شهيد نوروزعلي اکبري

با حمله مذبوحانه منافقين در پنجم مرداد شصت و هفت در عمليات مرصاد و در تنگه چهار زبر،آن کوردلان با زدن تير قناسه به چشم راست، او را به شهادت رساندند.

Shohada02

فرزند: محمدباقر

متولد: 1326 - سمنان

تاريخ شهادت : 05/05/67

تحصيلات : پنجم ابتدايي

محل شهادت : تنگه چهارزبر

شغل : کارمند بهزيستي

نحوه شهادت : اصابت تير قناسه به چشم راست

عمليات : مرصاد

محل دفن : گلزار شهداي روستاي خيرآباد سمنان

 

زندگي‌نامه

نوروزعلي اكبري چاشمي فرزند محمدباقر، اول ارديبهشت هزار و سيصد و بيست و شش در روستاي چاشم از توابع شهرستان سمنان به دنيا آمد. تا كلاس پنجم ابتدايي درس خواند و به كارگري ساختمان روي آورد.

بعد از مدتی به روستاي خيرآباد سمنان مهاجرت كرد و در راه‌آهن به صورت پيماني مشغول به كار شد. در همان روستا ازدواج كرد كه حاصل آن چهار فرزند پسر و يك فرزند دختر است. او كه فردي متديّن و خودساخته بود، پیوسته مورد احترام اهالي قرار می گرفت. با نزديك شدن پيروزي انقلاب اسلامي، او در برپايي تظاهرات مردمي آن محل نقش مثبتي ايفا نمود تا جايي كه از طرف ژاندارمري احضار و مورد بازخواست قرار گرفت و سرانجام با تعهّد آزاد شد.

 

همچنین آنقدر مورد اعتماد بود که از طرف روحاني محل به عنوان جايگزين انتخاب شد تا در صورت غيبت امام جماعت، پيش‌نماز مردم محل باشد.

 

با پيروزي انقلاب و زيارت امام خميني آتش عشق او شعله‌ورتر گرديد و با شروع جنگ تحميلي علي‌رغم مخالفت مسؤولين راه‌آهن به جبهه رفت. وقتي برگشت مورد مؤاخذه قرار گرفت و سرانجام از راه‌آهن استعفا داد و به عنوان مسؤول اطلاعات و نگهباني بهزيستي استخدام شد.

 

در مدت خدمت در بهزيستي، امام جماعت آن جا بود و كاركنان به او احترام ويژه مي‌گذاشتند. او كه در پايگاه بسيج محل به عنوان قائم‌مقام و مسؤول عمليات بود، عضو شوراي اسلامي و انجمن اسلامي روستا هم شد. به رغم مشكل عيالواري كه مانع بزرگي براي حضور در جبهه محسوب مي‌شد، شش بار و بيش از پانصد و هفتاد روز از عمرش را در جبهه گذراند.

 

در چند عمليات شركت داشت و تيربارچي بود. يك‌بار تركشي به گردنش اصابت كرد كه حتي آن ‌را بيرون نياورد.شجاعتش مثال زدني بود.

 

با حمله مذبوحانه منافقين در پنجم مرداد شصت و هفت در عمليات مرصاد و در تنگه چهار زبر،آن کوردلان با زدن تير قناسه به چشم راست، او را به شهادت رساندند. شوخ‌طبعي، رشادت، عشق به امام، دفاع از شهيد بهشتي و مخالفت پيكارجويانه با بني‌صدر و اراده‌ي قوي در امر به معروف و نهي از منكر حتي نسبت به بالادستي‌ها، از شاخصه‌هاي مهم اخلاقي ايشان بود.

پيکرش پس از انتقال به روستاي خيرآباد سمنان، در قطعه‌ي شهدا به خاك سپرده شد.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10152368&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان