مروری بر ترور بزرگان دینی از دوره حضرت علی تا شهدای هسته‌ای

62040150

نمایش «عصر خون» با همراهی گروهی از استان کرمانشاه به واقعه ترور بزرگان دین و دفاع مقدس از زمان حضرت علی (ع) تا شهدای هسته‌ای می‌پردازد.

 

به گزارش هابیلیان به نقل از ایسنا این نمایش خیابانی از جمله آثاری است که به مناسبت هفته دفاع مقدس و اربعین حسینی اجرا می‌شود.

 

هومن روح‌تافی نویسنده و کارگردان این تئاتر خیابانی درباره جزئیات این نمایش می گوید: در ابتدا لازم می‌دانم این توضیح را ارائه دهم که تا پیش از این قرار بود گروه ما با دو نمایش «عصر خون» و «آزادگان» در این اجراها حاضر شود که طبق دستور و مصوبات شورا، نمایش «آزادگان» قابلیت اجرای مجدد نداشته و مقرر شد با یک نمایش با این اجراها همراه شویم.

 

روح‌تافی با اشاره به اینکه تئاتر خیابانی، فرصت بسیار مغتنمی به منظور پرداختن به موضوعات گوناگون را در شرایط کنونی به وجود می‌آورد، تصریح می‌کند: همه ما می‌دانیم که هر قدر هم به موضوعات مهمی همچون دفاع مقدس و شهدای اسلام پرداخته شود باز هم کم است؛ به ویژه آنکه در شرایط فعلی با شیوع یک بیماری در سراسر جهان، ممکن است به وجود آمدن برخی درگیری‌ها پیرامون مسئله سلامت، افراد را از یادآوری چنین ارزش‌هایی و اثرگذاری فرهنگی آن غافل سازد.

 

این کارگردان خاطرنشان می کند: ما اهالی خانواده تئاتر نباید تئاتر را تعطیل کنیم چرا که هنر مرهم دردی بر زخم‌های روحی جامعه است و اتفاقاً با توجه به وضعیت موجود، تئاتر خیابانی بهترین فرصت برای آشتی نگه داشتن مردم با مقوله هنر و فرهنگ است.

 

او با تقدیر از ایجاد فرصت تئاترهای خیابانی در هفته دفاع مقدس و آستانه ایام اربعین حسینی می افزاید: چه بسا باتوجه به مشکلات اجراهای صحنه‌ای و موانع موجود، تئاتر خیابانی بیش از هر گونه دیگر نمایشی می‌تواند به ترویج و توسعه مبانی فرهنگی به ویژه در زمینه فرهنگ انقلاب و دفاع مقدس یاری رساند.

 

روح‌تافی معتقد است که ظرفیت‌های تئاتر خیابانی در زنده نگه داشتن شهدای هشت سال دفاع مقدس بسیار بیشتر از یک تابلو یا بنر تبلیغاتی است چرا که تئاتر به شدت دارای محتوا و فرصت ارتباطی با مخاطب بوده و ایستایی مردم در کنار یک تئاتر خیابانی به شکل مشهود و ملموس است.

 

او در پایان با تأکید بر اینکه میزان اثرگذاری اجراهای خیابانی بر خلاف دیگر گونه‌های هنری به شکل زنده قابل ارزیابی است، می گوید: اگر بنا داریم به مدد هنرهای نمایشی، نسل‌های جدید را با ارزش‌های موجود در جریان انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس آشنا سازیم، باید به سراغ ایده‌های نو رویم و تلاش حداکثری خود را به کار بندیم که توجه نسل‌های نو را به سمت این موضوعات جلب کنیم.

 

گفتنی است ۴۰ تئاتر خیابانی با ۱۲۰ اجرا به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و ایام اربعین حسینی از ۳۱ شهریور تا ششم مهرماه سال جاری به همت کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی در استان‌های تهران، کرمانشاه، کردستان، ایلام و منطقه آزاد اروند در بوستان‌ها، گلزارهای شهدا و مناطق عملیاتی اجرا می‌شوند.


مطالب پربازدید سایت

جدیدترین مطالب

بررسی حمله داعش به مجلس شورای اسلامی

داعش از آسمان رؤیاهایش به زمین سخت واقعیت سقوط کرد

شهید ترور

شهید جلیل رسولی

روایت دوستان از شهید عبدالله رودکی

 اسراییلی‌ها چندین بار جشن ترور او را برگزار کردند

در گفت‌وگوی هابیلیان با پدر شهیدان آبیز

یک لحظه صحنه کربلا را با چشمان خودم دیدم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

جزئیات حمله تروریستی به مرزبانان سراوان

نگاهی به چهار دهه رویکرد منافقین به خانواده

خانواده کشی در فرقه تروریستی رجوی

مطالب پربازدید بخش خبر

مقام ارشد اطلاعاتی حزب بعث در گفت‌وگو با الشرق الاوسط؛

ترورهای شهید بهشتی و رجایی طرح اطلاعات عراق با همکاری منافقین بود

هشتمین روز نمایشگاه بین المللی کتاب 1402

آثار پرفروش هابیلیان در نمایشگاه بین المللی‌کتاب تهران

مهر 1359
4 شنبه 5 شنبه جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان