روایت منافقین ضدروایت‌های زیادی دارد

Newsweek Logo

در گزارش نیوزویک آمده است که رهبران و هواداران منافقین طی دهه گذشته، گروهک خود را به‌مثابه سازمانی سکولار، دموکراتیک و صلح‌طلب معرفی کرده‌اند که از حمایت گسترده در داخل ایران برخوردار است. هرچند، به‌اذعان نگارنده این گزارش، این ادعا را بسیاری از مقامات سابق آمریکایی و کارشناسان ایران رد کرده‌اند. به‌نوشته بوردر، هر ادعایی که منافقین مطرح می‌کنند، با ردیه‌ها و ضدروایت‌های بسیار روبرو می‌شود.

به گزارش سرویس بین‌الملل هابیلیان، مجله آمریکایی نیوزویک روز سه‌شنبه 27 آگوست، در گزارشی مفصل وضعیت گروهک منافقین و حلقه حامیان آن در دولتمردان سابق آمریکا را بررسی کرده است.

در ابتدای این گزارش که به قلم جاناتان بوردر، گزارشگر قدیمی نیوزویک در امور دفاعی و سیاست خارجی، منتشر شده است، به سخنرانی ماه جولای رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ، در جمع اعضای گروهک منافقین در آلبانی اشاره می‌شود.

براساس این گزارش، جولیانی در سخنرانی خود در کمپ منافقین در حومه تیرانا، جایی که به گفته وی تحت حفاظت شدید نیروهای امنیتی قرار دارد، به حدود 3400 نفر از اعضای منافقین که در کمپ حضور داشته‌اند، تضمین داده است که ترامپ آن‌ها را به مثابه جایگزین مناسب برای حکومت ایران درنظر دارد.

در این گزارش آمده است که جولیانی از جمله مقامات آمریکایی است که طی چند سال گذشته بارها در مراسم منافقین حاضر شده‌اند و در ازای سخنرانی برای این گروهک مبالغ کلانی را دریافت کرده‌اند. این گزارش، یکی دیگر از این مقامات را جان بولتون، مشاور امنیت ملی جنگ‌طلب ترامپ معرفی می کند که به گفته جوان استاکر، گزارشگر دیفنس پست و کارشناس منافقین، برای سخنرانی های خود در جمع منافقین 180 هزار دلار پول گرفته است. به اذعان نگارنده این گزارش، بولتون از زمان ورود به کاخ سفید در سال گذشته، بنا به مصلحت از حضور و سخنرانی در جمع منافقین خودداری کرده است. به گفته جاناتان بوردر، بولتون در آخرین سخنرانی خود در جمع منافقین در سال 2017، در سخنانی به تأیید این ادعای منافقین پرداخته بود که آن‌ها بهترین گزینه برای جایگزینی حکومت ایران هستند. بوردر می‌افزاید جان بولتون برای آن سخنرانی چهل هزار دلار دریافت کرده است.

به اعتقاد گزارشگر نیوزویک، جولیانی و بولتون ادعاهای خود را در خصوص حساب‌ بازکردن ترامپ بر روی منافقین در حالی مطرح کرده‌اند که اوایل امسال دولت ترامپ رسماً اعلام کرد این گروهک را به‌مثابه بدیل حکومت کنونی ایران در نظر نمی‌گیرد.

در گزارش نیوزویک آمده است که رهبران و هواداران منافقین طی دهه گذشته، گروهک خود را به‌مثابه سازمانی سکولار، دموکراتیک و صلح‌طلب معرفی کرده‌اند که از حمایت گسترده در داخل ایران برخوردار است. هرچند، به‌اذعان نگارنده این گزارش، این ادعا را بسیاری از مقامات سابق آمریکایی و کارشناسان ایران رد کرده‌اند. به‌نوشته بوردر، هر ادعایی که منافقین مطرح می‌کنند، با ردیه‌ها و ضدروایت‌های بسیار روبرو می‌شود.

به‌اذعان گزارشگر نیوزویک، بسیاری از پژوهشگران مستقل معتقدند منافقین با هم‌دوشی با صدام در جریان جنگ هشت ساله و خونین عراق علیه ایران و اجرای عملیات متعدد علیه نیروهای ایرانی در جریان جنگ، در نگاه اکثر ایرانیان، خائن به‌شمار می‌آیند.

جاناتان بوردر بخشی از گزارش خود را به بررسی ماهیت فرقه‌گون گروهک منافقین اختصاص داده است. وی دراین‌باره می‌نویسد در دهه 90 میلادی، مسعود و مریم رجوی برخی تدابیر مختص فرقه‌ها را به‌منظور جلوگیری از جداشدن نیروها به‌کار بستند. به‌گفته گزارشگر نیوزویک، براساس گزارش دیدبان حقوق بشر در سال 2005 که برپایه مصاحبه‌های متعدد با جداشدگان از منافقین صورت گرفته است، از جمله کارهایی که اعضای این گروهک در عراق ملزم به انجام آن بوده‌اند، طلاق اجباری زوجین از یکدیگر و فرستادن کودکان به خارج بوده است؛ برای این‌که تحت تکفل خانواده‌های اروپایی قرار بگیرند. دیدبان حقوق بشر می‌نویسد رهبران منافقین به‌این دلیل اعضا را ملزم به این کارها می‌کرده‌اند که مبادا توجه نیروها از مبارزه علیه جمهوری اسلامی به تعهدات خانوادگی منحرف شود.

گزارشگر نیوزویک می‌نویسد پس از آنکه ارتش آمریکا در سال 2003 صدام را سرنگون و عراق را تصرف کرد، آمریکایی‌ها با خلع سلاح منافقین آن‌ها را تحت حمایت خود قرار دادند. در همان سال بود که مسعود رجوی به‌طور مرموزی ناپدید شد و مریم رجوی رهبری گروه را برعهده گرفت.

براساس این گزارش، مریم رجوی در سال 2009 از محل دفتر مرکزی خود در پاریس کارزاری چند میلیون دلاری را برای خارج‌کردن منافقین از فهرست تروریستی واشنگتن به‌راه انداخت. نگارنده این گزارش دراین‌باره می‌نویسد علی‌رغم این‌که منافقین رسماً گروهی تروریستی به‌شمار می‌رفت، آن‌ها آزادانه در محل دفاتر خود در نشنال پرس کلاب فعالیت می‌کردند و جنگ‌طلبان آمریکایی هم به‌گرمی از آن‌ها استقبال می‌کردند. جاناتان بوردر می‌افزاید منافقین در کاپیتول هیل با برگزاری نشست‌های پرخرج، تا پنجاه هزار دلار به مقامات سیاسی و نظامی پرداخت می‌کردند تا در حمایت از خارج‌شدن آن‌ها از فهرست تروریستی سخنرانی کنند.

به‌گزارش نیوزویک، فهرست مقامات آمریکایی‌ای که در ازاء سخنرانی برای منافقین پول دریافت کرده‌اند، علاوه‌بر جولیانی و بولتون، شامل افراد ذیل می‌شود: اندرو کارد، رئیس سابق کارکنان کاخ سفید؛ فران تاونسند، مشاور پیشین کاخ سفید در امور تروریسم؛ مایکل موکازی، دادستان کل سابق آمریکا؛ تام ریج، وزیر سابق امنیت داخلی؛ لوئیس فری، مدیر سابق اف‌بی‌آی؛ پرتر گاس، مدیر سابق سیا؛ جان سانو، معاون سابق مدیر سیا؛ ژنرال ریچارد مایرز، رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا؛ ژنرال وسلی کلارک، رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا؛ ژنرال آنتونی زینی، فرمانده پیشین نیروهای سنتکام؛ هوارد دین، فرماندار پیشین ایالت ورمونت؛ اد رندل، فرماندار پیشین ایالت پنسیلوانیا؛ رابرت توریچلی و اوان بای، سناتورهای سابق؛ و جان لوئیس و پاتریک کندی، نمایندگان  سابق مجلس نمایندگان.

نگارنده این گزارش درباره انگیزه این افراد به گفته باربارا اسلاوین، مدیر پروژه «آینده ایران» در اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک، استناد می‌کند که گفته است برخی از آن‌ها تنها برای پول از منافقین حمایت می‌کنند و برخی به‌دلیل نفرت از جمهوری اسلامی.

به گزارش جاناتان بوردر، این پرسش را که منافقین پول‌های کلان پرداختی به سخنران‌ها را از کجا تأمین می‌کنند، نیوزویک قبلاً تاحدودی پاسخ داده است. بوردر مشخص می‌کند که منظورش گزارش تحقیقاتی نیوزویک درباره اسناد منتشرشده درباره سلاح‌های کشتار جمعی ادعایی عراق است که نشان می‌داد صدام در چهار سال منتهی به حمله آمریکا به عراق، کپن‌هایی را برای فروش بيش از 38 ميليون بشكه نفت به واسطه‌های خارجی، در اختیار منافقین قرار داده است. خبرنگار کهنه‌کار نیوزویک در ادامه به گزارش چارلز دالفر، بازرس تسلیحاتی ارشد آمریکا در پرونده سلاح‌های کشتار جمعی ادعایی صدام، اشاره می‌کند که برآورد کرده بود منافقین از محل فروش این کپن‌ها شانزده میلیون دلار به جیب زده‌اند. بوردر همچنین به این نکته اشاره می‌کند که به‌باور بسیاری از کارشناسان، از زمان سقوط صدام، عربستان سعودی تأمین مالی این گروه را عهده‌دار شده است.

بوردر بخش پایانی گزارش خود را به خارج‌شدن منافقین از فهرست تروریستی وزارت خارجه آمریکا اختصاص داده است. به‌نوشته وی، دنیل بنجامین، هماهنگ‌کننده مقابله با تروریسم وقت در وزارت خارجه آمریکا، در گفتگو با نیوزویک عنوان کرده است که به‌دلیل حضور منافقین در فهرست تروریستی، هیچ کشوری حاضر به پذیرش آن‌ها نمی‌شد؛ لذا آن‌ها این گروهک را از فهرست خارج کرده‌اند تا جان اعضا به‌خطر نیافتد. بنجامین تصریح کرده است تصمیم آن‌ها ربطی به این نداشته است که طرز فکر منافقین تغییر کرده یا نه. به‌نوشته بوردر، بنجامین در این‌باره گفته بود منافقین تلاش زیادی می‌کنند تا خودشان را دموکرات نشان دهند، ولی در عمل هیچ تغییری در افکار آن‌ها دیده نشده است. درخصوص حمایت ایرانی‌ها از منافقین هم، بوردر به‌نقل از بنجامین می‌نویسد که این گروهک پایگاه اجتماعی قابل ملاحظه‌ای در داخل ایران ندارد.

 


جدیدترین مطالب

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

پنج نکته درباره آزادی حمید نوری

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با جانباز حملۀ تروریستی زاهدان

عملیات جیش الظلم یک کار فرامنطقه‌ای بود

جرم انگاری شکنجه در قوانین بین المللی

منافقین را باید دشمن همه ملت‌ها دانست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسین انتظاریان

شهیدی که خواب شهادتش را دیده بود

مطالب پربازدید بخش خبر

پیام خانواده شهدای ترور در پی شهادت حجت‌الاسلام رئیسی و همراهان

رئیس‌جمهور شهید، پشتیبان همیشگی خانواده شهدا بود

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان