ترامپ از بیم استیضاح، دستور ترور سردار سلیمانی را داد

Sardar 1بنا به افشاگری یک نشریه آمریکایی، رئیس‌جمهور آمریکا از ترس استیضاح و تحت فشار هم‌حزبی‌های خود دستور ترور فرمانده بزرگ ایرانی را صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری‌-تحلیلی هابیلیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در محافل خصوصی به نزدیکان خود گفته است ترس از استیضاح، عامل اصلی برای تصمیم به ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران بوده است.

نشریه وال استریت ژورنال به نقل از برخی از نزدیکان ترامپ گزارش داد پس ترور سردار سلیمانی، رئیس جمهور آمریکا به آن‌ها گفته او از سوی سناتور‌های جمهوری خواه، که مهمترین حامیان او در جلسه آتی استیضاح در سنا هستند، برای مقابله با این فرمانده برجسته ایرانی تحت فشار بوده است.

افشاگری وال استریت ژورنال در حالی رسانه‌ای شد که پیشتر نیز روزنامه نیویورک تایمز در گزارش مشابه‌ای، این موضوع را مطرح کرده بود. در گزارش روز سه شنبه نیویورک تایمز آمده است ترامپ در صحبت هایش به شخصی اشاره دارد که هفته پیش با او تلفنی گفت‌وگو داشته و به او گفته که از سوی برخی سناتور‌های جمهوری خواه، که در این برهه زمانی بیش از همیشه به حمایت آن‌ها بر سر ماجرای استیضاح در سنا نیاز دارد، برای اتخاذ موضع سختتر در مقابل ایران در تنگنا بوده است.

یک مقام آمریکایی به وال استریت ژورنال گفت: «عملیات ترور سردار سلیمانی خیلی به سرعت برنامه ریزی شد. مشاوران رئیس جمهور آمریکا در خصوص عقلانی بودن ترور فرمانده سپاه قدس ایران اتفاق نظر نداشتند با این حال اطلاعات حاکی از آن است سردار سلیمانی قصد طرح ریزی عملیاتی را علیه نیرو‌های آمریکا در منطقه داشته است.»

بعدا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مدعی شد شهادت سردار سلیمانی از یک حمله قریب الوقوع علیه مواضع این کشور در منطقه پیشگیری کرده است. این ادعا‌ها تا جای پیش رفت که ترامپ روز پنج شنبه در جمع هواداران خود در اوهایو مدعی شد سردار سلیمانی به طور جدی قصد هدف قرار دادن سفارتخانه‌های آمریکا را داشته است.  وزیر خارجه آمریکا ادعا‌های بی اساس خود در خصوص توطئه علیه نظامیان تروریست این کشور را بار دیگر روز پنج شنبه در مصاحبه با فاکس نیوز مطرح کرد.

با این حال مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا موضع متفاوتی را در مقایسه با دیگر مقامات این کشور در خصوص ترور سردار سلیمانی اتخاذ کرد. او در توجیه حمله تروریستی آمریکا که به شهادت سردار سلیمانی و همراهانش در فرودگاه بغداد انجامید، مدعی شد: این حمله در پاسخ به حمله نیرو‌های تحت حمایت ایران که منجر به کشته شدن یک پیمانکار ما شد، صورت گرفت.

اما دموکرات‌ها پس از جلسه محرمانه با وزرای دفاع و خارجه آمریکا و نیز رئیس سازمان سیا در گنگره، توجیهات مقامات دولتی در خصوص ترور سردار سلیمانی را نپذیرفتند. رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا به پولیتیکو گفت: من بر اساس آنچه شنیدم قانع نشده ام که این اقدام (ترور سردار سلیمانی) با تهدید مطابقت داشته است.  

آنتونی براون، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: اقدام صورت گرفته خیلی بیشتر از پاسخ به رفتار‌های گذشته ژنرال سلیمانی بوده است.

الیوت انجل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: در صورتی که مایک پمپئو برای ارائه شهادت داوطلبانه در هفته آینده موافقت نکند، باید او را به مجلس احضار کنیم.

دیگر نمایندگان مجلس آمریکا می‌گویند رئیس جمهور هیچ مدرکی دال بر حمله قریب الوقوع از سوی ایران علیه مواضع این کشور در دست ندارد.

دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا همچنین روز پنج شنبه به لایحه‌ای رای دادند که اختیارات ترامپ را برای اقدام نظامی علیه ایران بدون مجوز کنگره محدود می‌کند. هر چند جمهوری خواهان سنا می‌گویند این لایحه غیرالزام آور بوده و عمدتا شکل نمادین دارد. سناتور الیزابت وران، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نیز به وال استریت ژورنال گفت این گزارش بر سوظن او در خصوص حمله پهپادی علیه ژنرال سلیمانی صحه می‌گذارد. سناتور وارن گفت: ترامپ به خاطر منافع سیاسی خود ما را به سمت جنگ سوق می‌دهد.

 بامداد ۱۳ دی ماه آمریکا در اقدامی تروریستی خودروی حامل سردار سلیمانی و همراهانش را در فرودگاه بغداد هدف حمله پهپادی قرار داد و آن‌ها را به شهادت رساند.


جدیدترین مطالب

مطالب پربازدید بخش خبر

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان