نامه ایران درباره استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست‌ها در شمال عراق

https://cdn.isna.ir/d/2021/08/13/3/62003609.jpg

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد: با توجه به اقدامات مخرب و آشوب‌زای گروهک‌های تروریستی علیه مردم و امنیت ملی ایران و بی‌توجهی به هشدارها و اعتراضات مکرر در این رابطه، کشورمان انتخابی جز اعمال حق خود و پاسخ متناسب به حملات تروریستی نداشت.

به گزارش هابیلیان به نقل از ایسنا، نمایندگی کشورمان در نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل، با یادآوری اقدامات گروهک‌های تروریستی مستقر در شمال عراق، دلایل و انگیزه‌های اقدام نظامی علیه این گروهک‌ها را تشریح کرد.
ایران در این نامه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از قربانیان اصلی تروریسم در طول بیش از چهار دهه بوده است. گروهک‌های جدائی طلب و تروریست از قبیل گروهک حزب دموکراتیک کردستان ،گروهک‌های کومله، پژاک و پاک در منطقه اقلیم شمال عراق حضور دارند و از خاک عراق برای حملات تروریستی و مسلحانه علیه شهروندان و زیرساخت‌های اساسی ایران استفاده می‌کنند.
نمایندگی کشورمان اضافه کرد: این گروهک‌های مسلح که به عنوان گروه‌های تروریستی در چارچوب قوانین ایران شناخته شده‌اند، چندین کمپ آموزش تروریسم در خاک عراق و در منطقه اقلیم شمال این کشور برای به کارگیری، آموزش، تحریک، طرح‌ریزی ،سازماندهی، حمایت و انجام اقدامات تروریستی و همچنین عملیات خرابکاری در داخل خاک ایران فعال هستند.
در این نامه آمده است: صرفا از سال 2016 تاکنون، این گروهک‌ها 49 حمله تروریستی در داخل و نزدیک مرزهای ایران انجام داده‌اند که در نتیجه 24 نفر شهید و 32 نفر زخمی شده‌اند. بر اساس اطلاعات موثق، همه این حملات تروریستی برنامه‌ریزی شده،سازماندهی شده و اجرا شده از اقلیم شمال عراق بوده‌اند.

نمایندگی کشورمان در این نامه تصریح کرد: گروهک‌های تروریستی فوق‌الذکر با هدف سوء استفاده از تجمع مسالمت آمیز مردم در برخی شهرهای ایران، در جهت اهداف جنایتکارانه ترویستی خود، اقدام به تحریک، تسلیح و تجهیز تعدادی از گروهک‌های مرتبط تروریستی با سلاح‌های سبک کرده و با ورود به خاک ایران باعث آشوب، صدمه به اموال عمومی و خصوصی، بانک‌ها، آمبولانس‌ها و مقرهای پلیس شده که منجر به شهادت چندین نفر از ماموران انتظامی گردیده است . علاوه براین، یکی از جدی ترین توطئه‌های خرابکاری‌های تروریستی علیه تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز ایران کشف و خنثی گردیده است. این خرابکاری توسط گروهک تروریستی کومله برنامه ریزی شده بود.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران همچنین در این نامه افزود: با توجه به تهدیدات ترویستی جاری، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعتراض قوی خود را در چندین نوبت با ارسال یادداشت رسمی دیپلماتیک به وزارت امور خارجه عراق در خصوص تداوم وجود گروهک‌های تروریستی، کمپ‌های آموزشی آنها و حرکت آزاد انها و اقدامات مخرب آنها در داخل خاک عراق اعلام کرده است.


نمایندگی کشورمان  تصریح کرد: در  زمان برگزاری جلسه کمیته مشترک امنیتی بین دو کشور ،مقامات ذیربط در جمهوری اسلامی ایران ، مدارک غیرقابل انکاری را به عنوان اطلاعات قابل اتکا به مقامات حکومت جمهوری عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق  ارائه کرد. همچنین از این مقامات خواسته شد که اقدامات ضروری را براساس تعهدات عراق در چارچوب حقوق بین‌الملل، اصول روابط دوستانه و حسن همجواری و قانون اساسی عراق بعمل آورد. این اقدامات ضروری شامل کنترل، خلع سلاح، خودداری از پناه دادن تروریست‌ها و گروه‌های مسلح، کمپ‌های آموزشی آنها واقدامات‌شان تهدید جدی علیه امنیت ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی است.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران افزود: باوجود اعتراضات و هشدارهای  مکرر جمهوری اسلامی ایران، متاسفانه مقامات اقلیم شمال عراق، اقدامات موثر و قاطعی علیه تروریست‌ها در چارچوب مقررات بین‌المللی به عمل نیاوردند. تحت این شرایط و با توجه به حملات جاری تروریستی ،جمهوری اسلامی ایران انتخابی جز اعمال حق خود بر برای دفاع در چارچوب حقوق بین الملل به منظور حمایت از مردم،امنیت ملی ،حاکمیت و تمامیت ارضی نداشت. بر این اساس نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران چندین عملیات نظامی را در تاریخ ششم مهرماه جاری ( 28 سپتامبر 2022 )به عنوان پاسخ متناسب و ضروری به حملات تروریستی و مسلحانه که شهروندان و ساختارهای غیرنظامی ایران را هدف قرار داده بود، انجام داد. برای اطمینان از اینکه همه اقدامات انجام شده مطابق با قوانین بین‌المللی بشر دوستانه باشد، عملیات با سلاح‌های با دقت بالا انجام گرفت. در نتیجه برنامه‌ریزی عملیات برای هدف قرار دادن دقیق تاسیسات تروریست‌ها، محل استقرار، کمپ‌های آموزشی که گروه‌های تروریستی سلاح، آموزش می‌دیدند بدون تلفات ثانسانی صورت پذیرفت.

نمایندگی دائم ایران تعهد جمهوری اسلامی ایران حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی عراق را مورد تاکید قرار داد و از دولت جمهوری عراق خواست تا به عنوان عضو مسئول سازمان ملل بر پایه تعهدات بین‌المللی ،کنترل خود را بر کل سرزمین عراق در داخل مرزهای شناخته شده بین‌المللی گسترش دهد و از پناه گرفتن گروه‌های مسلح و تروریست که برنامه اقدامات تروریستی جنایتکارانه را دارند علیه شهروندان، امنیت ملی حاکمیت و تمامیت ارضی ایران جلوگیری کند.


نمایندگی کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران اعتقاد و تعهد راسخ خود به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق را با پاسخ مثبت و حمایت از درخواست دولت این کشور برای کمک به آن در مقابله با داعش و نیروهای وابسته به آن، که حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و موجودیت اقلیم شمال این کشور را تهدید می‌کرد، نشان داده و در این راستا سردار سپهبد شهید  سلیمانی نقش بی‌بدیلی را در شکست داعش و در جهت کمک به مردم و دولت عراق ایفا کرد تا جائی که مقامات اقلیم شمال عراق به ایشان به درستی عنوان قهرمان جنگ علیه تروریسم و ژنرال صلح نام دادند. ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی در جهت منافع داعش و دیگر سازمانهایی بود که از سوی شورای امنیت سازمان ملل در فهرست تروریستی قرار گرفته بودند
نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران  در پایان نامه خود از رئیس شورای امنیت خواست که این نامه به عنوان سند این شورا منتشر گردد.


مطالب پربازدید سایت

بنیاد هابیلیان

شهید سید مجتبی هاشمی

نشست کیفردهی به جرایم تروریستی

حمایت حقوقی از قربانیان تروریسم در ایران

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهدای ترور حمله تروریستی راسک و چابهار

دیدار با خانواده شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهار

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

منافقین و صهیونیست‌ها دست کمی از یکدیگر ندارند

حمله تروریستی خاش تحت حمایت کامل آمریکا بود

خانواده شهدای حمله تروریستی خاش ـ زاهدان از آمریکا شکایت می‌کنند

بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)

شبکه هرمی ترور

جدیدترین مطالب

بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)

شبکه هرمی ترور

بنیاد هابیلیان

شهید سید مجتبی هاشمی

حمله تروریستی خاش تحت حمایت کامل آمریکا بود

خانواده شهدای حمله تروریستی خاش ـ زاهدان از آمریکا شکایت می‌کنند

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

منافقین و صهیونیست‌ها دست کمی از یکدیگر ندارند

نشست کیفردهی به جرایم تروریستی

حمایت حقوقی از قربانیان تروریسم در ایران

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهدای ترور حمله تروریستی راسک و چابهار

دیدار با خانواده شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهار

مطالب پربازدید بخش خبر

مردم آلبانی استرداد و خروج اعضای گروهک منافقین را از دولت خود مطالبه کنند

دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین آغاز شد

دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

میزبانی از اعضای گروهک منافقین جرم محسوب می‌شود

سیدمحمدجواد هاشمی نژاد در مراسم بزرگداشت شهید حجازی و 1050 شهید ترور خراسان رضوی

بنیاد هابیلیان مظلومیت شهدای ترور را به گوش همگان خواهد رساند

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان