شکست روحیه مقاومت با ابزار «ترور»

IMAGE635079330340235796یکی از اقداماتی که منافقین پس از شکست تئوری جنگ مسلحانه و در طول سال‌های جنگ تحمیلی در زیر سایه صدام حسین انجام می‌دادند، پیگیری خط ترور افراد در داخل کشور بود. به‌عبارت‌دیگر آتش سلاح‌های منافقین در این دوران کسانی را به کام مرگ فرو می‌برد که در جبهه‌ها در برابر ارتش صدام ایستادگی می‌کردند. این اقدامات با هدف تضعیف جبهه نیروهای خود و دلسردکردن مردم انجام می‌گرفت. منافقین بدین‌منظور با اعزام تیم‌های ترور به داخل کشور و ایجاد فضای رعب و وحشت، سعی در شکستن روحیه مقاومت مردم و مسئولین در پشت جبهه را داشتند.

 

 اسناد به‌جامانده از منافقین در عراق و همچنین خاطرات افراد جداشده از این گروهک، بسیاری از حقایق ناگفته درخصوص بررسی اهداف و اقدامات مشترک رژیم صدام و منافقین در این دست از عملیات‌ها را بیان می‌کند. شرح مذاکرات سران منافقین با مسئولین استخبارات عراق که در آرشیو اسناد بنیاد هابیلیان موجود است گواهی بر این مدعاست.

 

در یکی از جلسات مشترک نماینده منافقین با نمایندگان استخبارات، افسر امنیتی عراق با ارائه تحلیل شرایط داخل ایران توصیه می­کند که مجاهدین باید دست به عملیات مسلحانه بزنند و رأس تشکیلات باید نزدیک میدان عملیات و صحنه باشد:

«افسر سازمان اطلاعات و امنیت عراق: ما ضرب‌المثلی به عربی داریم و می­گوییم هر کس از دیده دور باشد، از قلب نیز دور باشد. بنابراین ما اصرار داریم که ارتباط و تماسی فیمابین سازمان و مردم وجود داشته باشد. برای بالابردن روحیه امید در آن‌ها و تبلیغات و اطلاع‌رسانی هم خوب است؛ ولی برای نظامی مانند نظام [امام] خمینی ضروری است که دست به عملیات مسلحانه بزنید. عامل مکمل آن وجود فرماندهی سازمان نزدیک صحنه و میدان می­باشد.

 

عباس داوری: ما در این موضوع با شما وحدت داریم. یعنی شما به ما توضیح دادید که از طرف رهبری صدام تمام درها به روی ما باز است. چه کمکی از دست ما بر می­آید نمی­دانیم. یا اینکه احتیاج است به ما بگویید چه کاری باید بکنیم. از طرف دیگر شما را نماینده دولت عراق و نماینده حزب بعث می­دانیم و شما باید این مشکلات ما را حل کنید. [...] ما الان مسئله جنگ را خوب می­فهمیم و مشکلات شما را هم خوب درک می­کنیم اما از اون طرف خودمون را جدا از سیستم جنگی شما نمی­دونیم؛ یعنی خودمان را جزء سیستم جنگی شما می­دانیم.»

 

عباس داوری تأکید می­کند که به توصیه عراقی­ها حتی هسته­های تبلیغاتی خود را در داخل ایران مسلح ساخته­اند. درخواست مکرر منافقین برای دریافت سلاح جهت عملیات ترور در داخل ایران قابل توجه است:

«عباس داوری: بنابراین تصمیم گرفتیم هسته­های تبلیغاتی خودمان را هم کاملاً مسلح کنیم. یعنی علاوه بر تیم­های نظامی خودمان که می­جنگند و می­روند ایران و علاوه بر آن‌ها تیم­های تبلیغاتی را هم می­خواهیم مسلح کنیم و این­ها همشون نیاز به سلاح کمری دارند و با توجه به اینکه ما مسلسل­های یوزی هم در داخل کشور ایران داریم و این­ها هم فشنگ­هاشون یک­جور است، 200 هزار تا هم فشنگ 9 میلیمتری می­خواستیم.

 

افسر سازمان اطلاعات و امنیت عراق: از شما سوالی دارم راجع به مطالبی که صدا و سیمای ایران آن را پخش کرده، درباره دستگیری برخی از نیروهای مخالف ایران و سلاح­هایی که از آن‌ها ضبط شده است؛ آیا این صحیح است؟ صحت آن را مشخص کنید و این مسئله چقدر تأثیر بر روی افکار عمومی مردم ایران دارد؟

عباس داوری: بالأخره دولت ایران اعتراف کرد در 3 سال گذشته بیش از 300 سوءقصد [توسط منافقین انجام] شده. در 3 سال گذشته بیش از 10 بار گفته­اند 90 درصد مجاهدین در ایران از بین رفته­اند. در این جریانات طبیعی است که ما تلفاتی داشتیم و افرادی از ما را دستگیر کرده­اند. بین10 تا 15 نفرند، اون‌هایی که مستقیماً در تیم آتش بودند و توی این صحبت اخیر که با برادر مسعود داشتیم و گزارشات مختلفی که رسیده بود نشون‌دهنده همین مسئله بود و به همین دلیل که حتی خواستیم که هسته­های تبلیغاتی خودمان را مسلح کنیم.»

 

اين مسئله را حتی مسعود رجوی و مهدی ابريشمچی در گفتگوهای خود با مقامات عراقی مورد تأكيد قرار می­دهند:

«به طور متوسط در توی شهر حساب می­کردیم 10 تا باید می­خوردیم تا یکی می­زدیم. چون امکان تجمع و تشکل نداشتیم. باید روی تیم­های دو نفره، سه نفره سرمایه­گذاری می­کردیم با راندمان خیلی پایین.»

 

ابریشمچی: امیدوارم که شما هم پیگیری کنید که در همان فرصت­هایی که ایشون (صدام) قول دادند عمل کنند. و طبعاً در اولین فرصتی که مسلسل «بی‌کاسی» به دستتون رسید، به ما هم بدهید؛ حتی اگر 10 تا بود.

 

افسر سازمان اطلاعات و امنیت عراق: لازم است پیش خود آقای رئیس‌جمهور این مسئله مطرح شود.

 

ابریشمچی: پس همان­طور که می­گویید قرار شده اون سهمی که باقی مونده از درخواست­های قبلی تا آخر این هفته بدهند تمامش را؛ اگر فردا هم بدهید ما آماده تحویل‌گرفتن هستیم.»

 

در ادامه این مذاکرات، تلاش بی‌دریغ مسئولان عراقی­ برای تأمین سلاح منافقین جهت عملیات ترور در داخل ایران جالب توجه است. افسر سازمان امنیت عراق عنوان می‌کند که برای تأمین سلاح‌های موردنیاز منافقین با ۳ شرکت مذاکره کرده‌اند:

«افسر سازمان امنیت عراق: من امروز یا فردا کار را دنبال می­کنم.

 

عباس داوری: از نظر میزان هم هر چقدر زیادتر باشد، ما قبول می­کنیم. حتی تا 1000 قبضه هم ایرادی ندارد.

 

افسر سازمان امنیت عراق: در رابطه با سلاح­های مورد نیاز شما با 3 شرکت صحبت کردیم و با سفارت خودمون مکاتباتی انجام دادیم. قرار شد آن‌ها هرچه سریع­تر خریداری، تهیه و ارسال کنند و تحویل شما داده شود.

 

عباس داوری: خیلی ممنون از همه زحماتی که می­کشید. در همین رابطه اون سیستمی که ما قبلاً داشتیم، سلاح­هایی که 6 ماهه می­خواستیم، این سلاح­های کمری را زودتر به ما تحویل دهید.

 

افسر سازمان اطلاعات و امنیت عراق: آنچه می­خواستید تأمین خواهد شد.

 

عباس داوری: خیلی خوب متشکرم و اما می­ماند طلب سابق ما یعنی سلاح آمریکایی.

 

افسر سازمان اطلاعات و امنیت عراق: الان دو تاشون شدند سه تا و تمام دنیا را هم شلوغ کردند. راجع به سلاح­های آمریکایی ما با 3 شرکت صحبت کردیم که تأمین کردند و حتی300 قبضه سلاح هم تحویل شما خواهد شد که حتی اضافه هم باید تحویل بگیرید. قول به من دادند بعد از عید فطر سلاح­ها برسد؛ البته مهمات قبلاً رسیده بود فقط منتظر سلاح هستیم.

 

عباس داوری: ما تا از این سلاح­ها خاطر جمع نشویم، نمی­توانیم رفقای خودمون رو داخل ایران بفرستیم. دلیلش اینه که بُرد، یعنی اساساً کارایی سلاح­های دیگه در مقابل کلت آمریکایی (کالیبر 45) خیلی پایینه.

 

افسر سازمان اطلاعات و امنیت عراق: اگر من خودم یک اسلحه آمریکایی باشم، خودم را در اختیار شما قرار می­دهم. باور کنید من و عماد قرار بود جمعه قبل یک نفر را ببینم و یک زمانی هم مشخص کرده و زمانی بوده که او تعیین کرده ما تعیین نکردیم و این سرمایه­دارها، دلالان اسلحه هم می­دونید وقتشون به چه صورت است. شما مطمئن باشید ما هم مثل شما نگرانیم.

 

عباس داوری: من کاملاً اینو اعتقاد دارم، این مسئله­ای که خودتان می­فرمایید. اما ما این­قدر به این سلاح کمری احتیاج داریم که حتی اگر قیمتش هم کمی بالاتر باشه ما حرفی نداریم. [...] واقعیتش اینه که ما در همین اقدام تعداد زیادی از تیم­های عملیاتی­مون رو گفتیم بشینند در خانه و بیرون نیایند. به عنوان مثال هفته قبل یکی از برادران­مون را در اصفهان خواستند دستگیر بکنند، از این سلاح (کلت کالیبر 45) داشت که 4 نفر را پشت سر هم می­کشد و می­تواند راه خودش را هم باز بکند. در حالی که با سلاح دیگر نمی­شود این کار را کرد.»

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9585180&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25