روایت پشت پرده تروریسم در کتاب «آنکه باد می‌کارد»

156802979

کتاب «آن‌که باد می‌کارد»، با بیان مستنداتی از آنچه به ظهور تروریسم منجر شد، رازهای این اتفاق شوم را برملا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان به نقل از ایرنا، آرامش شهبازی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، ۱۳ آذر ۱۳۹۸، در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی، در نشست نقد و بررسی کتاب آن‌که باد می‌کارد، اولین و مهمترین ثمره این کتاب را آگاهی‌بخشی به جامعه از طریق سازمان‌های مردم نهاد و مردمی دانست.

وی ادامه داد: جامعه دانشگاهی با ایفای نقش موثر در این گونه اقدامات، در راستای رسالت اصلی خود در زمینه آگاه‌سازی جامعه قدم برمی‌دارد.

محمود خبازی، پژوهشگر و مترجم کتاب نیز در این نشست در خصوص شخصیت نویسنده، گفت: میشائیل لودرز به دلیل نقد غرب در فضای غربی، فردی آزاده و شجاع بوده و دارای اطلاعات قابل توجهی در حوزه جهان اسلام است.

وی در خصوص محتوای کتاب نیز گفت: پیام نویسنده و کتاب را می‌توان اینگونه خلاصه کرد که اگر مردم منطقه خاورمیانه نسبت به غربی‌ها بدبین هستند و اعتمادی ندارند، به دلیل جنگ‌ها و خشونت‌ها و اقدامات افراطگرایانه‌ای است که غربی‌ها در این منطقه انجام داده‌اند.

این مترجم ادامه داد: غرب با بهانه‌های حقوق بشر، مبارزه با تروریسم و تسلیحات کشتار جمعی به دنبال تامین منافع خود در منطقه و از جمله آن‌ها در اختیار گرفتن جریان نفت منطقه است.

خبازی با اشاره به تجارب خود از بازخوردهایی که از انتشار این کتاب گرفته، گفت: برخی از دانشجویان گفتند که با خواندن این کتاب به حقایق پشت پرده تروریسم در منطقه پی برده‌اند.

آناهیتا سیفی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، نیز در بخش دیگری از نشست به بررسی شکلی و محتوایی کتاب پرداخته و کتاب را سخنی از یک غربی و علیه سیاست غربی دانسته و آن را در زمره کتاب‌های آگاهی‌بخش برای مخاطب عامه طبقه‌بندی کرد.

وی ادامه داد: سیاست‌های دوگانه غربی با ظاهر دموکراسی‌خواهی و حمایت از حقوق بشر به دنبال جلوگیری از ایجاد هژمونی مخالف خود در منطقه بوده و در این راه بازیگران غیردولتی همچون گروه‌های تروریستی به جنگ‌های نیابتی وارد می‌شوند.

محمدرضا حسینی، دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی، ضمن بیان تاریخچه‌ای تروریسم در منطقه و عدم وجود تعریف واحد و مشخصی از این پدیده، کتاب را در راستای توجیه جامعه بشری نسبت به پشت پرده تروریسم مفید ارزیابی کرد.

هیبت‌الله نژندی‌منش، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست، گفت: زمانی که کشورها به دنبال استقلال‌طلبی می‌روند به یکباره مخالفت‌ها آغاز می‌شود. آمریکا پس از یازده سپتامبر به هفت کشور مسلمان حمله کرده و جز گسترش بی‌ثباتی نتیجه دیگری نداشته است. هر جا دخالت‌های کشورهای بزرگ باشد، پای منافعی همچون نفت و گاز نیز در میان است. این رویکرد را می‌توان در سیاست‌های اخیر امریکا در شمال سوریه به خوبی مشاهده کرد.

در ادامه نشست، سیدمهدی منادی، پژوهشگر مطالعات امنیت ملی از افغانستان، در ارتباط ویدئویی بیان داشت: جهان امروز جهانی متکی بر تقسیم قدرت وستفالیایی بوده و بزرگترین شاخصه آن قربانی شدن انسان‌ها در راه منافع دولت‌های قدرتمند و نظام سلطه است.

وی در ادامه، انسانی شدن روابط میان دولت‌ها را، راه حلی در زمینه کاهش تبعات منفی این فضا در جهان امروز دانست و با نقل قولی از برژینسکی، سیاستمدار آمریکایی، عنوان داشت: غربی‌ها تنها به دنبال منافع ملی خود هستند و در این راه انسان‌ها ر ا قربانی می‌کنند.

نشست نقد و بررسی کتاب «آنکه باد می‌کارد» با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، با حضور خانواده‌های شهدا و جانبازان و دانشجویان در روز ۱۳ آذر ۱۳۹۸، در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی برگزار شد. در این نشست مترجم و اساتید حقوق و روابط بین‌الملل به بررسی ابعاد و زوایای مختلف کتاب پرداختند.

 


مطالب پربازدید سایت

جدیدترین مطالب

فرمانده مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

ایران آماده همکاری با شانگهای در مبارزه با تروریسم است

شهید ترور

شهید اصغر وحید

پانزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات منافقین

برای شرکت کنندگان در تجمعات منافقین اعلان قرمز صادر خواهد شد

روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) اعلام کرد

انهدام تیم تروریستی توسط رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع)

قاضی دهقانی؛ در پانزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات منافقین

استرداد منافقین امر پذیرفته‌شده بین‌المللی است و ایران آن را اجرا می‌کند

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان