عراق صورت گیرد تا ابعاد این جنایت را در نشست ژنو واکاوی و پیگیری کنیم.

مدیرکل حقوق بشر عراق ادامه تأکید کرد: نتیجه پیروزی خون این شهیدان، تصویب اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است که از سوی دولت، ملت و پارلمان عراق صورت گرفت و بدون بازگشت است.

وی گفت: هر چند آمریکایی‌ها تمایلی به خروج از عراق ندارند اما دولت عراق تمام اقدامات دیپلماتیک را در این خصوص انجام خواهد داد.

مقام عراقی ادامه داد: آمریکایی‌ها با استناد به بند ۵۱ منشور سازمان ملل قصد دارند از زیر این جنایت شانه خالی کنند اما ما با استفاده از میثاق‌ها و دستورالعمل‌های بین‌المللی این جنایت جنگی را پیگیری می‌کنیم. باید از طریق دادگاه بین‌المللی کیفری و ارجاع آن به شورای امنیت سازمان ملل این پرونده را نیز پیگیری کنیم.
                                                
Bagheri Kaniباقری کنی: شهید سلیمانی مبتکر امنیت درون‌زای کشورهای منطقه بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، «علی باقری کنی» معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در دیدار با هیأت عراقی ضمن تأکید بر اینکه وظیفه اصلی دستگاه قضا اجرای عدالت است، گفت: شرط لازم و قطعی اجرای عدالت رهایی از سلطه بیگانگان و دستیابی به استقلال است و شهید سلیمانی که نقش برجسته‌ای در مقابله با تروریست‌های تهدیدکننده امنیت و استقلال عراق داشت، حق پایان‌ناپذیری بر اجرای عدالت‌ورزی و عدالت‌گستری دارد و وظیفه ما است که در پیگیری آمران و عاملان این جنایت از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

باقری کنی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین داخلی در حال پیگیری جنایت امریکا در دو عرصه حقوقی و کیفری است و در عین حال به طور جدی از همه ظرفیت‌های حقوقی و قضایی بین‌المللی برای تعقیب و مجازات آمران و عاملان این جنایت استفاده خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که امریکایی‌ها درصددند امنیت کشورهای منطقه را به خود وابسته کرده تا بتوانند از آنها باج‌خواهی کنند، شهید سلیمانی مبدع الگوی امنیت‌ درون‌زا در منطقه بود، تا هر کشور بتواند بدون وابستگی به بیگانگان و بر اساس ظرفیت‌های داخلی خود امنیت ملی خود را تضمین نماید.

معاون امور بین‌‌الملل قوه قضاییه تأکید کرد: جنایت آمریکا در ترور شهید سلیمانی ثابت کرد افول قدرت آمریکا یک ادعا نیست، بلکه یک واقعیت غیرقابل انکار است، چراکه هیچ یک از ابزارهای قدرت امریکا نتوانست جلوی امنیت‌سازی منطقه‌ای شهید سلیمانی را بگیرد و لذا ترامپ تروریست مجبور شد مانند گانگسترها هفت‌تیرکشی کند.

وی تصریح کرد: از آنجا که جنایت امریکا نقض فاحش حقوق بنیادین بشر در منشور جهانی حقوق بشر از جمله نقض آشکار حق حیات و اصل کرامت انسانی است، جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت‌های حقوق بشری برای محکومیت رژیم امریکا بهره خواهد برد.


مطالب پربازدید بخش خبر

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان