تروریسم یکی از ابزارهای مهم پیش‌برنده سیاستِ قدرت‌های جهانی است

ImageHandlerashx

سیدمحمد جواد هاشمی‌نژاد، تروریسم را یکی از ابزارهای مهم پیش‌برنده سیاست قدرت‌های جهانی می‌داند که هرجا منافعشان اقتضا کند آنجا تروریسم را رشد و گسترش می‌دهند.

 

به گزارش هابیلیان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، تروریسم پدیده‌ای تهدیدکننده برای جامعه بین‌المللی است که توجیه ناپذیر است. هر چند برخی از قدرت‌های جهانی این پدیده شوم را به دلیل حفظ منافع خود موجه می‌دانند! امروز در تاریخ روز جهانی مبارزه با تروریسم نامگذاری شده است و جهانی شدن تهدید تروریسم نیازمند مبارزه با این پدیده خطرناک است تا تهدیدات ناشی از آن در نیل به جهانی عاری از هرگونه ناامنی و تهدید مرتفع شود.

 

سید محمد جواد هاشمی‌نژاد، دبیر کل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، تروریسم و اهداف پشت پرده آن را تبیین کرده که مشروح آن در ادامه می‌آید.

 

تحلیل شما از واژه تروریسم چیست؟ چرا اتفاق نظر در تعریف این واژه در میان کشورها در عرصه بین‌المللی وجود ندارد؟

 

تروریسم مدنظر سیاست‌مداران جهانی یعنی اقدام خشونت‌آمیز برای پیش‌بردن اهداف سیاسی. این تعریف به صورت کلی است. هر چند در مورد اینکه به چه افراد و چه اشکالی اطلاق شود اتفاق نظر وجود ندارد. لذا هر دولتی طبق چارچوب‌های خود تروریسم را تعریف می‌کند و دلیل این مسئله هم این است که هیچ کشور و دولتی به خصوص قدرت‌های جهانی چون از این ابزار به نفع خود زیاد استفاده می‌کنند تمایل به انتخاب معنای واحد برای واژه تروریسم ندارند. در سازمان ملل متحد نیز کشورها بر سر معنای واحدی در خصوص تروریسم اتفاق نظر ندارند بنابراین نمی‌توانند لیست مشخصی از افراد، گروه‌های تروریستی و یا کشورهای حامی تروریسم ارائه دهند‌. لذا کشورها حَسب اهدافی که دارند این واژه را برای افراد، گروه‌ها و کشورهای حامی تروریسم متفاوت به کار می‌برند.

 

قدرت‌های سلطه‌گر به ویژه امریکا و هم‌پیمانانش علیرغم اینکه ادعای مبارزه با تروریسم را دارند از تروریست‌ها حمایت می‌کنند؛ دلیل این دوگانگی چیست؟

 

تروریسم یکی از ابزارهای مهم پیش‌برنده سیاست‌ قدرت‌های جهانی، به خصوص در سیاست خارجی آنها است. هر جا که آنها حضور پیدا کردند آثار شومی از خود به جا گذاشته‌اند و تروریسم را گسترش داده‌اند. علیرغم شعارهایی که برای مقابله با تروریسم سر می‌دهند در عمل اقدامی که نفعش در جیب آنها می‌ریزد انجام می‌دهند؛ نمونه بارز آن را هم در قبال ایران از سوی این سلطه‌گران می‌بینیم. لذا سیاست‌های دوگانه قدرت‌های جهانی همواره باعث گسترش و رشد تروریسم در جهان شده است.

 

اگر حمایت کشورها و قدرت‌های جهانی از تروریسم گرفته شود این پدیده خیلی زود قابل کنترل است. مثالی در این زمینه بیان کنم. گروهک منافقین بعد از حوادث ۱۵ خرداد در سال ۴۲ شکل گرفت و حدود ۷ الی ۸ سال این گروهک تروریستی کارهای مطالعاتی انجام می‌داد و پس از آن دست به سلاح بردند و چند نفر از مستشاران امریکایی را ترور کردند و چند بمب‌گذاری سطحی هم در بعضی موسسات انجام دادند، چون آن موقع رژیم پهلوی یکی از مهره‌های اصلی دست نشانده امریکا بود خیلی زود با کمک رژیم صهیونیستی و موساد و سی آی ای، رهبران و اعضای منافقین دستگیر شدند و تا پیروزی انقلاب اسلامی امکان هیچ تحرک دیگری را نداشتند.

 

اما بعد از پیروزی انقلاب وقتی منافقین دست به سلاح بردند و تقابل با انقلاب اسلامی را در پیش گرفتند، از همان ابتدا امریکا و غرب زمینه را برای ارتباط با سفارت‌خانه‌های کشورهای بیگانه و اقدامات تروریستی آنها فراهم کردند. به طوریکه الان پایگاه اصلی سران گروهک منافقین در فرانسه قرار دارد و در کشورهای اروپایی دفاتر متعدد ایجاد کردند و رسانه و امکانات فراوانی در اختیار آنها قرار دادند که بتوانند اقدامات جنایتکارانه خود را در ایران به نتیجه برسانند.

 

طبق گزارش امریکایی ها منافقین رئیس جمهور،نخست وزیر و رئیس دیوان عالی کشورمان را به اضافه هزاران هزار نفر از مردم بی‌گناه ترور کردند. چرا توانستند دست به چنین جنایاتی بزنند چون از حمایت امریکا و غربی‌ها برخورداربوده و هستند. در زمان صدام نیز با حمایت غرب و در جهت کمک به رژیم بعث ضربات متعددی را به رزمندگان اسلام وارد کردند و بعد هم با حمایت امریکایی‌ها در عراق مستقر شدند و در خدمت به امریکا و موساد، در ترور دانشمندان هسته‌ای ما دست داشتند.

 

امریکا و غرب با وجود اذعان به تروریستی بودن منافقین از آنها در جهت ضربه زدن به ملت و منافع کشور ما همواره بهره برده‌اند. امریکایی‌ها در سال ۱۳7۷ به صورت نمادین چندین سال منافقین را در لیست گروه های تروریستی قرار دادند ولی در کنار کاخ سفید به آنها دفتر رسمی هم داده بودند؛ اما برای تطهیر حمایت خود از این گروهک تروریستی که هزاران نفر از مردم بی‌گناه ایران را ترور کردند این اقدام نمادین را انجام دادند.

 

کاملا مشخص است ترور از دید آنها خوب است اگر در جهت منافعشان باشد و ترور بد است اگر بر خلاف منافع آنها باشد. اگر کشوری از خود در مقابل تجاوز هم دفاع کند آن متجاوز اگر جز متحدان آنها نباشد تروریست نامیده می‌شود مثل حزب الله لبنان که برای دفاع از ملت و کشور لبنان ایجاد شد و ادامه بقا داد که اگر از طرف رژیم صهیونیستی مورد تجاوز واقع شود این تجاوز را دفع کند. اما از نظر امریکا و هم‌پیمانانش تجاوزگری اسرائیل می شود کار خوب! ولی دفاع مردم لبنان از کشور خودشان می‌شود کار بد. چرا؟ چون رژیم صهیونیستی یکی از متحدان امریکا است.

 

حمله نظامی امریکا به افغانستان و اشغال ۲۰ ساله این کشور پیامدهای تروریستی جبران‌ناپذیری را بر جای گذاشته که هنوز ادامه دارد، ملت‌های منطقه و ایران که خود یکی از قربانیان تروریسم است در مقابله با این پدیده شوم چه تکلیف و وظیفه‌ای بر عهده دارند؟

 

در مورد کشور افغانستان شیادی، حیله‌گری و حقه‌بازی امریکا به عیان در مقابل چشم همه مردم دنیا قرار گرفت. مدارک و اسناد فراوانی از قول مقامات رسمی امریکا وجود دارد که مسلح کردن گروه‌های تروریستی و حمایت کردن از آنها توسط امریکایی‌ها انجام شده و می‌شود. هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق امریکا در زمان صدارتش به صراحت در کتابی که تحت عنوان گزینه‌های سخت نوشته، می گوید گروه‌هایی نظیر القاعده و طالبان و داعش را خودمان ایجاد کردیم. اگر اقدامات آنها را هم نگاه کنید شعار ضد امریکایی سر می‌دهند اما در عمل هر جایی که اقدام کردند نفعش کاملا به جیب امریکایی‌ها ریخته.

 

در شرایط فعلی افغانستان هم جهان شاهد عملکرد امریکا است حتی متحدین خود را در معامله‌ با طالبان در بهت و حیرت فرو بردند. ۲۰ سال حضور امریکایی‌ها در افغانستان جز فلاکت و کشتار برای ملت افغانستان به بار نیاورد. دونالد ترامپ رییس جمهور اسبق امریکا نیز در سخنانی اعلام کرد که امریکا چندین هزار میلیارد دلار در افغانستان هزینه کرده، این هزینه‌ها صرف چه شده؟ اگراین همه پول صرف عمران و آبادانی و ساخت کشور افغانستان می‌شد زمینه‌های فقر و بدبختی و همچنین زمینه حضور گروه‌های دهشت‌افکن در این کشور کاملا از بین می‌رفت. ولی این هزینه‌ها صرف کشتار مردم این کشور و خرج نظامی‌گری و آزمایش سلاح‌های پیچیده امریکا شد. به گفته ترامپ امریکا در کوه‌های بورابورا در افغانستان، بمب‌های مادر عظیم‌الجثه را آزمایش کردند.امریکا و متحدانش اصلا سرزمین‌های غرب آسیا را به همین منظور اشغال می‌کنند.

 

سیاست جمهوری اسلامی ایران بیرون راندن امریکایی‌ها از منطقه است که یک کار ریشه‌ای و قدمی مستحکم و اساسی است و اگر ملت‌های منطقه می‌خواهند روی رشد و پیشرفت و سعادت را ببینند این اقدام قدم اول و گامی بسیار مهم است که بیگانگان و قدرت‌های خارجی را که_ هر وقت حضور منحوس‌شان در هر کشوری دیده شد جز فقر و فلاکت و کشتار مردم دستاوردی نداشته_ باید ریشه‌کن شود تا مردم منطقه روی آسایش و آرامش را ببینند.


نظر (0)

There are no comments posted here yet

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

مطالب پربازدید سایت

الهیان در دیدار با خانواده شهید ترور ارمنی:

اجر و پاداش خانواده های شهدا کمتر از شهیدان شاهد نیست

پویانمایی برگزیده «پویش قهرمان» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR منتشر شد

پویانمایی | انتقام حتمی است...

گفت‌وگو با فرمانده کل سپاه پاسداران

انتقام سلیمانی یک استراتژی و آرمان است

به مناسبت فرا رسیدن دهمین سالگرد شهادت شهید هسته ای؛

استاندار همدان از خانواده شهید احمدی روشن تجلیل کرد

جدیدترین مطالب

در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی افشاری

برگزاری دادگاه سرکرده «گروهک تروریستی حرکه‌النضال»

پرونده حبیب فرج‌الله چعب ملقب به حبیب اسیود

دادگاه سرکرده گروه تروریستی حرکه النضال برگزار شد

گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه از یک دادگاه طولانی در استکهلم؛

در سوئد چه بر سر ایرانی به نام حمید نوری آمده است؟!

محمد صرفی، روزنامه کیهان

سایه‌ای بر فراز زمین ‌گلف

مطالب پربازدید بخش گفتگو

در گفت‌وگو با حميدرضا نقاشيان

ترور آیت‌الله قاضی طباطبایی یک اقدام کور بود

بازنشر متن کامل دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با علامه مصباح یزدی

مهم‌ترین ریشه فساد، برتری‌طلبی است

عملیات ۱۱ شهریور با چه هدفی برگزار شد؟

واکاوی نقش خائنانه منافقین در عملیات شهیدان رجایی و باهنر

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌گو با ستاد حقوق بشر:

تروریسم یکی از ابزارهای مهم پیش‌برنده سیاستِ قدرت‌های جهانی است

گفت‌وگوی جام جم با لیلی عاج، نویسنده و کارگردان نمایش «باباآدم»

اشرف ز جا جنبید!

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان