به‌زودی کیفرخواست پرونده شهادت سردار سلیمانی صادر می‌شود

4388532

معاون اول قوه قضاییه از صدور کیفرخواست آمران و عاملان پرونده شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: این حادثه فراتر از مسئله ساده است.

به گزارش هابیلیان به نقل از مهر، نشست حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه‌قضاییه با آقای «مسلم متعب مدب» رئیس هیئت قضائی عراق در کمیته مشترک تحقیقات قضائی به منظور پیگیری پرونده شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی عصر روز دوشنبه نوزدهم دی ماه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق در این نشست ضمن تقدیر از حضور مقامات قضائی کشور عراق، گفت: رئیس قوه ‏قضاییه نیز در نامه‌ای خطاب به ریاست شورای عالی قضائی کشور عراق در رابطه با اقدامات این کشور در خصوص این پرونده تقدیر و تشکر کرده‌اند.

معاون اول قوه‏ قضائیه با اشاره به اینکه هیئت مشترک تحقیقات کشور عراق و ایران کار بسیار بزرگی انجام می‌هند، زیرا این پرونده مربوط به دو شخصیت مهم و تعدادی از یارانشان است که ناجوانمردانه در ترور به شهادت رسیدند، افزود: شهید قاسم سلیمانی به تعبیر مردم شریف ایران یک نفر نبود، بلکه یک ملت بود که جان خود را در یک ترور ناجوانمردانه تقدیم اسلام کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با بیان اینکه ما به خواست مردم ایران مکلفیم این موضوع را پیگیری کنیم، خاطرنشان کرد: مدارک و مستندات این پرونده در خصوص آمران، مباشران و عاملان این جنایت قبلاً تقدیم کشور عراق شده است.

وی گفت: از اعضای کمیته تحقیقات مشترک ایران و عراق می‏‌خواهم تا در خصوص متهمان این پرونده عنوان مجرمانه درست و بر اساس قانون در نظر بگیرند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با بیان اینکه این حادثه تنها یک قتل عمد نبوده است، افزود: با دقت و در نظر گرفتن موازین قانونی متوجه می‌شویم که این حادثه از جرایم علیه امنیت ملی است و با همین عنوان نیز باید بررسی و پیگیری شود.

معاون اول قوه قضائیه گفت: از دستگاه قضائی کشور برادر عراق بسیار متشکرم که تعقیب مجرمان اصلی این جنایت و آمر اصلی آن یعنی رئیس جمهور سابق آمریکا را در دست دارد.

وی افزود: درخواست ما از هیئت عراقی این است که پیگیری این پرونده را بعنوان یک پرونده ساده مشابه سایر جرایم در نظر نگیرند. زیرا این حادثه فراتر از مسئله ساده است و مجرم اصلی کسی است که دستور صریح اجرای این جنایت را صادر کرد و باید تعقیب شود، زیرا علاوه بر ارتکاب قتل و جنایت، امنیت دو کشور را مختل کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با اشاره به اینکه فعالیت خوبی در کمیته تحقیقات مشترک صورت گرفته است، افزود: کشور ایران نیز با توجه به صلاحیتی که دارد، تحقیقات اولیه در خصوص آمران و عاملان این جنایت را انجام داده و بزودی کیفر خواست آنها صادر و تقدیم این دادگاه خواهد شد.

معاون اول قوه قضائیه افزود: دو ملت بزرگ ایران و عراق منتظر تحقق نتایج اقداماتی است که شما انجام می‌دهید.

وی با بیان اینکه اقدامات شما در تاریخ ثبت می‌شود، گفت: امیدواریم که رسیدگی شما نقطه عطفی در تاریخ باشد تا با گذشت صدها و یا حتی هزاران سال فرزندانتان به این اقدامات افتخار کنند.

رئیس هیأت عراقی نیز مراتب تشکر و قدردانی خود و رئیس شورای عالی قضائی عراق از رئیس قوه ‏قضاییه و مسئولان عالی قضائی ایران را اعلام کرد.

مسلم متعب مدب افزود: رئیس شورای عالی قضائی عراق با تاکید و قاطعیت اعلام کردند که اقدامات حقوقی و قضائی لازم در حق کسانی که در این جنایت دست داشته‌اند، در هر پست و مقامی باید اجرا شود.

رئیس کمیته تحقیقات مشترک اضافه کرد: مصداق این امر، صدور دستوری برای دستگیری رئیس جمهور سابق آمریکا در دستگاه قضائی کشورعراق است، زیرا وی اعتراف کرده که دستور اجرای این جنایت را صادر کرده است.

وی عنوان کرد: ما به عنوان قضات مسئولیت شرعی، قانونی و اخلاقی بر عهده داریم که ایجاب می‌کند تا تلاش فوق العاده ای برای به کیفر رساندن تمام دست اندرکاران این جنایت داشته باشیم.

رئیس عراقی کمیته مشترک تحقیقات قضائی عراق با بیان اینکه ما بعنوان مسلمان باید اهمیت فوق العاده ای به محکومیت این حادثه و جنایت دهیم، اضافه کرد: حتی سازمانهای بین المللی و اشخاص غیرمسلمان نیز این جنایت را بدلیل نقض حقوق بشر و حاکمیت کشور عراق محکوم کرده‌اند.

وی با اشاره به مواضع افتخارآمیز این دو شهید برای حفاظت از مردم و حکومت عراق در مقابل نیروهای داعش، افزود: ملت عراق نیز منتظر نتیجه این اقدامات و مجازات جنایتکاران هستند، چرا که فقدان شهید سلیمانی و ابو مهدی المهندس نیز برای ما ضایعه سنگینی است.

مسلم متعب مدب با اشاره به همکاری کشورهای ذی ربط با کمیته مشترک تحقیقات درمجازات مسببان این جنایت، ما به شما اطمینان می‌دهیم که آنچه در خصوص این پرونده انجام می‌دهیم، وظیفه ماست و در انجام آن تا پای جان هیچ تردیدی نداریم.

وی همچنین بیان کرد: دستگاه‌های قضائی ایران و عراق برای اتخاذ تصمیم در این پرونده شجاعت فراوانی دارند و شجاعانه و قاطعانه به رسیدگی خود ادامه خواهند داد.

معاون اول قوه قضائیه نیز در پایان با تشکر از اظهارات صریح هیئت عراقی، تاکید کرد: امیدواریم در پایان تحقیقات، مجازات عبرت آموزی برای عاملان این جنایت تعیین شود تا در سال‌های آینده دیگر کشوری جرأت تعرض و تعدّی به میهمان کشور دیگر را نداشته باشد.


مطالب پربازدید سایت

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با جانباز حملۀ تروریستی زاهدان

عملیات جیش الظلم یک کار فرامنطقه‌ای بود

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

جدیدترین مطالب

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با جانباز حملۀ تروریستی زاهدان

عملیات جیش الظلم یک کار فرامنطقه‌ای بود

جرم انگاری شکنجه در قوانین بین المللی

منافقین را باید دشمن همه ملت‌ها دانست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسین انتظاریان

شهیدی که خواب شهادتش را دیده بود

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید سرسنگی

هر وقت کارش گیر می‌کرد از شهدا کمک می‌خواست

مطالب پربازدید بخش خبر

پیام خانواده شهدای ترور در پی شهادت حجت‌الاسلام رئیسی و همراهان

رئیس‌جمهور شهید، پشتیبان همیشگی خانواده شهدا بود

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان