تندیس ۲ شهید ترور در سنندج رونمایی شد

Tandisteror

مراسم رونمایی از تندیس سردار شهید محمد امین رحمانی و سردار شهید حاج سعید توفیقی در سنندج برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان (خانوادۀ شهدای ترور کشور)، مراسم رونمایی از تندیس سردار شهید محمد امین رحمانی و سردار شهید حاج سعید توفیقی با حضور سرلشکر مصطفی ایزدی فرمانده قرارگاه سایبری و تهدیدات نوین قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص)، سردار محمدتقی اصانلو فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) شمال‌غرب ایران، سردار حسین دقیقی مشاور عالی فرمانده کل سپاه، سردار رجبی فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان، خوش‌اقبال معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان، برخی مسئولان شهرستانی، خانواده‌های معظم شهدا و پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت پیش از ظهر امروز در میدان محمدی و میدان نبوت شهر سنندج برگزار شد.

در این مراسم تندیس سردار شهید محمد امین رحمانی و سردار شهید حاج سعید توفیقی رونمایی شد.

رئیس ستاد کنگره گرامیداشت 5400 شهید کردستان در این مراسم اظهار داشت: امسال کنگره 5400 شهید کردستان در استان برگزار می‌شود و باید همه با هم برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این رخداد بزرگ فرهنگی همکاری و تلاش کنیم.

سرهنگ ابراهیم حسینی با تاکید بر استفاده از هنر در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه افزود: برگزاری و برنامه‌ریزی اجلاسیه‌ها و کنگره‌های شهدا به‌دلیل زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا است و در این راستا 140 برنامه فرهنگی و تأثیرگذار در سطح استان برگزار می‌شود.

وی گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای رونمایی از یادمان 40 سردار و فرمانده شهید پیشمرگ مسلمان کُرد در استان انجام شده و در روز سوم خردادماه‌ امسال نیز از یادمان دو شهید دیگر کردستان رونمایی می‌شود.

گفتنی است؛ شهید محمد امین رحمانی در چهارم فروردین‌ماه سال 1331 در روستای کلاته از توابع شهرستان سنندج متولد و تا پایان مقطع ابتدایی به تحصیلش ادامه داد و در سال 1345 مدرسه را ترک کرد و به کار مشغول شد.

شهید رحمانی در سال 1348 ازدواج کرد و پس از چندی به خدمت سربازی فرا خوانده شد اما به خاطر شناختی که از ماهیت پلید رژیم پهلوی داشت هرگز حاضر نشد به خدمت سربازی برود تا اینکه در سال 1359 به شهرستان سنندج مهاجرت کرد و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.

وی به‌مدت چهارماه در پاسگاه فیض‌آباد این شهر خدمت کرد و پس از آن به گردان ضربت حضرت رسول‌(ص) رفت و به‌دلیل شایستگی و شجاعتی که از خود نشان داد به سمت فرماندهی گردان ضربت منصوب و در سال 1361 طی یک سوءقصد از سوی نیروهای ضد انقلاب از ناحیه پای چپ به شدت مجروح شد.

شهید رحمانی پس از سال‌ها مجاهدت و جانفشانی در راه پاسداری از اسلام ناب محمدی و جمهوری اسلامی ایران، در روز ششم تیرماه سال 1363 در حالیکه فرماندهی گردان ضربت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شاخه سنندج را برعهده داشت، توسط عوامل ضدانقلاب ترور و به شهادت رسید و مزار مطهر این شهید در گلزار شهدای شهرستان سنندج است.

شهید حاج سعید توفیقی نیز در روز ششم اردیبهشت‌ماه سال 1327 در روستای گاورود از توابع بخش نران شهرستان سنندج به دنیا آمد و تا پایان مقطع ابتدایی درس خواند و سپس در شورای روحانیت شعبه شهرستان سنندج به فراگیری علوم اسلامی پرداخت و به علت علاقه‌ای که به کارهای نظامی داشت، وارد ارتش شد.

وی پس از تأسیس سازمان پیشمرگان مسلمان کُرد شاخه سنندج، مسئول اطلاعات آن سازمان شد و در سال1361 که بسیج مستضعفین در سراسر کشور به‌سوی تشکل و نظم خاصی پیش می‌رفت، مسئولیت بسیج بازار شهرستان سنندج را برعهده گرفت.

شهید توفیقی در سال 1363 به میدان جهاد بازگشت و برای پاکسازی روستاهای سنندج از لوث نیروهای ضد انقلاب قدم پیش گذاشت و پس از سه سال به عنوان فرمانده گردان ضربت حضرت رسول (ص) شهرستان سنندج معرفی و در سال 1368 با توجه به وفور تجارب کاری و نیز وجود ارتباط معنوی با مردم از سوی سپاه به فرمانداری شهرستان سنندج مأموریت یافت و مسئول رسیدگی به شکایات مردم در آنجا شد و در هفتم آبان‌ماه سال 1369 هنگامی که از فرمانداری بر می‌گشت مقابل درب منزل خود توسط نیروهای ضدانقلاب ترور و به شهادت رسید، مزار مطهر این شهید بزرگوار در بهشت محمدی سنندج است.


فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان