نشست «حقوق بشر در سایه» برگزار شد

62118870

نشست «حقوق بشر در سایه» با حضور تعدادی از حقوقدانان و اساتید حقوق در دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر برگزار شد.

 

به گزارش هابیلیان به نقل از ایسنا، حسین میرمحمد صادقی حقوقدان در نشست «حقوق بشر در سایه» در ارتباط با نقض حقوق بشر در تروریسم گفت: وقتی ما از تروریسم سخن می‌گوییم، پدیده‌ای است که نقض حقوق بشر را به دنبال دارد، حق حیات، حق آزادی و امنیت با وجود تروریسم نقض می‌شود. یکی از اهداف اعلامیه جهانی حقوق بشر زیستن در جهانی است که همه از ترس و واهمه آزاد باشند و چون در تروریسم این حقوق نقض می‌شود یکی از حقوق اساسی افراد با ارتکاب تروریسم از بین می‌رود. در تروریسم ایجاد ترس و وحشت مورد نظر تروریست است اما در سایر جرایم ترس و وحشت هدف نیست بلکه اثر ثانویه جرم است.

 

وی افزود: در یک نظرسنجی در آمریکا در سال ۱۹۸۵ مردم گفته بودند بیشتر از همه چیز از تروریسم وحشت دارند علی رغم این‌که تعداد قربانیان تروریسم در آن سال‌ها بسیار کم بود اما ترس و واهمه بسیار بود. گسترش ارتباطات جمعی در سال‌های اخیر تروریست‌ها را در رساندن به هدف ترس و واهمه بیشتر کمک می‌کند و آن‌ها به دنبال معروفیت در سطح جهانی هستند. امیدواریم تروریسم به عنوان یکی از مصادیق نقض حقوق بشری توسط دولت‌ها محکوم شود.

 

در ادامه، فریدون جعفری حقوقدان در ارتباط با عدالت کیفری گفت: آیا بانیان عدالت کیفری دنبال عدالت بودند یا سایه سیاست بر آن سنگینی می‌کرده است؟ آیا در حقوق کیفری بین‌المللی به دنبال عدالت هستند یا سیاست؟ آیا به دنبال حقوق بنیادین بشری هستند یا به دنبال سیاست‌ورزی یا توسعه دامنه‌های قدرت خود و آیا شهروندمدار هستند یا حاکمیت‌مدار؟ این‌ها بحث‌های مفصلی هستند.

 

وی افزود: دو برداشت از دیوان کیفری بین‌المللی در مورد تاثیر سیاست وجود دارد یک برداشت نگرانی از سوءاستفاده ابزاری از عدالت بین‌المللی برای رسیدن به مقاصد سیاسی است و این نگرانی در کشورهای ضعیف از وجود دیوان کیفری وجود دارد. برداشت دوم، نگرانی کشورهای قدرتمند است و آن‌ها نگران از دست دادن ابزارهای سیاسی هستند که اجازه ندهد آن‌ها توسعه‌طلبی خود را در کشورهای مختلف دنبال کنند و کشورهای ابرقدرت نه تنها به دیوان ملحق نشدند بلکه علیه آن نیز اقدام کردند.

 

این حقوقدان ادامه داد: ترجیح سیاست بر عدالت باعث شده، دیوان کیفری بین‌المللی به اهداف انسانی خود نرسد مثل تعریف جنایت تجاوز، عدم الحاق تروریسم به جرایم تحت پیگرد دیوان کیفری. 

 

در ادامه، باقر شاملو حقوقدان در ارتباط با قاعده منع بی‌کیفری گفت: قاعده منع بی‌کیفری یعنی نباید جرایم علیه انسان‌ها بی‌کیفر بماند و این اصل بعد از دوران روشنگری ایجاد شد. این قاعده در مصاف با مصادیق نقض حقوق بشر باید مورد بازنگری قرار گیرد. یکی از مصادیق نقض سیستماتیک حقوق بشر در عصر امروز، تحریم‌های یکجانبه آمریکاست که نه تنها ایران بلکه همه بشر را تحت تاثیر خود قرار داده است. امروزه زندگی اجتماعی تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته و این تحولات حتی در مفهوم انسان و خواسته‌های انسان نیز رخ داده است و بسیاری از روش‌های سنتی نیز تغییر کرده است و مثلا جنگ دیگر در فضای جغرافیایی نیست.

 

الکساندر آزادگان استاد اقتصاد سیاسی بین‌الملل در ادامه این نشست در رابطه با سلطه رسانه‌های امریکایی و ارتباط آن با نقض حقوق بشر گفت: ما پنج نوع تروریسم داریم که اولین آن تروریسم رسانه، دومی تروریسم اقتصادی، سومی تروریسم سایبری، چهارمی تروریسم نیابتی و پنجمی تروریسم بیولوژیک است. نوع جدید تروریسم، تروریسم سایبری است که هزینه کمتری دارد. ۴ نوع از این ۵ تروریسم در ایران وجود دارد. 

 

وی افزود: نقش رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور در عوام‌فریبی در داخل ایران حائز اهمیت است. مدیران بی‌بی‌سی فارسی و من و تو جزو یک فرقه مذهبی هستند که ۱۵۰ سال پیش در ایران سرکوب شدند. شبکه ایران اینترنشنال که صدای ریاض است، بودجه‌اش را از محمد بن سلمان می‌گیرد و شخص اول این شبکه شخصا به بن سلمان گزارش می‌دهد و بحث آن‌ها، براندازی است و رضا پهلوی یک روز درمیان برنامه دارد و بودجه آن چیزی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار است. 

 

این استاد دانشگاه افزود: مستندهایی وجود دارد از خلبان‌های ایرانی که در عراق اسیر بودند و اعلام کردند کسانی که آن‌ها را شکنجه می‌دادند اشخاص سلطنت‌طلبی بودند که با لباس نظامی پیش از انقلاب حاضر بودند و این سلطنت‌طلب‌ها به نوعی تروریست هستند که افراد در بند اسارت را شکنجه می‌دادند.


مطالب پربازدید سایت

یادی از مظلومیت شهید احمد وکیلی

شهیدی که تروریست‌های کومله گوشت بدنش را خوردند!

مرتضی دوران؛ نورنیوز

فرقه منافقین؛ نسخه ویرایش شده 2022

گزارشی از ابعاد پرونده حمید نوری- بخش اول

نشست آکسفورد چگونه منافقین را به «حمید نوری» رساند؟

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:

کشورهای غربی بدانند که ایران خود قربانی تروریسم است

ورود تکفیری‌ها به آشوب‌های کف خیابانی در ایران

کدهای عیان کارزار «ترور و تجزیه» برای «رافضی‌کشی»

روایت‌هایی از کینه تاریخی علیه ملت ایران

«کومله» یعنی رزمنده مجروح را با موزائیک سر بریدن

همه آنچه باید درباره کادرهای داعش در اغتشاشات جوانرود بدانید

چرا سپاه پاسداران مواضع پرچم سفیدها را پاک‌سازی می‌کند؟

علی شیرازی؛ خبرگزاری ایرنا

فخری زاده؛ نماد عزت و استکبارستیزی

جدیدترین مطالب

به مناسبت سالگرد شهادت شهید نادر خیر خواه

ترور بخشدار ایران در گیلان!

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان:

مبارزه همگانی علیه تروریسم در منطقه وحدت‌آفرین است

روایتی از جنایات منافقین در دهه شصت

ترور وحشیانه نانوا، کفاش‌ و بنگاهی‌ در ایران

در همایش پیام‌آوران عاشورا مطرح شد؛

منافقین با ۱۷ هزار ترور شعار زن، زندگی، آزادی می‌دهند

گزارشی از ابعاد پرونده حمید نوری

چرا سوئد در پرونده حمید نوری صلاحیت جهانی ندارد؟

۱۲ ادله قطعی که صلاحیت سوئد را نقض ‌می‌کند

استهکلم پای‌کار کوموله، منافقین و الاحوازیه

به مناسبت سالگرد شهادت این دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی

خاطره درخواست شهید فخری زاده از حاج قاسم+فیلم

مطالب پربازدید بخش خبر

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

نشست نقد و بررسی کتاب «میلیشیا» برگزار شد

پس از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دانش‌آموزان سراسر کشور انجام شد

دیدار آرتین سرایداران و خانواده دانش‌آموز شهیدعلی‌اصغرگویینی با رهبرمعظم انقلاب+فیلم

در ادامه شناسایی عناصر اصلی اغتشاشات و اخلالگران نظم عمومی

دستگیری لیدرهای مرتبط با گروهک منافقین در خوزستان+ فیلم

مهر 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان