روایتی از تغییر نامه‎‌های اسرای ایرانی

784771 181

فعال حوزه ادبیات پایداری به جعل نامه‌های همسران اسرا توسط منافقین و شکنجه‌های روحی وحشیانه ناشی از دستکاری این نامه‌ها، پرداخت.

 

مسعود رجوی و دار و دسته منافقین با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۵۷ کم‌کم از مدار خارج شدند و با اقدامات و فجایعی که تحت عنوان «مبارزه برای نجات خلق» به‌وجود آوردند، آن روی دیگر خود را به همگان هویدا کردند. از بمب‌گذاری در حرم امام هشتم(ع) گرفته تا شکنجه، آزار، اذیت و ترور. از این میان خیانت و همدستی این گروهک تروریستی با صدام در دوران جنگ تحمیلی واقعیتی غیر قابل انکار و نابخشودنی است. این گروهک تروریستی در دوران اسارت به ماشین سانسور رژیم بعث تبدیل شده بودند.

 

در دوران جنگ و پس از آن تنها راه ارتباطی اسرای ایرانی در بند رژیم صدام با جهان خارج از اردوگاه، نامه‌نگاری‌هایی بود که با خانواده‌های خود داشتند و این نامه‌ها، در بزنگاه‌هایی بسیار مهم و سرنوشت‌ساز می‌شدند. نقش کلیدی منافقین در مصادره و سانسور این نامه‌ها مهر دیگری بر سند خیانت این گروه تروریستی‌ است.

 

در همین زمینه و برای کسب اطلاعات بیشتر به سراغ حسین کرمی، نویسنده آزاده و فعال حوزه ادبیات پایداری رفتیم تا اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

 

کرمی با اشاره به سال‌های قبل از حضور منافقین در کشور عراق، بیان کرد: تا قبل از سال‌های ۶۳ یا ۶۴ رژیم بعثی برای کنترل و اعمال سانسور در نامه‌های اسرا به وسیله تعدادی از فراری‌های دوران شاه و دیگر افرادی که به زبان فارسی تسلط داشتند، نظارت در نامه‌ها را اعمال می‌کرد، اما با حضور منافقین در کشور عراق، همه چیز تغییر کرد و به شکل رسمی بخشی در اردوگاه‌های اسرای ایرانی تاسیس شد که ما به آن اداره سانسور می‌گفتیم. منافقین در اداره سانسور به‌شکل رسمی نامه‌های اسرا به خانواده‌هایشان و بالعکس را می‌خواندند و بنابر تشخیص خود سانسور می‌کردند و تغییر می‌دادند.

 

وی اضافه کرد: منافقین خبر طلاق، خبر مرگ، اخبار و شایعات منفی سیاسی را با دستکاری کردن نامه اسرا به جهت تضعیف روحیه انجام می‌دادند.

 

کرمی، توضیح داد: در مباحث سیاسی و در بزنگاه‌های خاص، برخی از اسرا را در لیست سیاه خود قرار می‌دادند و بودند اسرایی که تا ۳ سال هیچ نامه‌ای دریافت نمی‌کردند.

 

این فعال حوزه ادبیات پایداری، اظهار کرد: بیش از ۴۰ تا ۷۰ هزار نامه به سمت ایران می‌رفت و از ایران به اردوگاه‌های جنگی می‌آمد و این تمام اطلاعات ما از جهان پیرامون بود.

 

وی با بیان اینکه هرگز به مضمون نامه‌های ارسالی نمی‌شد اعتماد داشت، تصریح کرد: اغلب نامه‌ها از طرف منافقین دستکاری یا عوض می‌شد. دستکاری نامه‌ها با هدف شکستن روحیه و ایراد ضربه روانی به اسرا انجام می‌شد. گاهی نامه‌هایی می‎رسید که حامل خبر مرگ پدر اسیری به طرز فجیعی بود و زمانی هم از مرگ وحشتناک مادر یا خواهر اسیری به طرز فجیع دیگری خبر می‌داد.

 

این آزاده با نقل یکی از اتفاقات دوران اسارت، توضیح داد: از وحشیانه‌ترین دست‌درازی‌های منافقین، خبر طلاق همسر اسرا بود.

 

کرمی با بیان خاطره‌ای از دوران اسارت، توضیح داد: در نامه همسر یکی از اسرا نوشته بود: «از این بلاتکلیفی خسته و طاقتش تمام شده است و نمی‌تواند تحمل کند. می‎خواهد طلاق بگیرد.» تأثیر این نامه به قدری شدید بود که آن اسیر را تا مرز جنون و دیوانگی کشاند. او دچار بحران روحی بسیار شدیدی شد که تا مدت‌ها با آن درگیر بود. سرانجام نامه بعدی پس از ماه‌ها تحمل بحران شدید روحی به دستش رسید و معلوم شد که نامه قبلی جعلی بوده است.

 

این نویسنده در پایان گفت: منافقین در دوران اسارت ماشین سانسور و شکنجه روحی اسرای ایرانی بودند و این تنها بخشی از خیانت این گروهک بود که با دستکاری نامه‌ها اعمال می‌شد.

منبع: خبرگزاری میزان


فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31