بازگشت کابوس تروریسم به اروپا

1131270

حمله تروریستی‌ای که روز جمعه گذشته در شهر لندن صورت پذیرفت و داعش مسئولیت آن را قبول کرد، این نکته را به اثبات رساند که نظریه اخیر وزارت کشور بریتانیا در مورد کاهش چشمگیر خطرات تروریستی در این‌کشور یک خوش‌خیالی بیش از حد بوده است.

وزارتخانه مزبور براساس گزارش و آمار ارائه شده توسط «مرکز سنجش تحرکات تروریستی» بریتانیا ادعا کرده بود که میزان خطرات تروریستی در این کشور از حد «شدید» تا حد «معتدل نزدیک به اندک» تنزل کرده و آماری به‌دست آمده که از آگوست 2014 به بعد بی‌سابقه بوده است. بی‌گمان قطع شدن بازوهای عملیاتی متعدد سازمان جهنمی داعش در سوریه و عراق در رسیدن بریتانیا و همتاهای اروپایی این کشور به نتیجه‌گیری غلط فوق سهم بسزایی داشته اما سهل‌انگاری سازمان مشهور و قدیمی اینتلیجنت‌سرویس هم در این باب غیرقابل اغماض است. افرادی که معتقد بودند خطر عملیات تروریستی جدید در انگلیس به چیزی کمتر از 5 درصد تنزل کرده، اسباب و پایه این گمانه‌زنی را بر آماری قرار داده بودند که در دوران اوج داعش به سود این سازمان مخوف به‌ثبت رسیده بود و گواهی می‌داد که در سال 2017 حدود 40 هزار نفر از 120 کشور مختلف در راه تحقق افکار جنایتکارانه داعش جذب این سازمان شده و بویژه در سه‌کشور ناآرام سوریه، افغانستان و عراق به کارگرفته شده‌اند.

میزان مرگ و‌ میرهای ناشی از تروریسم کور نه فقط در بریتانیا بلکه در کل اروپا هم پایین آمده و در حالی که این آمار در سال 2015 به 150 نفر رسیده بود، در سال 2018 به 13 نفر تنزل یافت و با اینکه رقم دوم قدری خوشبینانه و تبلیغاتی به‌نظر می‌رسد اما شکی نیست که بال‌های خطرناک امثال القاعده و داعش نسبت به سال‌های قبلی به‌طرز محسوسی چیده شده است.

مقام‌های امنیتی انگلیس همین حالا هم معترفند که به‌رغم پایین‌ آمدن حملات تروریستی مورد نظر حدود 800 پرونده ضدتروریستی که قصد از تشکیل آن اطفای فتنه‌های در آستانه تحقق است در دست بررسی و اقدام قرار دارد و از مارس 2017 به بعد 24 نقشه تروریستی بارز شناسایی و خنثی شده است.

از واقعه تلخ جمعه گذشته در لندن اطلاعات دقیقی منتشر نشده و فقط این نکته مشخص است که فرد ضارب یک کمربند ضدگلوله صوری بر تن داشته و روی پل شهر لندن چند نفر را با ضربات چاقو مجروح کرده و دو نفر را کشته و سپس توسط پلیس به قتل رسیده است. مقام‌های مسئول نه فرد تروریست را معرفی کرده و نه از انگیزه‌های او سخن گفته‌اند، اما این حمله و مشخصه‌ها و شکل اجرای آن شباهت زیادی به عملیات مشابه و بدفرجام دارد که در سال 2017 در همین شهر (لندن) صورت پذیرفت. در آن سال نه یک تروریست بلکه حداقل چهار نفر با کمربندهای ضدگلوله مشابهی و سوار بر یک ون به یک بازار سرباز در اطراف پل لندن ورود کرده و 8 نفر را کشتند و سپس توسط پلیس به هلاکت رسیدند. بوریس جانسون نخست‌وزیر لرزان بریتانیا ادعا کرده که واقعه جدید و ابعاد نه‌چندان عظیم آن نشانگر تسلط مقام‌های امنیتی کشورش بر اوضاع و مهار کردن اکثر خطرات تروریستی است اما تنها واقعیت موجود این است که خوشبینی بریتانیایی‌ها در این زمینه بیش از حد بوده و کابوس تروریسم به اروپا بازگشته و این البته در صورتی است که اعتقاد داشته‌ باشیم این کابوس واقعاً رفته بود!


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9705178&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25