این ترورها بچه‌بازی است

57770081 

کارگردان تئاتر «ابوالهول» با بیان اینکه این نمایش داستانی مستند دارد، گفت: ما در این نمایش که به ترور دانشمندان هسته‌ای می‌پردازد، سعی کردیم با یک نگاه سیاسی و حتی کمیک به این جریانات انتقاد کنیم و بگوییم این ترورها یک بچه‌بازی بیش نیست.

 

داود پورحمزه که نمایشش را در پلاتو اجرای تئاتر شهر روی صحنه برده است و به تازگی اجرای آن تمدید شده است، در گفت‌وگویی با ایسنا گفت: این نمایش نوشته علی شمس، روایتگر داستان یک دانشمند عراقی است که طراحی نیروگاهایی در عراق را انجام داده است و اکنون به صورت ناشناس در فرانسه زندگی می‌کند ولی تعدادی از عوامل جاسوسی در تلاش هستند تا این پلان‌ها را به دست بیاورند که در این میان اتفاقاتی عاشقانه، کمیک و حتی جنایی هم اتفاق می‌افتد.

 

او با بیان اینکه این نمایش پیش از این برای نخستین بار در سال ۹۲ و در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه رفته بود درباره بازیگران و علت این فاصله پنج ساله برای اکران عمومی این نمایش، بیان کرد: تعدادی از بازیگران این نمایش مانند مژگان طاهرپور، در اجرای سال ۹۲ هم حضور داشتند اما دیگر بازیگران به علت مشغله‌ و یا در دسترس نبودنشان تغییر کردند. بخشی از علت فاصله افتادن و نداشتن اجرای عمومی برای این نمایش هم خودم  بودم زیرا اجرای عمومی آن را پس از جشنواره پیگیری نکردم و مشغول کارهای دیگری شدم، با این حال از اجرا شدن این نمایش در این زمان راضی هستم.

 

پورحمزه درباره این نمایش که به ترور دانشمندان هسته‌ای پرداخته و داستانی واقعی و مستند دارد، بیان کرد: در دوره‌ای بسیاری از دانشمندان هسته‌ای که در سراسر دنیا زندگی می‌کردند توسط گروه‌هایی ترور می‌شدند که ما خودمان در ایران هم شاهد این اتفاقات بودیم. «ابوالهول» هم که نام این نمایش است، در واقع از نام ماموریتشان گرفته شده است.

 

او همچنین گفت: در متن اصلی، داستان بسیار جدی‌تر نوشته شده بود ولی ما برخوردمان در زمان اجرا مقداری کمیک بود تا ازین طریق روایت جدیدی از این نمایشنامه را به اجرا بگذاریم.

 

این کارگردان درباره اجرای نمایشش در تئاترشهر هم گفت: اجرا در سالن‌های خصوصی شرایط خاص خودش را دارد و متقاضی هم برای اجرا در سالن‌های دولتی بسیار زیاد است اما خوشبختانه شرایطی ایجاد شد که ما بتوانیم نمایشمان را در تئاترشهر روی صحنه ببریم و فضای پلاتو اجرا هم برای نمایش ما شرایط خوبی داشت. ما در ابتدا قصد داشتیم که اجرا را در این سالن آغاز کنیم و بعد که این نمایش بین مخاطبان جا افتاد سالن را تغییر دهیم اما این اتفاق رخ نداد، با این حال امیدواریم بتوانیم بعد از پایان اجرایمان در تئاتر شهر، این نمایش را در سالن‌های خصوصی هم روی صحنه ببریم.

 

وی ادامه داد: در سالن‌های دولتی از گروه‌های تازه کار حمایت خوبی صورت می‌گیرد اما در سالن‌های خصوصی به این شکل نیست. به طور مثال در بحث فروش و گیشه، خیلی از کارگردانانی که در سالن‌های خصوصی اقدام به اجرای نمایششان می‌کنند، کارکشته و شناخته شده نیستند. بنابر این ممکن است، تجربه اجرا در این سالن‌ها برایشان لذت بخش نباشد و بازخورد مناسبی نگیرند و این چنین نسبت به ادامه مسیر دلسرد شوند.

 

او در پایان بیان کرد: هر هنرمندی دوست دارد طیف وسیعی از مخاطبان را به نمایشش جذب کند، اما با توجه به موضوع این نمایش چهره‌های سیاسی هم می‌توانند مخاطب مهمی برای ما باشند. اما متاسفانه در کشور ما کم پیش می‌آید که چهره‌های سیاسی به سالن‌های تئاتر بروند و به صورت کلی به هنر توجه داشته باشند. ما در این نمایش به نوعی نگاه سیاسی داشتیم و سعی کردیم به این جریانات انتقاد کنیم و بگوییم این ترورها یک بچه‌ بازی بیش نیست و ما هم در آخرین قسمت از نمایش با نشان دادن کودکی که تمام این جریانات را اداره می‌کرد به این نکته پرداختیم.

 

به گزارش ایسنا، این نمایش ۵۰ دقیقه‌ای هر روز ساعت ۱۸ و تا ۱۸ آبان‌ماه در پلاتو اجرا تئاتر شهر روی صحنه خواهد بود.

 

در این نمایش بازیگرانی چون خشایار قائدرحمتی، مژگان طاهرپور، دانیال شاهسون، کمال اصغری، امیرعلی احمدی، داوود پورحمزه ایفای نقش می‌کنند.

 

از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به نویسنده: علی شمس، کارگردان: داوود پورحمزه، تهیه کننده:مژگان طاهرپور، دستیار کارگردان: ساره حشمتی فر، مشاور کارگردان: حسین مسافرآستانه، طراح پوستر و بروشور: امین یاوری، مدیر صحنه: مبینا کیایی، مجری طرح: باربد طولابی، ساخت: تیزر شهرام خطی اشاره کرد.

 


جدیدترین مطالب

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

پنج نکته درباره آزادی حمید نوری

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با جانباز حملۀ تروریستی زاهدان

عملیات جیش الظلم یک کار فرامنطقه‌ای بود

جرم انگاری شکنجه در قوانین بین المللی

منافقین را باید دشمن همه ملت‌ها دانست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسین انتظاریان

شهیدی که خواب شهادتش را دیده بود

مطالب پربازدید بخش خبر

پیام خانواده شهدای ترور در پی شهادت حجت‌الاسلام رئیسی و همراهان

رئیس‌جمهور شهید، پشتیبان همیشگی خانواده شهدا بود

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان