مروری تاریخی بر مواضع صریح آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره منافقین

Hashemimoze4

«دیگر کسی تروریست‌تر از منافقین پیدا نمی‌شود. شما می‌دانید این‌ها در ایران چه کار کردند، چه شخصیت‌هایی را شهید کردند، در چه اجتماعاتی این‌ها بمب منفجر کردند و چه جنایاتی که این‌ها کردند و همه را اعلام کردند و این‌ها تحت حمایت آمریکا بودند و امروز هم هنوز تحت حمایت آمریکا هستند.»

این بخشی از سخنان مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نمازجمعه تهران در سال 1383 است که گروهک تروریستی منافقین را به‌شدت تقبیح می‌کند و موضع صریح شفاف خود را درباره این جنایتکاران تاریخ اعلام می‌کند. اما این سخنان تنها موضع‌گیری او درباره منافقین نبود و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا زمان فوتش در موقعیت‌های مختلف موضع خود را نسبت به این گروهک منفور اعلام کرده است که به همت بنیاد هابیلیان سیر تاریخی این مواضع جمع‌آوری شده و در ادامه ارائه می‌شوند.

نکته قابل تامل تاکید بر حمایت آمریکا از تروریست‌ها و منافقین است. مرحوم آیت‌لله هاشمی رفسنجانی هرگاه از منافقین سخن گفتند آن‌ها را تروریست خطاب کرده و در کنار آن به نقش آمریکا در حمایت از این گروهک و تروریسم اشاره کرده‌اند و همیشه آمریکا مسئول اصلی این ترورها دانسته‌اند.

خانه‌های تیمی که از منافقین گرفتیم به اندازه یک شهر بود

«جناحی مثل مجاهدین خلق که به حق منافقین بودند و اسم جالبی است، نیروی عظیمی درست کرده بودند. چقدر از بچّه‏ها را فریفته بودند، چقدر خانه تیمی درست کرده بودند. خانه‏‌های تیمی‏ که ما تا به حال از این‌ها گرفته‌‏ایم، خودش به اندازه یک شهر است! سلاح‌هایی که از این‌ها گرفتیم، به اندازه چند لشکر چریک را می‏‌شود با آن مجهّز کرد. این‌ها در این مدّت چه غلطی کردند! غیر از این‌که چند نفر عوامل نفوذی‏شان، انفجاراتی انجام دادند. کاری که یک عامل نفوذی بکند، کار سختی نیست. این‌که عمل متهوّرانه و انقلابی و قهرمانانه‏ نیست. دزدی است، آمد آن‌جا، کلید برق را هم در یک موقعی می‏زند؛ آن‌که‌‏چیزی نیست. این‌ها چه کردند؟ این همه نیرو در زمینه مردم چرا هیچ موفقیّت‏ به دست نیاوردند؟»

نماز جمعه تهران؛ 5شهریور1361

Hashemimoze

 

انبیا پیشاپیش قافله شهدای انقلاب هستند

«عده‌‏ای هستند که در افق دیدشان خدا جلوه کرده و محو در حقیقت عظیم شده‌‏اند، از دور به آن نقطه اصلی خلقت نگاه می‏‌کنند، هدف را از او گرفته‏‌اند و در این مسیر راه افتاده‌‏اند و هر سنگ‌لاخی، هر دره‏‌ای، هر قله‌‏ای، هر ناهمواری در راه باشد، تحمل می‏‌کنند و از سرزنش خارهای راه نمی‌‏ترسند و جانشان را حاضرند در این راه بگذارند که انبیاء پیشاپیش این قافله هستند و همیشه هم کسانی دنبال این پیشتازان هستند. نمونه‏‌های آن همین شهدای هفتم تیر هستند. شهدای انفجار دفتر نخست وزیری هستند، شهدای عظیم جبهه‏‌ها هستند، شهدای مبارزه با منافقین هستند، شهدای راه انقلاب هستند.»

مصاحبه با روزنامه اطلاعات پیرامون حادثه هفتم تیر؛ 5تیر1363

آمریکا مسئول ترورهای منافقین است

«منافقین در آمریکا دفتر دارند. اعانه جمع می‌کنند، تظاهرات می‌کنند، با رادیو و روزنامه‌های آن کشور مصاحبه می‌کنند. پس آن‌ها مسئول ترورهایی هستند که منافقین در ایران می‌کنند. مگر اینان در ایران کثافت‌کاری نمی‌کنند؟ هواپیما دزدی می‌کنند، ترور و تخریب ندارند؟ آمریکا این را می‌داند، پس ما باید تمام این مسئولیت‌ها را به گردن آمریکا بگذاریم و مستقیماً بگوییم آمریکا ترور می‌کند.»

مصاحبه با هفته نامه کیهان هوایی؛ 11فروردین1366

امروز منافقین هیچ آورده‌ای ندارند و به پوچی مطلق رسیده‌اند

«این‌ها [منافقین] در این مسیر هی ریزش کردند و افتادند و یک به یک به روزگار بدی مبتلا شده که آخرین آن را همین حوادث اخیر منافقین می‌بینیم و این گمراهی که الان نصیب ضدانقلاب شده به طور کلی [در] همه‌جا الان نیروهای ضدانقلاب را که به خارج رفتند، این‌ها را تحت مطالعه قرار بدهیم و مقایسه کنیم این‌ها را با کسانی که در درون انقلاب و در درون کشور ماندند و مسیر خودشان را همین طور ادامه دادند و ببینیم آن‌ها چه چیزی به‌دست آوردند و چه سرنوشتی برای خودشان درست کردند و تا امروز چه چیزی در دستشان دارند، هر چه که گفتند امروز ریخته‌ است و هیچ همراه خودشان ندارند و به تعبیر خودشان به پوچی مطلق رسیدند. عاقبت الان آن‌هایی که در عراق با رژیم صدام علیه جمهوری اسلامی همکاری منافقین می‌کردند، چه چیزی از تاریخ همراه خودشان دارند، و اگر مبارزه کردند و اگر زحمت کشیدند، حالا آن‌ها چه چیزی همراه خودشان دارند؟ به کجا رسیدند؟»

سخنرانی به مناسبت سالروز شهادت رجایی و باهنر؛ 7شهریور1367

آمریکا و فرانسه حامی اصلی تروریست‌های منافق هستند

«نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور ما، رئیس دیوان‌عالی کشور و افراد زیادی از کشور ما در ماجراهای تروریستی از بین رفتند. همه این‌ها تحت حمایت کشورهای غربی و از جمله کشور خود شما [فرانسه] قرار گرفته‌اند. رسانه‌های شما هم در اختیار آن‌ها است. شما هم می‌دانید که کشورهای شما [آمریکا، فرانسه، انگلیس] به‌شدت روی فالانژها نفوذ دارند و آن‌ها خودشان را حامی تروریسم و حامی گروگان‌گیر حساب نمی‌کنند و ما را متهم می‌کنند.»

مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانسه؛ 19بهمن1367

صدام و منافقین خود را برای گرفتن تهران آماده کرده بودند   

«در حمله سراسری صدام به همراه منافقین به ایران، این‌ها خیال می‌کردند که ما دفاع هم نمی‌توانیم بکنیم. لذا آن حمله سراسری را کردند و حتی منافقین را به قصد تهران آماده کرده بودند. دوباره فرمان مقاومت امام صادر شده که یک شکست عراق و منافقین در عملیات مرصاد منظره جالبی آن دفاع نهایی بود که نیروهای رژیم بعثی را در ایران حسابی تارومار کردیم. منافقین را به آن روز انداخته و در کیسه کردیم و تقریباً اکثرشان را منهدم کردیم.»

مصاحبه با گروه تلویزیونی سپاه؛ 20شهریور1376

منافقین رسوایی بزرگی برای آمریکا هستند

«منافقین برای آمریکا یک رسوایی شد. آمریکا بعد از یازده سپتامبر قیافه ضدتروریست به خود گرفته بود. الان بدترین تروریست‌های دنیا را در دامن خود می‌پروراند. کسانی که در نمازجمعه بمب منفجر می‌کنند. اصلا ما چنین تروریستی را در هیچ جای دنیا نداریم که این‌گونه عمل کنند. معلوم شد که آمریکا دروغ می‌گوید. البته نمی‌تواند ادامه دهد. چون هم مردم عراق از آن‌ها عصبانی هستند و هم دنیا نمی‌خواهد.»

مصاحبه با واحد مرکزی خبر؛ 10اردیبهشت1382

Hashemimoze1

امروز هم منافقین اگر بتوانند کارهای تروریستی انجام می‌دهند

«منافقین از اوّل یک گروه تروریستی در ایران بودند. همان موقعی که هیچ ادعایی هم نداشتند. بعد هم که به عراق رفتند، به‌عنوان جاسوس و همکار عراق در جنگ علیه ایران شرکت کردند و در تمام این مدّت به‌عنوان ستون پنجم برای عراق کار می‌کردند و هنوز هم اگر بتوانند کارهای تروریستی می‌کنند. حتی آمریکایی‌ها می‌دانند که در ایران ترور آمریکایی‌ها با حرکت منافقین در زمان رژیم شاه آغاز شد.»

مصاحبه با شبکه جهانی العالم؛ 27اردیبهشت1382

آمریکا درحالیکه به تروریست‌بودن منافقین اذعان دارد از آن‌ها حمایت می‌کند

«نکته دیگر راجع به منافقین، به رفتار مشکوک آمریکایی‌ها با این گروه در عراق برمی‌گردد که عده‌ای از هیئت حاکمه این کشور علی‌رغم اعلام رسمی تروریست بودن منافقین با آن‌ها همکاری می‌کنند. نقض آشکار مصوبه دولت و مجلس آمریکا در خصوص گروهک منافقین تاکنون نقطه ضعف بزرگی برای آمریکا در جهان بوده، چرا که متهم به برخورد دوگانه با تروریست‌ها شده است. به نظر من انجام چنین اشتباهات بزرگ سیاسی به‌دلیل محاسبات غلط استراتژیست‌های آمریکایی است که می‌تواند عمدی و برای خراب کردن رقیب و یا از روی خطا به‌دلیل بی‌تجربه بودن باشد.»

مصاحبه با روزنامه جمهوری اسلامی؛ 3تیر1382

امروز منافقین آنقدر ذلیل شده که هیچ جایگاهی در دنیا ندارد

«می‌توان یک محاسبه ساده‌ کرد که سرنوشت منافقین که عزیزان ما را از ما گرفتند، چه شد و خداوند چه شرایطی برای آن‌ها بوجود آورده است. منافقین در عراق ذلیل هستند و در پادگان محصورند. مردم عراق منتظرند تا دست حمایت آمریکا از آن‌ها کوتاه شود تا از آن‌ها انتقام بگیرند و بیرون برانند. نه در کشور خودشان آن‌ها را می‌پذیرند و نه در دنیا جایی دارند، چون تروریست شناخته شده‌اند و امروز گروه تروریستی نمی‌تواند جایی در دنیا برای خودش باز کند. این‌ها همان جوان‌هایی بودند که در کنار شهدای ما مبارزه می‌کردند، اما منحرف شدند و بدفهمی و جنایت کردند و به سزای اعمال خودشان هم رسیدند.»

دیدار اعضای ستاد بزرگداشت و خانواده‌های شهدای هفتم تیر؛ 6تیر1383

تروریست‌تر از منافقین پیدا نمی‌شود

«دیگر کسی تروریست‌تر از منافقین پیدا نمی شود که شما می‌دانید این‌ها در ایران چه کار کردند، چه شخصیت‌هایی را شهید کردند، چه اجتماعاتی این‌ها بمب منفجر کردند و چه جنایاتی که این‌ها کردند و همه را اعلام کردند و این‌ها تحت حمایت آمریکا بودند و امروز هم هنوز تحت حمایت آمریکا هستند اگر آمریکا دستش را از بالای سر این‌ها بردارد مگر مردم عراق می‌گذارند این‌ها در آن‌جا بمانند.»

خطبه‌های نماز جمعه تهران؛ 2مرداد1383

منافقین اسیر و جیره‌خوار آمریکا هستند

«منافقین را ببینید، همین آدم‌هایی که از ایران فرار و جاسوسی کردند. علیه نیروهای مسلح ما و علیه کشورشان خیانت کردند و این همه ظلم به مردم کردند، الآن چه روزگاری دارند. در قبرستان کوچکی در یک پادگان اسیر هستند و جرأت نمی‌کنند بیرون بیایند. خوشحالی آن‌ها این است که آمریکا پذیرفته که آن‌ها به عنوان گروه کوچک گرفتار، فعلاً در جامعه حق حیات داشته باشند که البته آمریکا چنین حقی نداشت. آن‌ها بدترین تروریست‌های دنیا هستند و باید کیفر ببینند. به روزگاری افتادند که جیره‌خوار و اسیر و بدون آینده، ‌بی‌پناه و بی‌هدف و پوچ هستند. اصلاً چرا زنده‌اند؟ به کجا می‌خواهند بروند؟ ‌به چه‌ کسی می‌خواهند خدمت کنند؟ ‌بدترین و نکبت‌بارترین سرنوشت برای انسان همین است.»

سخنرانی در مراسم یادواره سرداران و ۶۲۰۰ شهید استان لرستان؛ 29مرداد1383

شکست منافقین و ارتش عراق در مرصاد پیروزی‌های قبلی را تکمیل کرد

«آخرین صحنه برخورد ما هم خیلی معنادار بود. آن‌ها [رژیم بعث عراق] فکر می‌کردند کار ما به جایی می‌رسد که می‌توانند کاری انجام بدهند. منافقین را در عراق با امکانات خود مسلح کرده و با حمایت ارتش عراق وارد خاک ایران کرده بودند که در حوالی کرمانشاه منهدم شدند و به درک رفتند و آخرین صحنه هم با پیروزی ما در مقابل نفاق ختم شد که پیروزی‌های قبلی را تکمیل کرد.»

سخنرانی در مراسم یادواره شهدای پاکدشت؛ 7مهر1383

منافقین به دنبال حذف چهره‌های تاثیرگذار انقلاب بودند

«آن چیزی که بطور واقعی این فضا را پر می‌کرد، صفای باطن، آثار ارزشمند و خلوص همان شهدا بود. برای همه روشن است که طراحی دشمنان انقلاب این بود که اگر گروهی از شخصیت‏‌های تأثیرگذار و چهره‌های انقلابی را از جامعه بردارند، امام تنها می‌ماند و می‌توانند انقلاب را از پای درآورند. آن‌ها از شهید قرنی شروع کردند و شهید دکتر مفتح چهارمین یا پنجمین شهیدی بودند که به دست منافقین به شهادت رسیدند.»

سخنرانی در مراسم بزرگداشت شهیدمفتح؛ 20آذر1383

منافقین دیگر نه روی بازگشت به ایران را دارند و نه جایی در دنیا

«منافقین که همراه بعثی‌ها می‌جنگیدند و جنایت می‌کردند و به عنوان ستون پنجم دشمن عمل می‌کردند و برخی شهدای ما بدست منافقین به شهادت رسیدند، الان ذلیل شدند و در پادگانی بصورت اسارت در اختیار آمریکایی‌ها هستند. این همه برای آن‌ها جاسوسی کردند، ولی هنوز نتوانستند وفاداری خودشان را ثابت کنند و سرنوشت بسیار مهمی دارند که نه روی بازگشت به ایران را دارند و در دنیا به عنوان تروریست، جایی ندارند. جیره خور و مزد بگیر و در محاصره ارتش آمریکا با سرنوشت نامعلوم و قطع ارتباط شده با خانواده و فامیل هستند که این نتیجه دشمنی آن‌ها با اسلام و انقلاب شد.»

 سخنرانی در مراسم یادواره شهدای روحانی استان گلستان؛ 19اسفند1383

جاسوسی و مزدوری برای آمریکا سرنوشت منافقین است

«ما این روزها سالگرد شهادت شهید صیادشیرازی را بدست منافقین داریم که باز می‌بینید منافقین در چه روزگاری هستند خوشحال‌اند که جیره‌ای، آمریکایی‌ها در اردوگاه‌ها یا بازداشتگاه‌ها به آن‌ها بدهند که از گرسنگی نمیرند و اجازه بدهند سرپناهی داشته باشند و آینده بسیار نامعلومی دارند که هیچ‌جا، جای آن‌ها نیست جز آن‌جاهایی که این‌ها حاضر باشند به عنوان جاسوس و مامور و مزدور آن‌ها پست‌ترین کارها را برای آن‌ها بکنند، به ملت‌شان خیانت بکنند، به کشورشان خیانت بکنند، جاسوسی بکنند، دروغ بگویند و پول بگیرند یک چنین چیزی برایشان مانده است. دیگر از این ذلیلانه‌تر سرنوشتی می‌توانید پیدا بکنید.»

نماز جمعه تهران؛ 19فروردین1384

منافقین با شعار ضدامپریالیستی اکنون جیره‌خوار آمریکا هستند

«منافقین کسانی هستند که کارشان را با کشتن آمریکایی‎ها در ایران شروع کردند. سال‎های پنجاه، اولین عملیات آن‌ها در چیذر بود که چند آمریکایی را کشتند و بدنشان روی درختان متلاشی شد و بعد از آن هم شعار ضدامپریالیستی داشتند. همان‌ها را تبدیل به عامل خودشان کردند که اگر آن‌ها را نگه دارند، سند دروغگویی آمریکاست و اگر محدودشان کنند، چیز خوبی است و اگر بخواهند به عنوان تروریسم با آن‌ها رفتار کنند، خواسته ماست.»

دیدار اعضای شورای هماهنگی جوانان ایران اسلامی؛ 7اردیبهشت1384

وقتی صحبت از تروریسم می‌شود، کشوری که القاعده را خلق کرده و به جان منطقه ما انداخته، نمی‌تواند مدعی مخالفت با تروریسم باشد. کشوری که سازمان منافقین را که سراسر زندگی آن‌ها ترور و جنایت است و در خود آمریکا به عنوان گروه تروریسم شناخته شد، زیر چتر خود می‌گیرد، نمی‌تواند بگوید علیه تروریسم مبارزه می‌کند.

مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز؛ 2خرداد1384

ایران بیش از هر کشوری قربانی تروریسم است

«تروریسم، ما بیش از هر کشوری قربانی تروریسم هستیم و واقعاً از تروریست‌ها متنفریم و آن‌ها را مضرّ می‌دانیم که برای دنیا و ما و برای همه مضرّ هستند. ما صادق هستیم. ولی آمریکایی‌ها صادق نیستند. آن‌ها الان منافقین را با این‌که خودشان حکم کردند که این‌ها تروریست هستند، نگه داشتند. تاریخ این‌ها با ترور و آدم‌کشی عجین است، ولی ما این‌گونه نیستیم.»

مصاحبه با جمعی از دانشجویان؛ 4خرداد1384

به آقای بوش بگویید از تروریسم حمایت نکند

«باید به آقای بوش بگویید که آن‌ها از تروریسم حمایت نکنند. چون الآن آن‌ها از تروریسم و منافقین حمایت می‌کنند و آن‌ها را در اختیار دارند و منافقین در پایتخت آمریکا فعال هستند. القاعده را هم آمریکایی‌ها خلق کردند و از اعمال تروریستی اسرائیل هم حمایت می‌کنند، ولی ما چه موردی داریم؟ ما همیشه قربانی ترور بودیم. هیچ کشوری به اندازه‌ ایران گرفتار تروریسم نبوده است.»

مصاحبه با شبکه B.B.C؛ 23خرداد1384

«آمریکا خود مسؤل به وجود آمدن گروه القاعده بود و در حالی که منافقین که هویت تروریستی آن‌ها در اروپا و آمریکا مورد تأیید است، در حال فعالیت در این کشورها هستند، ما را به تروریست بودن متهم می‌کنند که این قضاوت ظالمانه‌ای است. ما قربانی واقعی تروریسم هستیم و همین روزها که در تهران هستید، شاهد انفجارهایی که دراین شهر صورت می‌گیرد [انفجار یک بمب در تهران و 4 بمب در اهواز به تاریخ 22/03/1384]، می‌باشید و می‌بینید هم قربانی تروریسم هستیم و هم بیش از هر کشوری با این پدیده شوم مبارزه کرده‌ایم.»

مصاحبه با شبکه تلویزیونی C.N.N؛ 24خرداد1384

منافقین بعد از کشتار و ترور اکنون در دامن آمریکا جاسوسی می‌کنند

«آن‌ها برای یکی دو سال آبروداری کردند، دوره‌ای بود که می‌خواستند خودشان را معروف کنند و بعد واقعیت آن‌ها کشف شد. بعدها شورش‌ها، کشتارها، ترورها و جاسوسی‌ها را داشتند و با بنی‌صدر پیوند خوردند و بعد هم به عراق رفتند. برای کسی بدتر از این نمی‌شود که به کشوری برود که مُحارب ملت خودش هست و رذیلانه علیه ملت خود فعالیت کند. وقتی که بچه‌های ما در جبهه شهید می‌شدند، آن‌ها این‌گونه رفتار می‌کردند. بعد کاملاً در دامن آمریکا قرار گرفتند و خبرفروشی می‌کنند. حتی خبر دروغ جعل می‌کنند و می‌فروشند. هیچ افتخاری برای آن‌ها وجود ندارد.»

دیدار اعضای بنیاد هابیلیان؛ 10اسفند1384

Hashemimoze5

 

 

«از نظر ما درس دیگر این است که منافقین به مردم عراق پناه بردند، آن‌ها در جنگ بسیار به ما خیانت کردند. الان این‌گونه در عراق ذلیل شدند و جیره‌خوار هستند و در محاصره قرار دارند. در آینده اگر سرنوشت مردم عراق به دست خودشان بیفتد، منافقین چیزی نخواهند داشت.»

دیدار اعضای اتحاد جامعتین العراقی فی ایران؛ 11خرداد1385

منافقین شخصیت‌های برجسته انقلاب را ترور می‌کردند

«یکی از کارهای زشت آن‌ها [منافقین] انفجار دفتر حزب جمهوری است که در یک لحظه این همه انسان‌های پاک، بزرگوار و عزیز را از ملّت ایران می‌گیرند. آن‌ها اوّل تلاش کردند که ترور شخصیتهای انقلاب را انجام بدهند. در دوره‌ای از لحاظ شایعات و دروغ، فشارهای بسیاری آورده بودند و بیش از همه به دکتر بهشتی این‌گونه فشارها وارد می‌شد. وقتی که ایشان شهید شدند، امام فرمودند: «بهشتی مظلوم زیست و مظلوم رفت و خار چشم دشمنان بود».

سخنرانی در مراسم سالگرد شهدای هفتم تیر؛ 7تیر1385

شکست منافقین در مرصاد آن‌ها را به کما برد

«آن‌ها محاسبه می‌کردند و می‌گفتند: وقتی جنگ تعطیل شد، نیروها سرخورده می‌شوند و یک عدم رضایتی از نظام پیش می‌آید. وضع داخلی متشنج می‌شود. آن موقع نیروی فشاری مثل منافقین بدون اینکه بگویند خارجی‌ها حمله کرده‌اند، شکل می‌گیرد. منافقین در چنین شرایطی، امیدوار بودند. برای همین است که نیروهای خارجی می‌گویند عملیات مرصاد یک ضربه کاری به آن‌ها بود که خوردند. البته این توطئه هم، یک توطئه خیالی بود و چنین چیزی اتفاق نمی‌افتاد. ولی همین امید واهی آن‌ها هم به باد رفت. از آن به بعد منافقین به حالت کما رفتند و با حرف، شعار و دروغ خودشان را زنده نگه می‌دارند.»

مصاحبه در خصوص عملیات مرصاد؛ 2مرداد1387

گروه‌هایی که وابسته بودند و بعدها وابستگی آن‌ها معلوم شد و امروز هم خیلی واضح در دامان آمریکا، اسرائیل، استکبار و ارتجاع هستند، فکر می‌کردند از راه ترور، انفجار و مبارزات به اصطلاح مسلحانه می‌توانند این انقلاب عظیم مردمی را در جهت خواسته‌های خود پیش ببرند. اشتباه بزرگی کردند، وقتی به جنایت‌های ترور و تخریب آلوده شدند، بدترین کارهایی را که ممکن بود، انجام دادند. یعنی به طور کلی سقوط کردند.

 مصاحبه درباره آیت‌الله اشرفی اصفهانی؛ 24شهریور1387

منافقین نقش زیادی در کشتار اعراب و کردها داشتند

«منافقینی که در عراق هستند، مدت‌های طولانی‌ با صدام همکاری کردند، علیه ایران جنگیدند، جاسوس و ستون پنجم عراق در ایران بودند. در خود عراق، بعد از جنگ، وقتی که مردم عراق علیه صدام قیام کردند، در نهضت مردم عراق، منافقین نقش زیادی در کشتار عرب‌ها و کردها داشتند که الان هم آمار و ارقام آن موجود است. طبیعی است که آن دسته از مردم عراق که بچه‌هایشان به دست منافقین کشته شدند و امروز در عراق حاکم هستند، به این آسانی حاضر نیستند که آن‌ها در کنار بغداد حضور داشته باشند. آمریکاست که آن‌ها را در آن‌جا نگه داشته است.»

مصاحبه با یک فیلم‌ساز فرانسوی؛ 2دی1388

Hashemimoze2

 


مطالب پربازدید سایت

مطالب پربازدید بخش خبر

مقام ارشد اطلاعاتی حزب بعث در گفت‌وگو با الشرق الاوسط؛

ترورهای شهید بهشتی و رجایی طرح اطلاعات عراق با همکاری منافقین بود

هشتمین روز نمایشگاه بین المللی کتاب 1402

آثار پرفروش هابیلیان در نمایشگاه بین المللی‌کتاب تهران

مهر 1359
4 شنبه 5 شنبه جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان