تلاش برای رویارویی با داعش و گروه های تروریستی باید در دستور کار مشترک ما قرار گیرد

Jaberiansary

به گزارش هابیلیان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، متن کامل سخنرانی جابری انصاری در اجلاس آستانه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

عالیجناب، غیرت عبدالرحمن اف وزیر خارجه جمهوری قزاقستان

روسا و اعضای محترم هیات های شرکت کننده

خانم ها و آقایان

مایلم سخنانم را با سپاسگزاری از دولت و ملت بزرگ قزاقستان و قدردانی از مهمان نوازی گرم ایشان از هیات های شرکت کننده آغاز کنم. وقتی در قزاقستان ، سرزمین زادگاه معلم ثانی فارابی حاضر می شویم، گویی به سرزمین خود وارد شده ایم و اقدام برادرانه دولت و ملت دوست قزاقستان در میزبانی این اجلاس را در راستای تعالیم عالیه اسلام در کمک به برادران خود می دانیم.

در حالی که ما در این نشست در آسایش نشسته ایم ، مردان ، زنان و کودکان سوریه با رنج ها و مشکلات جنگ و تروریسم ، آوارگی در وطن و آوارگی از وطن ، ویرانی خانه و کاشانه خود دست و پنجه نرم می کنند و در بعضی از مناطق مانند دمشق حتی از آب آشامیدنی محروم شده اند.

من به عنوان یک ایرانی می توانم مصیبت آنها را درک کنم. ایران خود پیش از این نیز قربانی جنگی تحمیلی بوده است که صدها هزار شهید و زخمی و آواره بر جا گذاشت و تخریب گسترده مناطقی از کشور را در پی داشته است. همه اعضای هیات همراه من آن روزها را زیسته اند.

در جهان انسانی ، تفاوت عقاید و اختلاف منافع امری طبیعی است ، اما جنگ زشت ترین مصداق چنین اختلافاتی است. هدف غائی ما در تلاش مشترک برای پایان دادن به رویارویی در سوریه باید توقف غیرقابل بازگشت مخاصمات باشد ، به طوری که به مردم سوریه امکان دهد به زندگی عادی که مانند هر ملت دیگری شایستگی اش را دارند بازگردند. سوری ها باید از دولتی دارای حاکمیت در سرزمینی یکپارچه و مرزهای امن برخوردار باشند.

تعیین سرنوشت ، حق ذاتی همه ملت ها است و هیچ قدرت خارجی نباید و نمی تواند از اعمال این حق ممانعت به عمل آورد. ملت سوریه نیز از این قاعده مستنثنی نیست و باید به دور از هر فشار خارجی به اعمال حق خود بپردازد. کسانی که به خاطر منافع خود سبب طولانی شدن بحران سوریه می شوند مانع اعمال این حق هستند.

همکاران عزیز؛

امروز در آستانه گردهم آمده ایم تا با بازبینی تلاشهایمان برای صلح و ترمیم نقائص روندهای گذشته، در چارچوب ابتکاری سه جانبه با مشارکت روسیه ، ترکیه و ایران به گفتگو میان دولت سوریه و گروه های مسلح معارض سوری که به روند این مذاکرات پیوسته اند ، برای نیل به راه حل سیاسی کمک کنیم.

برای تحقق این هدف ، ضروری است نقشه راه روشنی داشته باشیم. در این جهت پیشنهاد مشخص ما این است که تمام شرکت کنندگان در این گفتگوها اقدامات خشونت بار را طرد و با تثبیت آتش بس و ترک انواع مخاصمات به این روند کمک کنند. ما باید از پیوستن گروه هایی که در نشست حضور ندارند به این فرآیند ، به شرط التزام ایشان به اصل عدم خشونت، استقبال کنیم.

جامعه بین الملل باید به تلاش ها برای مهار انتقال غیرقانونی سلاح ، کمک های مالی و جنگجو به داخل سوریه که به گروه های تروریست امکان می دهد مردم سوریه را سرکوب و زنجیره هایی از برخوردهای مسلحانه را در گوشه و کنار سوریه آغاز کنند ، بپیوندد. یک سازوکار موثر برای آتش بس باید وجود داشته باشد و توسط ابتکار سه جانبه آستانه مستحکم شود تا آتش بسِ غیرقابل بازگشت و ترک مخاصمه تضمین گردد.

همزمان ، تلاش برای رویارویی با داعش و النصره و گروه های تروریستی وابسته به آنها باید در دستور کار مشترک ما قرار گیرد.

دوستان عزیز؛

دولت و معارضه سوریه می توانند با حمایت ابتکار سه جانبه گفتگوهای خود را برای رسیدن به راه حل سیاسی و برگزاری انتخابات آزاد ، فراگیر و شفاف بر اساس وحدت ملی و تمامیت ارضی آغاز کند و تا حصول نتیجه ادامه دهد. ما امیدواریم با موفقیت این روند شاهد پایان هر چه سریع تر بحران سوریه باشیم.

همزمان دوستان سوریه باید دست به دست یکدیگر دهند تا با رفع تحریم ها و محاصره ، کمک به بازسازی کشور و تسهیل بازگشت آزادانه آوارگان به خانه های خود ، اوضاع وخیم انسانی در سوریه را به پایان رسانند.

تغییر از ذهن مردمان آغاز می شود. تنها مردود شمردن ایدئولوژی های افراطی که وحشی گری را به دروغ به نام دین توجیه می کنند توسط ما و مردم ، زنجیره بدنهاد خشونت و تروریسم را می شکند. این امر باید با معرفی چهره مقدس و رحمانی ادیان الهی و از طریق گفتگوهای بینا فرهنگی بین همسایگان منطقه و کل جهان شروع شود.

همکاران گرامی؛

زمان کوتاه است و همان گونه که تاریخ نشان می دهد ، نسل های آینده ما را مسوول اعمالمان خواهند دانست. باشد که صلح و سازندگی را برگزینیم.

وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى ، وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ ، وَاتَّقُوا اللَّـهَ ، إِنَّ اللَّـهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ.

(سوره المائده – 2) صدق الله العلی العظیم.


جدیدترین مطالب

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

پنج نکته درباره آزادی حمید نوری

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با جانباز حملۀ تروریستی زاهدان

عملیات جیش الظلم یک کار فرامنطقه‌ای بود

جرم انگاری شکنجه در قوانین بین المللی

منافقین را باید دشمن همه ملت‌ها دانست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسین انتظاریان

شهیدی که خواب شهادتش را دیده بود

مطالب پربازدید بخش خبر

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان